"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Frodo İstanbul'da

İstanbul’da yazın en havalı mekanı Topless’ta Frodo pikapların başına geçecek.

15 Ağustos Cuma akşamı Bant Mag Sun Club ile “Birlikte Hayata” organizasyonunun gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz Şubat ayında ilk kez bir araya gelen Wooden Wisdom, Dj Fitz, Grup Ses Beats müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Frodo İstanbulda

Frodo yani nam-i diğer Elijah Wood, Turquoise Wisdom ile birlikte oluşturduğu ‘ Wooden Wisdom’ olarak seyahat ettikleri için ülkelerden topladıkları 30-40 yıllık kayıtlarla pikapların başında olacaklar. Aynı gecede DJ Fitz birbirinden farklı coğrafyaların müzik dünyalarını birleştirdiği setiyle Topless’a enerji pompalayacak. Özellikle 60’lar ve 70’lerden yaptığı sample’lar ile old school hip hop’ı bir araya getirdiği kendine özgü bir dans müziği estetiğine sahip olan Grup Ses Beats ise performanslarında yerli DJ’lerin de katılımıyla Cuma gecesini Topless’ta bambaşka bir rotaya taşıyacak. Son haftalarda “bu kadar sıcak bir yaz gecesinde İstanbul’da ne yapılır?” diyenler sizleri harika bir müzik şöleni bekliyor.

İstanbul’da bu özel geceyi kaçıranlar üzülmesin, sizler için bir fırsat daha var. Eğer yolunuz bu Cumartesi Çeşme’den geçiyorsa, 16 Ağustos Cumartesi günü Çeşme Babylon’da aynı ekibi bu sefer de Aya Yorgi koyuna nazır dinleyebilirsiniz.

BASTILLE’DEN YENİ ŞARKI

Frodo İstanbulda

Geçen sene başıma gelen en güzel müzik olaylarından birisi Bastille ile tanışmış olmaktı. Bizim de İstanbul’da tecrübe ettiğimiz Sofar Sounds’un İngiltere’de keşfettiği grup ve ‘Bad Blood’ albümüyle 2,5 milyonu aşan bir rekor satışa ulaşmış durumda. Grubun söz konusu albümü Amerika’da yılın en çok satan rock albümü ünvanını elinde bulundururken, ekip şimdilerde yeni bir şarkıyla karşımızda.

‘Bad News’ adlı yeni single grubun resmi Soundcloud hesabından (https://soundcloud.com/bastilleuk) ücretsiz olarak dinlenebiliyor. İngiliz grup, Amerika’da geçtiğimiz dönemde iki büyük festivalde headliner olarak sahne almışken, önümüzdeki sonbahar 23 konserlik bir turne ile tekrardan Amerikalı hayranlarını şarkılarıyla coşturmaya hazırlanıyorlar. Dilerim Bastille 2015’te bize de uğrar!

RYN WEAVER – PROMISES

Frodo İstanbulda

Ağustos ayı Karışık Kaset listesini her hafta yeni şarkılarla doldurmaya çalışırken yepyeni bir sesle tanıştım. ‘Ryn Weaver’ adlı bu hanımefendi ‘OctaHate’ adlı şarkısıyla tam da aradığım tazeliği bana verdi.

‘OctaHate’in arkasında, daha doğrusu Ryn’ın yanında müzik dünyasından büyük destekçi var. Geçtiğimiz hafta single piyasaya çıkmadan önce Paramore’dan Hayley Williams, Charli XCX ve Passion Pit’ten Michael Angelakos şarkıdan birkaç sözü twitter hesaplarında paylaşarak Ryn Weaver’ın müzik dünyasına sağlam adımlarla adım atmasına destek olmuşlardı.

Henüz müzik basını Ryn’ı tanıyıp hakkında bilgiler toplayadursun, Charli XCX ile birlikte yazdığı ‘OctaHate’ bu haftanın en çok dinlenen single’larından biri olmayı başardı bile.

Weaver’ın hikayesi müzik yapmaya tutkun birçok insana benzer aslında. Küçük yaşlardan başlamak üzere hep müzikle dolu bir hayat Ryn’inki de. Kendini bildi bileli şarkılar yazıyor, birçok grupta müzik yapıyor, bıkmıyor, usanmıyor ve müziğe doymuyor.

Zaman su gibi akıp gidiyor ve Ryn Weaver yolunu NY ve ordan da Los Angeles’a çeviriyor. Müzik yolculuğu benzer şekilde LA’de devam ederken, ‘FemFemFem’ adlı SoundCloud hesabını Katy Perry’nin ‘California Gurls’, ‘Teenage Dream’, Britney Spears’ın ‘Circus’, Maroon 5’ın ‘Moves Life Jagger ‘ şarkılarının yapımcısı olan Benny Blanco’ya gösteriyor ve esas aksiyon buradan sonra başlıyor. Benny önce Weaver’ı söz yazarı olarak başka sanatçılara şarkı yapmasını uygun bulurken, bu süreç sonunda Ryn Weaver’a bir EP hazırlığı ile sonlanıyor. ‘Promises’ adlı EP’nin hazırlığı sırasında Jessie Ware’den aldığı desteği sayesinde en stresli dönemlerini rahatlıkla atlattığını belirtirken, EP’nin aslında buz dağının başlangıcı olarak görüyor.

Albüm için çalışmalarına devam eden Weaver, EP’den ilk single ‘OctaHate’ in yakaladığı başarıdan ötürü kendisini rüyada gibi hissettiğini söylüyor. Söz konusu şarkı bitmekte zorlanan bir ilişkiyi anlatırken, şarkının adını ahtapot ile nefret kelimelerinden türettiğini, kimse bunu anlamasa da kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtiyor. Ryn Weaver’ı tanımak için resmi SoundCloud hesabına buyurun (https://soundcloud.com/rynweaver ), müziğindeki enerjiyi ve farklılığa siz de tanık olun.

X