"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

Döviz almış başını giderken, bu sene yurt dışında konser kovalamak bir başka heyecanlı olacak.

Bu heyecanın yegâne sebebi Florence + The Machine’in yeni bir albüm yayınlayacak olması ve haliyle turne için yollara düşecek olması.  Yolu İstanbul’dan da geçer mi pek emin olmamakla birlikte, turnesindeki Avrupa durakları radarımda olacak.

 

‘HİGH AS HOPE’ HAZİRAN’DA GELİYOR

 

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

 

Florence Welch 29 Haziran’da ‘High As Hope’ adlı 4. stüdyo albümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Albümden yayınlanan ilk single ‘Sky Full Of Song’un ardından geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ‘Hunger’ adlı yeni single resmi anlamda albüm için geri sayımı başlattı. Sanatçı ‘Hunger’ı aslında şarkı yapmak için yazmadığını, sadece şiir olarak yazdığını belirtirken, sözleri yüksek sesle okudukça şiirin birden şarkıya dönüştüğünü söylemiş. 10 şarkılık albüm için ufaktan ısınma turlarına çıkan Florence, Mayıs ayında 6 mini konser ile İngiltere ve Amerika’da sevenlerinin yüzünü güldürüyor. En son Brooklyn’de iki gece sahne alan sanatçı 21 Mayıs’ta Los Angeles’ta sahne alacak.

 

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

Henüz yeni albüm ‘High As Hope’un turnesi netleşmese de, sanatçı 25 Mayıs’ta Londra’daki The Rolling Stones konserinde ön grup olarak sahne alacak olmasıyla ilgili olarak kendi deyimiyle ‘çocukluk hayalinin’ gerçekleşecek olmasından ötürü büyük bir heyecan ve gurur içinde olduğunu belirtmiş.

 

İLK KİTAP TEMMUZ’DA YAYINLANIYOR

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

Yeni albüm haberi benim gibi tüm Florence hayranlarını mest ederken, sanatçının ilk kitabı ‘Useless Magic’in de Temmuz ayında yayınlanacak olması bu mutluluğu daha da perçinledi. Sanatçının ilk kitabı olan ‘Useless Magic’ Florence’in kaleminden çıkan tüm şarkı sözlerinin yanı sıra daha önce yayınlanmamış şiirlerini de içeren özel bir çalışma. Sanatçının müzik kariyerinin yanı sıra son birkaç senedir okuma kulübü olarak kurduğu ve sevenleriyle kitaplar üzerine konuştuğu, yeni/eski kitapları tanıttığı hesabı olan ‘betweentwobooks’  Florence Welch’in ilk kitabı için özel bir lansman düzenliyor. 7 Temmuz’da Londra’da düzenlenecek olan özel etkinlikte ‘Useless Magic’in yayınlanması şerefine ‘betweentwobooks’ profiline üye olan kişiler arasından rastgele seçilecek 50 kişi de katılma şansını yakalayacak. Üstelik bu özel lansmanda Florence Welch de bu buluşmaya gelerek kitabından okumalar yapacak.

 

GLASXS’TEN YENİ SİNGLE VE ALBÜM MÜJDESİ!

Glasxs’in ilk stüdyo albümü olan ‘Planet Reverse’ 2016 yılının benim için en orijinal işlerden biri olarak hafızamda yer etmiştir. Söz konusu albümün tanıtımı için müzik yazarlarını ve blogger’ları stüdyolarına davet eden Glasxs tek tek şarkıları bizimle dinleyip, şarkıların detaylarını bizlerle paylaşmışlardı. Şarkıların hazırlıkları, albümün adım adım oluşma hikâyesi, meraklı müzik yazarlarının soruları o geceyi çok özel bir anıya dönüştürmüştü benim için.

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

Yaklaşık 2 yıl sonra Glasxs cephesinden sevindirici haberler getirdim size. 2018’in başında Sony Music Türkiye’nin alt kuruluşu olarak faaliyet göstermeye başlayan Epic İstanbul’dan Glasxs yeni single’ı Yemen Türküsü’ nü geçtiğimiz hafta yayınladı. Yemen Türküsü’ ne yeni bir bakış getiren sanatçı anı zamanda bu sene yayınlanacak olan yeni albümü için de çalışmalarını sürdürüyormuş. Yüksek ihtimal ile önümüzdeki aylarda yayınlanması planlanan 2. stüdyo albümü öncesi ‘Yemen Türküsü’ şimdilik bizi yeni şarkılara alıştırmak için başlangıç yapıyor.

 

QUEEN ‘BOHEMİAN RHAPSODY’ KASIM’DA SİNEMALARDA 

 

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

Mr. Robot’tan tanıdığımız Rami Malek’in Freddy Mercury’i canlandırdığı merakla beklenen ‘Bohemian Rhapsody’ nihayet Kasım ayında vizyona girmeye hazırlanıyor.

Film Queen’in 1970’lerden başlayan ve 80’lere kadar uzanan müzik yolculuğuna ışık tutarken, grubun ikonik vokali Freddy Mercury’i bir anlamda biyografik bir anlatımla ele alıyor. Filmin senaryo, oyuncu ve yönetmen seçim süreçleri o kadar uzun ve sancılı geçmiş ki, sonunda filmin bir vizyon tarihine sahip olması büyük mutluluk verici.

Senaryonun son haline gelmesinin sıkıntıları bir yana, özellikle Freddy Mercury’i kimin oynayacağına konusu uzun süre karar verilememiş. Söz konusu rol önceleri Sacha Baron Cohen’e verilecek gibi olsa da, oyuncu ile senaryo üzerinde uyum sağlanamayınca ibre Rami Malek’ten yana ağır basmış.

Filmin yapımcıları Roger Taylor ve Brian May, özellikle Mercury karakterini oynayacak aktörün mümkün olabildiğince sanatçıya benzemesinin onlar için öneminin altını çizmişler. Filmi izleyenlerin ilk kareden son ana kadar Freddy Mercury’i sanki kendisi canlandırmış hissi yakalamalarını istemişler.

Başrol konusunun yanı sıra filmin yönetmen seçimi için de epey stresli günler yaşanmış. İlk olarak Bryan Singer’in yönetmenliğinde çekimlere başlayan ve devam eden film, Singer’ın çekimler devam ederken birkaç gün sete gelmemesinden sonra Aralık 2017 aniden işine son verilmesiyle bir şok daha yaşanmış. Kısa bir süre sonra yönetmen koltuğuna Dexter Fletcher’in gelmesiyle ‘Bohemian Rapsody’nin çekimleri hızla tamamlanmış.

Bohemian Rhapsody’de Queen’in 1985’teki tarihi Live Aid konserinin tekrardan canlandırılması filmin en mühim anlarından biri olarak aktarılıyor. Dün ilk resmi fragmanı yayınlanan filmin heyecanı bu kısa versiyonlu halinden bile kendini belli ediyor. Gerçekten sabırsızlanmamak elde değil, yaz hemen geçsin istemiyorum ama filmin de hemen vizyona girmesini istiyorum.

 

X