"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Senenin en güzel ve en özel dönemi Aralık ayı oluyor.

 

12 ay boyunca müzik dünyasında neler oldu, hangi single’lar listelerde tavana vurdu, hangileri listelere bile giremedi, albümlerin enine boyuna son bir kere daha değerlendirildiği adeta sömestr sonu gibi bir dönem.

Bu senenin öne çıkan albümlerini sıralamaya başlayınca ilk listem 50 albümden fazlaydı. 50 albümden daha makul bir rakama inmek için epey uğraştığımı belirtmem gerek. Sonunda bu yazıyı derlerken, geriye dönüp 2017’ye baktığımda en çok aşağıdaki 20 albümün benim hafızamda yer etmiş olduğunu farkettim.

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Şimdi sizlerle bu listeyi paylaşmanın zamanı geldi. Haftaya aynı listenin yerli versiyonu ile karşınızda olacağım:

PARAMORE - AFTER LAUGHTER

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Bu senenin en güzel olaylarından biri Paramore’un yeni bir albüm ile geri gelmesiydi. Grup dağıldı, dağılacak derken gitarist Taylor’un yaptığı demolar yeni şarkılara giden kapıyı aralamış. ‘Birlikte bir daha müzik yapamayacağımıza neredeyse emindik’ itirafını yapan grubun vokali Hayley Williams yeni albümleriyle bambaşka bir Paramore tonu yakaladıklarını da bu açıklamasının peşine yapıştırıyor. Önceki albümlerine nazaran daha pop havası olan albüm kemikleşmiş kitlelerine kendilerini unutmayacak şarkılar da vermeyi ihmal etmemiş.

Kilit Şarkılar:Hard Times, Fake Happy, Told You So, Grudges, Caught In The Middle

THE NATIONAL - SLEEP WELL BEAST

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Grubun 7. stüdyo albümü geçtiğimiz Eylül ayında yayınlandı. Politik kimliği dışa dönük grup bu sefer daha hayata dokunan konular üzerine eğilmiş. Elektronik ve biraz da karanlık denecek tondaki yeni albümde grup gündelik hayatın çılgınlığına ve hızlı değişimine odaklanmış.

Kilit Şarkılar: The System Only Dreams In Total Darkness, Day I Die, Guilty Party, Nobody Else Will Be There

TAYLOR SWIFT – REPUTATION

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Eski Taylor artık yok, gerçekten de yepyeni bir Taylor var karşımızda. Country müziği bıraktığının ilanı olan ilk pop albümü ‘1989’ ile yeniden doğan Taylor Swift, bu dalganın ardından yine dramalarına kucak açtığı yeni albümü ‘Reputation’ı 2017 bitmeden yayınladı. Albümün bütününe bakınca ‘Reputation’ pop türünde bir albüm olsa da, farklı tatlara dokunmayı da ihmal etmeyen renkli bir palet sunuyor.

Kilit Şarkılar: …Ready For It?, Look What You Made Me Do, Delicate, Call It What You Want, End Game

JULIEN BAKER - TURN OUT THE LIGHTS

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

21 yaşında genç bir ozan Julien Baker. 2015 senesinde yayınladığı ilk albümü ‘Sprained Ankle’dan sonra ikinci albümü ‘Turn Out The Lights’ ile çıtayı bu sefer biraz daha yukarı taşımış. Şarkılarında melodi ve sözleriyle dinleyicisini hızlıca yakalamayı başaran genç sanatçı, aynı zamanda 2.albümünün hem yapımcısı hem de söz müziklerinin sahibi. Julien Baker’ın şarkılarında sanki gizli bir yağmur ve göl havası saklı. Melankolinin yeni adresini arıyorsanız Julien’in şarkıları sizi doğru yol arkadaşının olacaktır.

 Kilit Şarkılar: Appointments, Turn Out The Lights, Sour Breath, Shadowboxing

SAM SMITH – THE THRILL OF IT ALL

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Büyük bir merakla beklediğim Sam Smith’in harikalar diyarı yeni albümü 2017’nin incilerinden birisiydi. İlk albümü ‘In The Lonely Hour’un dev başarısından sonra her yeni şöhreti yakalayan sanatçı gibi Sam Smith de biraz ipin ucunu kaçırmış. 2.5 senelik bir aradan sonra yeni şarkılar yazmak için ailesinin yanına dönen sanatçı bu dönemi oldukça verimli geçirmiş. ‘The Thrill Of It All’ albümüne ısınırken 60 civarı yeni şarkı yazdığını belirten sanatçı albüme girecek şarkıları seçmekte epey zorlanmış. Albümün deluxe versiyonu kesinlikle tercih edilmesi gereken format, o şarkılar gün yüzüyü görmeseymiş baya yazık olurmuş. 2018 için en büyük hayallerimden biri Sam Smith’i canlı canlı izlemek olacak, bu albümün canlı performanslarını kaçırmamak lazım.

Kilit Şarkılar:Too Good At Goodbyes, One Last Song, Burning, HIM, Baby You Drive Me Crazy, No Peace

HALSEY - HOPELESS FOUNTAIN KINGDOM

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Bir başka bu senenin incisi de Halsey’in ikinci stüdyo albümünden geldi. İlk albümü ‘Badlands’ ile merakları üzerine çekmeyi başaran Amerikalı sanatçı ikinci stüdyo albümüyle performansına hayran bırakmaya devam ediyor. En az ilk albümü kadar iddialı ve kışkırtıcı olan ‘Hopeless Fountain Kingdom’ da şarkıcı The Weekend ile ‘Eyes Closed’ şarkısında birlikte çalışmış. Geçtiğimiz yılın en çok dinlenen dans şarkılarından olan The Chainsmokers’ın ‘Closer’ şarkısının da vokali olan Halsey, müzik sektöründe kadın vokallerin ve yapımcıların daha çok olması gerektiğine en güzel örneklerden.

Kilit Şarkılar:Eyes Closed, Bad At Love, Heaven In Hiding, Sorry, Strangers

SZA – Ctrl

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Rihanna’nın son albümü ‘Anti’nin nefis A1’inde Riri ile düet yapan ses olarak tanıdığımız SZA, hemen bu çıkışın ardından yayınladığı EP ile kendi adından söz ettirmeye başlamıştı. EP’nin hemen ardından aynı yıl içinde ilk stüdyo albümünü yayınlayan SZA, 2017’nin R&B sahnesinde hatırı sayılır bir başarıya ulaştı. Şarkılarında açık sözlülüğü ile aşk ve cinselliği anlatan sanatçı, Maroon 5’ın bu sene yayınladığı ile ‘What Lovers Do’ şarkısında da eşsiz vokaliyle yer almıştı.

Kilit Şarkılar:Love Galore, The Weekend, Broken Clocks, Garden (Say It Like Dat)

BJÖRK – UTOPIA

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

‘Vulnicura’dan üç sene sonra Björk’ten yepyeni bir keşifler harikası ‘Utopia’ geçtiğimiz ay yayınlandı. Bir önceki albümüyle yaşadığı büyük ayrılığa ışık tutan sanatçı, yeni albümünde o karamsar havadan biraz daha pozitif bir yöne gitmiş diyebiliriz. Björk albümü bana genelde merakla gitmeyi beklediğim bir müze hissi veriyor. Yeni şarkılarını dinleyip, özümsemek için birçok yeni albüme nazaran daha fazla zaman ve daha konsantre bir ruh hali arıyorum.

Kilit Şarkılar:Arisen My Senses, Blissing Me, The Gate, Utopia, Body Memory

FEVER RAY – PLUNGE

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

8 sene sonra Fever Ray’den gelen bir çalışma olması bakımından ayrı bir önem arz eden albüm. Bir önceki albümünü çocuk sahibi olduktan sonra yayınladığında, hayatın dengelerine karşı bir serzeniş olarak adlandıran sanatçı, yeni albümündeki şarkılarla daha çok kendi limitlerini zorladığı, kişisel bir proje olarak tasarlamış. Albüm yayınlandığında aldığı eleştirileri incelerken bir tanesi çok ilgimi çekmişti aynen paylaşmak istiyorum: Karin Dreijer’in yeni şarkılarını dinlerken dalıp gitmek imkansız, ya dans edersiniz, ya aniden dikkatinizi çekecek bir ses duyarsınız, bunların hiçbiri olmuyorsa nefes aldığınızı ve yaşadığınızı fark edersiniz.

Kilit Şarkılar:Mustn’t Hurry, To The Moon And Back, Wanna sip,  A Part Of Us

LCD SOUNDSYSTEM - AMERICAN DREAM

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Yedi yıllık ayrılığın sona erdiği nefis albüm ‘American Dream’ kimine göre bir festival, kimine göre yeniden doğuşu simgeliyor. Bu albümle James Murphy verdikleri arayı yeni şarkılarla tamir ederken, yaptıkları müziğin kalitesinden de hiç ödün vermemiş.

Kilit Şarkılar:   oh baby, how do you sleep, i used to, change yr mind

PERFUME GENIUS - NO SHAPE

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Kate Bush’un 2017’de yeniden hayat bulduğu bir başka albüm de Perfume Genius’un yeni albümü ‘No Shape’ ile bizlere ulaşıyor. Farklı vokal tekniğiyle adeta paletteki her renge dokunan Mike Hadreas bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Canlı performansını çok merak ettiğim sanatçıyı yeni albüm turnesinde izlemek 2018 için en büyük dileklerimden birisi.

Kilit Şarkılar:Slip Away, Otherside, Die 4 You, Alan

LORDE – MELODRAMA

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

‘Royals’ ile kazandığı büyük başarı sonrası herkes Lorde’den yeni bir albüm beklentisindeydi. Jack Antonoff ile birlikte yaptığı ‘Melodrama’ albümü genç yaşına rağmen Lorde’den daha da fazlasını beklememiz için gerçek bir sebep. Biraz Kate Bush esinlenmesi ve kendine özgü vokal tekniğiyle 2017’de kendinden çokça söz ettiren albümlerinden biriydi ‘Melodrama’.

Kilit Şarkılar:Green Light, Homemade Dynamite, Liability, Perfect Places

DRAKE - MORE LIFE

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

2016’da yayınlanan ‘Views’ albümünün başarısı hala listelerde kendisini gösterirken, Drake bu sene de boş durmayıp bir albüm daha yayınladı. ‘More Life’ adıyla yayınlanan albüm Drake’in yorumuna göre aslında 22 şarkıdan oluşan karışık bir şarkı listesiymiş. Albümün en gözde şarkısı, sayısız cover’ı yapılan ‘Passionfruit’ iken, ‘Can’t Have Everything’ şarkısında Drake’in annesinin telefonuna bıraktığı telesekreter mesajı albümün en önemli ve nasihat dolu bölümü.

Kilit Şarkılar:Passionfruit, Blem, Glow, Teenage Fever, Get It Together, No Long Talk

HARRY STYLES - HARRY STYLES

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

One Direction boyband gruplarının arasında belki de en başarılı solo artist üreteni olabilir. Zayn’dan sonra solo albümü ile piyasaya tekrar dönen Harry Styles tüm negatif hevesleri kırmayı başaracak kalitede bir albüm ile geri geldi. Harry Styles boyband pop modundan öylesine bir sıyrılmış ki, kendi adını taşıyan 70’ler gitar tınılarına göndermeler yapan nefis bir albüm yapmış.

Kilit Şarkılar:Kiwi, Sign Of The Times, Sweet Creature, Two Ghosts, From The Dining Table

KHALID - AMERICAN TEEN

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Bu senenin en dikkat çeken çıkışlarından birini de Khalid yaptı. Kendisinin farklı vokal tekniği ‘yeni bir R&B türü mü doğuyor?’ sorusunu beraberinde getirirken şarkılarında gençliğin yaşadığı buhranlara dikkat çekmeye gayret etmiş. Albümün yakaladığı başarı ve beğeni rüzgarıyla etrafındaki ilginin de değiştiğini fark eden Khalid, önceden hiç sahip olmadığı özgüven duygusunu bu sayede yakaladığını belirtmiş.

Kilit Şarkılar:Young Dumb & Broke, Location,  8TEEN, Saved

RACHEL PLATTEN – WAVES

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

‘Saf pop müzik nedir?’ derseniz, Rachel Platten buna tam bir örnek olsun diye ‘Waves’ albümünü yayınladı bu sene. Benim dikkatimi bir önceki albümünden ‘Fight Song’ şarkısıyla ile yakalayan sanatçı o günden beri hep radarımda. Albüme adını veren ‘Waves’ meğer sanatçının suya olan düşkünlüğüne bir referansmış. Yüzmeyi çok seven Rachel, stüdyo çalışmaları öncesinde spor yapmak için okyanusta yüzerek kendisini sakinleştirip ve rahatlatırmış. Bu sayede daha zinde bir kafayla şarkılar yaptığını belirtmiş.

Kilit Şarkılar:Shivers, Broken Glass, Collide, Perfect For You, Loose Ends

THE XX- I SEE YOU

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Ocak ayında çıkan albümlerin kaderidir ne o senenin ne de bir önceki senenin listelerinde kendilerine düzgün bir yer edinemezler. Hafıza nedense yaz aylarına ve sonbahar döneminde çıkan albümlere odaklanmış bir şekilde ilerliyor müzik sektöründe. The XX’in yıllardır merakla beklenen yeni albümü Ocak ayında bile yayınlanmış olsa da bu listede kendisine yer bulacak. ‘I See You’ albümünün yayınlanmasından 6 ay sonra İngiliz grup Haziran ayında 3 yeni şarkının daha eklendiği albümün deluxe formatını yayınladı. The XX’in karanlık, melankolik ve elektronik dünyayı ustalıkla harmanlayıp, duru vokallerle zenginleştirdiği ‘I See You’ albümü 2017’nin en nadide incilerinden biri, seneler boyu dinlenecek arşivlenecek bir çalışma.

Kilit Şarkılar:On hold, I Dare You, Lips, Say Something Loving, Dangerous

CALVIN HARRIS – FUNK WAV BOUNCES VOL 1

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

İskoçyalı DJ Calvin Harris, Taylor Swift ile çalkantılı aşk hayatını sona erdirdikten sonra kendisini stüdyoya kapatıp yeni şarkılar üzerinde çalıştığını açıklamıştı. O dönem ben de herkes gibi Snapchat indirip bir türlü nasıl kullanacağımı anlamazken, Calvin Harris’in snaplerini izlerken gün içinde epey vakit geçirdiğimi hatırlıyorum. İlginç bir mizah anlayışı olan dj, elektronik müzik ve dans dünyasını epey şaşırtacak ters köşe bir albüm bu seneye damgasını vurdu. Söz konusu albüm ilk bölümüyle büyük ilgi yakalarken devamının ne zaman piyasaya çıkacağı büyük merak konusu.

Kilit Şarkılar:Feels, Slide, Cash Out, Holiday, Faking It

HAIM- SOMETHING TO TELL YOU

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

HAIM’ın ilginç bir talihi var. Sevildiği kadar olumsuz eleştiriler alan ilginç bir grup. Ne zaman bu kadar zıt kutubu bir arada barından bir grup ya da sanatçı müzik yapsa, bu ikilemde beni çeken mutlaka birkaç güzel şarkı çıkıveriyor. Geçtiğimiz yıl SXSW’de HAIM kızlarını canlı izledikten sonra, canlı performanslarıyla beni etkileyen bu üçlünün 2017’de yayınladıkları albümleri de bu listeye girmeyi hak edecek kadar incelikler barındırıyor.

Kilit Şarkılar:Little Of Your Love, Want You Back, Walking Away, Right Now

DAMN. - KENDRICK LAMAR

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

Son yılların en büyük Rap sanatçılarından biri olarak anılan Kendrick Lamar, sahip olduğu ünvanı daha da sağlamlaştıracak bir albüm ile 2017 senesini şenlendirdi. Kendrick Lamar’ı daha yakından anlamak ve protesto ettiği dünyayı kavramak için Amerika’yı belki biraz daha fazla yakından bilmek gerekebilir. Sözünü sakınmayan, iğneli dilini dolaylı değil,  direkt şarkılarına aktaran sanatçının 2017’yi farklı bir bakışla değerlendirdiği albümü, bu senenin en çok övülen, senenin albüm sıralamalarında ilk üçten inmeyen bir başarı yakalamıştı.

Kilit Şarkılar:Humble, Love, Dna, Loyalty, Element

 

X