"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Evde konser keyfi başlıyor

Her Eylül geldiğinde küçüklüğümden kalma hisler de geri geliyorlar.

Her ne kadar çocukluğumda kalmış olsa da bu duygular, muhtemelen okulların Eylül ayında açılmasının da bunda büyük etkisi vardır. Öyle ya da böyle Eylül ayını bir çeşit yuvaya geri dönüş olarak görüyorum, aslında diğer bir deyişle aslında yaz bitiyor dostlar. Yazlıklar bir bir kapanıyor, sonbahar için modumuzu bir ton aşağı iniyor. Ama o kadar da melankolik olacak bir durum yok, neticede müzik piyasasının en doludizgin olduğu, senenin en iyi albümlerinin bir bir piyasaya çıktığı dönem de tam bu tarihlere denk geliyor.

Evde konser keyfi başlıyor

En verimli müzik günleri olan Sonbahar döneminin ilk habercisi Itunes Festival önceki senelerde olduğu gibi yine Eylül ayı boyunca konserlerle dolu. Geçtiğimiz sene de tüm Eylül ayı boyunca her akşam kimi zaman 3 konserle müzikseveri mutlu eden Itunes Festival bu sene de birbirinden büyük isimleri konuk ediyor.

Eylül ayı boyunca her gece konuk olacak sanatçılar şu şekilde;

Evde konser keyfi başlıyor
Konser ajandasına bakınca henüz 2 gece boş olarak gözükse de, geçen seneden tecrübeyle sabit birçok iki sanatçılı gece konser tarihler yaklaşırken yeni bir 3. sanatçının da eklenmesiyle festival havasına dönüşüyor. Bu yüzden Eylül ayı boyunca gözünüz kulağınız Itunes Festival’da olsun derim.

Bu seneki festival programına bakınca Kylie ışıl ışıl parlıyor listede.Calvin Harris ve ön grup olarak Kiesza’nın çıktığı 7 Eylül gecesi oldukça önemli. Diğer yandan Blondie, Ed Sheeran, Maroon 5, Placebo hele hele Beck çok leziz konserler olacak.

Evde konser keyfi başlıyor

İşin güzel yanı konserler için Londra’da Roundhouse’da olamasak bile canlı canlı izleme imkanı elimizde mevcut. Eğer bir Apple Tv sahibiyseniz zaten konser evinizde gibi düşünebilirsiniz, çünkü Apple Tv menüsünde konser şimdiden yerini almış vaziyette. Ayrıca Ipad veya Iphone’unuz varsa da internet bağlantınızın daha hızlı olduğu bir yerde bütün konserleri Itunes Festival uygulamasını indirerek izleme şansına sahipsiniz. Konserleri kaçırırsanız çok da üzülmeye gerek yok çünkü birçoğu performans bitiminden sonra uygulama üzerinden tekrar tekrar izlenebiliyor.

Sonbaharın müzik dolu günleri şimdiden hayırlı uğurlu, bol konserli olsun!

BU AKŞAM GRAMATİK İSTANBUL’DA

Evde konser keyfi başlıyor

Çocukluğunda kaset çalarından dinlediği blues, caz ve funk gibi türleri Hip-hop, House, dubstep ve Drum'n Bass sularında gezinen müziğiyle birleştirerek bizlere unutulmaz bir dans deneyimi sunan Slovenya asıllı Brooklynli prodüktör Gramatik, Türkiye’de ilk canlı performansını sergilemek üzere bu akşam Küçükçiftlik Park'ta sahne alacak.

Tek bir türe sığmayan çağdaş dans müziği ritimleri ve sağlam elektronik altyapısını buluşturduğu Street Bangerz albüm dizisiyle kısa sürede Beatport listelerinde üst sıralara yükselen sanatçı günümüzde çalışmalarına ünlü Amerikalı prodüktör Pretty Lights'ın desteğiyle devam ediyor.

Son yıllarda yayınladığı “#digitalfreedom” EP’si ve son albümü “The Age Of Reason” ile müziğini bir üst seviyeye taşıyan Gramatik çok özel performansı için sizleri bu akşam Maçka’da Küçükçiftlik Parkı’na bekliyor.

IMOGEN HEAP – SPARKS

Evde konser keyfi başlıyor

Yaratıcılıkta sınır tanımayan Imogen Heap’in 4. Stüdyo albümü ‘Sparks’ nihayet piyasaya çıktı. Son 3 senedir üzerinde çalıştığı albüm önceki 3 stüdyo albümünden oldukça farklı. Bu sefer evinde kendini stüdyoya kapatmak yerine sürekli seyahat edip, 3 ayda bir yeni şarkı yaparak farklı bir ajandayla ‘Sparks’ı tamamladı.

Evde konser keyfi başlıyor

Sparks’ta yine diğer albümlerinde de yaptığı gibi birçok müzisyenle çalışan Imogen, teknolojiden yana da tüm yenilikleri albümüne dahil etmiş. Artık müziğin bir kazanç kapısı olmadığı herkes tarafından bilinirken, Immi yeni müzik yapmak için teknolojiyi daha çok hayatına alan bir sanatçı. Bu yolda Intel ile ortak bir çalışmayla bu albümde ‘Run-Time’ adında şarkı yapmış. Aslında öncesinde Imogen, RjDj ile birlikte bir Jogging uygulaması üzerinde çalışırken finansal olarak bu çalışmaya Intel’den de destek gelince proje daha da iyi bir noktaya gelmiş. Söz konusu Jogging uygulaması bu sene bitmeden piyasaya çıkacak olması bir yana, Immi bu uygulama sayesinde bir de şarkı yazmış.

Evde konser keyfi başlıyor

Benzer bir mantıkla ‘Mi.Mu’ eldivenlerini kullanarak müziğin gelecekteki haliyle bizleri tanıştırmaya çalışan Imogen’ın ‘Me and The Machine’ şarkısını bu teknolojiyle ortaya çıkartmış.

Bir başka enteresan hikayesi olan şarkı da ‘ The Listening Chair’. Söz konusu şarkı aslında albümün en yaşlı şarkısı bir diğer anlamda. Imogen ‘The listening chair’ı yıllardır uğraşıp bitirememişken, bu albüm için çalışmaları sürerken Wales’a gittiği bir tren yolculuğunda aradığı ilhamı bularak tamamlamış.Trendeki bir gencin hayatın yanlış yerinde, yanlış işte, yanlış ilişkide oluşuyla ilgili bir arkadaşına serzenişinden yola çıkarak yıllardır tamamlayamadığı şarkısını, mutluluğu ve huzuru arayan bir kişiliği şarkıya konu ederek bitirmiş.

Evde konser keyfi başlıyor

Heap birçok sanatçıya göre aslında çok şanslı. Neden derseniz, yaptığı müziğin benzersiz olması bir yana, sanatını ve yaptığı bu orijinal müziği kabul etmiş ve ondan hep daha farklı çalışmalar bekler bir kemikleşmiş hayran kitlesine sahip. Hep yeni ve farklı bir işin peşinde olan sanatçı, müziğinde aynı şarkıların tekrarından çok yeni ve hiç denenmemiş yollarla müzik yaratmanın belki de en önemli adresi olmuş durumda. Önceki albümlerinde de hayranlarının da katkısını ihmal etmeyen Imogen bu albümde de sevenlerinin katkısını unutmamış. Hayranlarının ayak izlerini albüm çıkmadan önce toplayan Heap, bu ayak izlerini albümün kapağında kendi fotoğrafı arkada olacak şekilde bir tasarımla kullanmış.

‘Sparks’ı özellikle üretim tarzı bakımından diğer albümlerinden ayıran Imogen, bir diğer deyişle en deneysel albümünü yayınlıyor. Sparks’taki şarkıların hepsinde bir başka hikaye ve yolculuk konu olurken, albümdeki ‘Entaglemant’ şarkısını aslında Twilight filmi için yazılmış. Ancak şarkının içeriği fazla şehvet dolu olduğu gerekçesiyle filmin soundtrack albümüne alınmayınca Immi de kendi albümünde kullanmayı uygun görmüş. Albümü alacaklar için önemli bir uyarı olarak, mutlaka deluxe versiyonu almalarını tavsiye ediyorum. 14 şarkılık Sparks’ın deluxe formatında şarkıların enstrümantal halleri de yer alıyor. ‘Sparks’ deneyimini tamamen anlamak için şarkıların enstrümental hallerine de sahip olmak bence çok yerinde bir alışveriş olur.

Albüm heyecanı bir yana, geçtiğimiz hafta sonu Londra’daki Roundhouse’da kuratörlüğünü Imogen Heap’in üstlendiği Reverb Festival’da Immi çağdaş müzik temasını bir üst noktaya taşıdı. Söz konusu etkinlikte Plaid & Bruno Zamborlin, Tim Exile, London Contemporary Orchestra, Alexander Schubert, Joby Burgess, Simon Steen-Andersen, Nick Ryan, Mira Calix sahne alırken etkinliğin sonunda Imogen da tüm teknolojik becerisiyle eski ve yeni şarkılarını seslendirdi.

Hayatını rutinden uzak, hep bir yenilikle dolduran Immi, şimdilerde anne olma yolunda. 6 aylık hamile olan Heap, ‘Sparks’ için bir turneye çıkar mı bilmiyorum ama bundan 3-4 sene önceki Istanbul Modern’in bahçesindeki konserini düşünce yolunun tekrardan Istanbul’a da düşeceğinden de eminim.

YILDIZLAR:

You Know Where To Find Me

Entanglement

Cycle Song

Neglected Space

Climb to Sakteng

Xixi She Knows

OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:

Run-Time

The Beast

KARIŞIK KASET

Ağustos ayı biterken serpilip büyüyen Ağustos ayı Karışık Kaset listesinin güncellenen kısmıyla sizleri buluşturmanın tam zamanıdır. Belirtmeden geçemeyeceğim uzun zamandır beklediğim The Ting Tings’in yeni single’ı ‘Wrong Club’ bu ayın benim için en mutluluk veren şarkısıdır ve elbette bu listede de yerini almış durumda.

Yaklaşık 60 şarkılık bu ayın listesi spotify’da Karışık Kaset by Ağustos 2014 adıyla oluşturuldu.

Keyifli dinlemeler…

1)Jesse McCartney – All About Us

2)Zola Jesus – Dangerous Days

3)The Rosebuds – Give Me a Reason

4)Foxygen – How Can You Really

5)Deorro feat DyCy – Five Hours (Don’t Hold Me Back)

6)Monsoon Season – You (Ghost of Venice Remix)

7)Pompeya – Power (Zimmer Remix)

8)Iamamiwhoami- Vista

9)Katy Perry – This Is How We Do

10)Shawn Mendes – Life Of The Party

11) Max Elto- Shadow Of The Sun (Mako Remix)

12)The Weeknd –Often

13) The Knocks feat. Powers – Classic

14)Ryn Weaver – OctaHate

15)Porter Robinson – Years Of War

16)Rizzle Kicks – Tell Her

17)Goldroom feat. Mammals – Till Sunshine

18)Portugal.The Man – Purple Yellow Red And Blue (Passion Pit Remix)

19)Cayetana – Scott Get The Van, I’m Moving

20)Poter Robinson – Hear The Bells

21)Jakil – Istanbul

22)Jessie Ware – Though Love (Cyril Hahn Remix)

23)Troye Sivan – Touch

24)Zoot Woman – Don’t Tear Yourself Apart

25)Saint Motel – Cold Cold Man

26)The Hunts – Make This Leap

27)My Brightest Diamond – Lover killer

28)Fences – The Lake

29)Mamas Gun – Red Cassette

30)Mammals – Move Slower

31)Ryn Weaver – Promises

32)Ryn Weaver – Sail On

33)The Kooks – Around Town

34)Tomas Barfod feat Nina K. – Busy Baby

35)Ariana Grande – Why try

36)ODESZA feat. Zyra –Say My Name

37)Saint Pepsi – Fiona Coyne

38)The Ting Tings – Wrong Club

39)Maroon 5- Animals

40)Train – Wonder What You’re Doing for Rest Of Your Life

41)Broken Bells - Control

X