"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI

Beyonce 6. stüdyo albümü ‘Lemonade’i geçtiğimiz Cumartesi günü ilk olarak sadece TIDAL üzerinden yayınladı.

Tıpkı bir önceki kendi ismini taşıyan 5. stüdyo albümü gibi bu albüm de görsel bir albüm. Beyonce ‘Lemonade’ ile görsel albüm yapmak nedir müzik sektörüne bu sefer çok daha iyi bir şekilde ispatlıyor.

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI
Lemonade’in bir önceki görsel albümünden en büyük farkı, Şubat ayında yayınladığı ilk single ‘Formation’ ile başlayan gündemle Beyonce gümbür gümbür geliyorum demesiydi. Çünkü bu albüm gizemli bir ortaya çıkış hikayesi değil, aksine Beyonce’nin politik bir kimlik olarak kendisini ortaya koyduğu, Amerika’da Afrika Amerika insanların yaşadığı şiddete karşı durma hali olan ‘Black Lives Matter’ hareketini de gündeme getirdiği, bir yandan da feminist bir söylem.

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI
Hal böyle olunca, albüm hem müzikal olarak hem de görsel olarak dopdolu olunca, Beyonce’un yeni albümü ‘Lemonade’ tüm haftanın konuşulan en önemli müzik olayı oldu. Söz konusu albüm geçtiğimiz hafta Cumartesi gecesi HBO’dan 1 saatlik film haliyle ilk defa izleyici karşısına çıkarak bütün hafta kendisinden neredeyse her köşede söz ettirir oldu. Albümün ilk haftada satın alınma ve dinlenme oranlarına da bakılacak olursa, Beyonce 2016’nın en iyi albümleri sıralamasında kendisine şimdiden üst sıralarda bir yer alacak gibi duruyor.
Müzik dünyasının bitmek bilmeyen bir klişesidir, yeni bir albüm yayınlandı mı o albüm genelde sanatçının olgunluk albümü olur, hatta en duygusal olarak bağlandıkları albümleridir. Bu durum her ne kadar klişe gibi olsa da, Beyonce için ‘Lemonade’ doğduğu felsefe ve aldığı isimle bu durumu doğruluyor.
Albümün adı Jay-Z’nin büyükannesi Hattie White’dan esinlenerek konulmuş. Albümdeki ‘Freedom’ şarkısının sonunda Hattie White’ın kısa bir konuşması duyuluyor. Bu konuşma kendisinin 90. yaş gününde kaydedilmiş, Hattie White ‘Hayatta inişlerim ve çıkışlarım oldu ama içimdeki güçle kendimi toplamasını hep bildim. Hayat bana limon verdi bense limonata yaptım’ diyor ve albüm de böylece ‘Lemonade’ boşuna olmuyor.

 

LEMONADE’İN KONUKLARI:

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI
Bu projede Afrika Amerikalı kadınların varlığı fark edilmeyecek gibi değil. Tenis kortlarının yıldızı Serena Williams, genç oyuncular Quvenzhané Wallis ve Amandla Stenberg, oyuncu/şarkıcı Zendaya Lemonade’in film formatında Beyonce’ye eşlik ediyorlar. ‘Black Lives Matter’ hareketi olarak da bilinen, Amerika’da uzun süre gündem olan ve polisin vurarak öldürdüğü gençlerin anneleri de ‘Lemonade’de yer alıyorlar. Ayrıca Beyonce’nin eşi Jay-Z ve kızı Blue Ivy filmin ileri bölümlerinde yüzlerini bize gösteriyorlar.
Albümün görsel konukları bir yana, görünmeyen ama sesleriyle ‘Lemonade’i daha da tatlı hale getiren kişiler de var. The Weekend, James Blake, Kendrick Lamar, Jack White albümde vokalleriyle Beyonce’e eşlik ederken, Nina Simone da anılmadan geçilmemiş.
Albümden öne çıkan benim favorilerim: Hold up, Sorry, 6 Inch, Sandcastles, Forward ,Freedom
Bir önceki albümünden sonra benzer bir yoldan ilerleyen, yine görsel bir albüm yapan Beyonce pop müziğindeki farklılaşmayı kendi adına hakkını vererek daha da farklı bir yere taşıyor. Albümün verdiği mesajlar ve ticari kaygılardan oldukça uzak olması elbette her sanatçının yapabileceği cesarette işler değil. ‘Lemonade’ öyle görünüyor ki, birçok sanatçıya ilham olacak, bilinen albüm yayınlama süreçlerini tekrardan değiştirecek bir iş olacak.

 

PATTİ SMİTH 23 HAZİRAN’DA İSTANBUL’DA

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI
Zorlu Performans Sanatları Merkezi bu senenin en havalı konser haberlerini vermeye devam ediyor.
Haziran ayında yine Zorlu PSM’de, PJ Harvey, Sigur Ros konserleri yetmezmiş gibi şimdi de 23 Haziran’da Patti Smith müzik severlerle buluşturmaya hazırlanıyor.
Patti Smith 70’li yıllardan bu yana müzik tarihini şekillendiren, yayınladığı 11 stüdyo albümle hem sanatçılara hem de birçok insana ilham olan dev bir isim. Sanatçı yaptığı şarkılar bir yana 2010 yılında yayınladığı biyografik kitabı ‘Just Kids’ ile birçok ödülü toplamış, benim gibi kitabı okuyan birçok kişiyi derinden etkilemişti.

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI
Bazı konserler insan ömründe gerçekten büyük yer ediyor. Patti Smith’in konser haberini duyunca daha konseri izlemeden şimdiden etkinliğin heyecanı beni sardı bitirdi.
Bu unutulmaz konserin erken bilet satışı için meraklılarını uyarmaya sanırım gerek yok, bitti mi biter biletler benden söylemesi.

 

 CAN GÜNGÖR’DEN İLK KLİP: ‘UÇURUMLARDAN’

BEYONCE YİNE HERKESİ ŞAŞIRTTI
Can Güngör’ün geçtiğimiz sene yayınladığı albümü ilk stüdyo albümü ‘Silik Düşler’den ilk video klip ‘Uçurumlardan’ a (albümdeki en sevdiğim şarkı) geldi. Ocak ayında çekimleri yapılan klibin yönetmenliğini Sinan Kut üstlenmiş. Klipte yer alan oyuncular Hare Sürel ve Mihran Tomasyan kış ortasındaki bu çekimlerde nefis bir iş çıkartmışlar.
Geçtiğimiz senenin en iyi albümlerinden olan ‘Silik Düşler’i keşfetmek için bu klip kaçırılmaz bir fırsat. Herkes bilsin, izlesin bu güzel işleri elden ele çoğaltsın, müziğin keyfi tam da buralarda saklı.

 

X