"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Geçtiğimiz hafta başladığım 2015’in en iyi albümleri serüvenine bugün son veriyorum. Yerli albümlerin ardından sıra 2015’in en iyi yabancı albümlerini sıralamaya geldi.

Sene boyunca bu köşeden her ay yayınladığım Karışık Kaset listeleriyle sizlere piyasaya çıkan yeni albüm ve single’ları tanıtmaya çalıştım. Şimdi bu liste bir çığ gibi büyüdü Karışık Kaset Best Of 2015 adıyla yaklaşık 900 şarkılık dev bir liste oldu. Aşağıdaki albümler bu listenin sadece ufak bir bölümü, 2015’in benim gözümden özeti, kaçırdıklarınız varsa yakalayıp dinlemenin tam zamanı.

 

İşte 2015’in en iyi yabancı albümleri:

 

FLORENCE - HOW BIG, HOW BLUE, HOW BEAUTIFUL

2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

Florence and The Machine bu senenin en nadide çiçeğiydi. ‘Ceremonials’ albümünden sonra yana yakıla canlı performansını izlemek için didindiğim İngiliz sanatçı 3. albümü ile kendini bambaşka bir seviyeye taşıdı. ‘How Big, How Blue, How Beautiful’ albümü için ‘Ceremonials’ turnesi sonrası yaşadığı kişisel sıkıntıları kendine ilham kaynağı olarak almış. Albümün lansmanı öncesi Coachella sahnesinde ayağını kırarak talihsiz bir başlangıç yapsa da, 3. albümün Avrupa ve Amerika turnesinde birçok şehirde kapalı gişe konserlerle izleyenlerini kendisine hayran bırakarak kıtalar arasında süzüldü. 2016’da keşke bir de İstanbul’dan geçse, bizleri mest etse sesiyle, çok şey mi istiyorum?

Kilit Şarkılar: What Kind Of Man, Ship To Wreck, Queen Of Peace, Long & Lost, Delilah

 

HALSEY – BADLANDS

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

2015’in en güzel kazancıdır. “Badlands” albümü öncesi 2014 senesinde yayınladığı ‘Ghost’ single’ı ile dikkatleri üzerine çeken sanatçı kısa süre sonra yayınladığı ‘Room 93’ Ep’si ile ilk albümü ‘Badlands’e çok sağlam bir basamak yarattı. ‘Badlands’ in yayınlanmasıyla ve özellikle ‘New Americana’ single’ının patlamasıyla Amerika başta olmak üzere birçok ülkedeki listelerde hızlı yükseliş yaşayan Halsey’in Justin Bieber’ın son albümünde bir düet kapması elbette bir tesadüf değil.

Kilit Şarkılar: New Americana, Ghost, Colors, Hold Me Down, Haunting

 

JAMIE XX – IN COLOR

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Bu senenin en özel albümü Jamie Smith’in nam-ı diğer The XX grubunun üyesi Jamie’nin solo albümüydü. Baştan sona akıcı, nefis bir albüm ‘In Colors’ Jamie Smith’in yaklaşık 5 senedir üzerinde çalıştığı bir proje. The XX’in yanında kendi kendisine üzerinde çalıştığı ama bir türlü bitiremediği şarkıları nihayet tamamladığı albümde, sadece elektronik dans odaklı bir albüm yapmak istemediğini söylemiş. Şarkılarında kullandığı sample’ları özellikle hayatın içinden kullanan sanatçı, ‘öyle bir albüm yapmak istedim ki Londra gece hayatını tam anlamıyla anlatabilsin istedim’ demiş. Albümün limited edition olan versiyonundaki plaklarının renk renk olması elbette benim gibi koleksiyoncular için bu albümü daha da değerli kılıyor.

Kilit Şarkılar:
SeeSaw, Stranger In a Room, Loud Places, I Know There’s Gonna Be (Good Times)

 

ADELE – 25

2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Adele’in 2. albümü 21’den sonra uzun süredir beklenen yeni albümü meğer bu seneye kısmetmiş. Albümden yayınladığı ilk single ‘Hello’ yayınlandığı hafta Youtube’da en çok izlenen rekorlarını altüst ederken, albüm 2015’in sonunda çıkmasına rağmen senenin en çok satan albümleri sıralamasında ilk beşte yer alıyor. 2016’da çıkacağı turnesinin biletleri satışa çıkar çıkmaz tükenen sanatçı, katıldığı programlardaki sakinliği ve doğal haliyle müzik piyasasını kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. ‘25’ albümünde yer alan ‘Million Years Ago’ şarkısının Ahmet Kaya’nın ‘Acılara Tutunmak’ şarkısına benzerliği ülkemizde ciddi bir gündem olarak yurt dışında da kendini manşet yaptı.

Kilit Şarkılar: Hello, Send My Love(To Your New Lover), When We Were Young,  Million Years Ago

 

GRIMES – ART ANGELS

2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Bu senenin hakkında en çok konuşulan işlerinden biri de Grimes’ın “Art Angels” albümüydü. Birçok müzik mecrasının 2015’in en yaratıcı albümü olarak taçlandırdığı albüm aslında 2013 senesinden beri Kanadalı sanatçının üzerinde çalıştığı bir proje. 3. albümü ‘Visions’ın ardından üretimine farklı bir yön vermek için kendine zaman veren Claire Boucher müzik endüstrisindeki erkek egemen duruma kafa tutmuş ve bu durumun kadın şarkıcılar için hep dezavantaj yarattığını, haklarının yendiğini dile getirmişti. 2 yıllık yoğun emeğin hayat bulduğu ‘Art Angels’ta pop müziğine başka bir açıdan bakan sanatçı ek olarak albümdeki ‘Venus Fly’ şarkısında Janelle Monae ile düet yapmış.

Kilit Şarkılar: Flesh Without Blood, California, Kill V. Maim, Realiti, Venus Fly

 

TROYE SIVAN – BLUE NEIGHBOURHOOD

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Avustralyalı Youtube fenomeni Troye Sivan’ın ilk albümü ‘Blue Neighbourhood’ 2015’in bir diğer önemle dikkat edilmesi gereken albümüydü. Geçtiğimiz Eylül ayında yayınladığı ‘Wild’ single’ı ile tüm gözleri kendisine çeviren 20 yaşındaki sanatçı, sırasıyla ‘Take Me Down’ ve ‘Youth’ single’larıyla hem sesine hem de müzik tarzına büyük hayranlık uyandırdı. Genç sanatçının albümünde önceki senelerde yine Avustralya’dan çıkan Broods ve Betty Who ile birlikte yaptığı iki şarkı yer alıyor.

Kilit Şarkılar: Wild, Take Me Down, Youth, Fools, Ease, Heaven

 

YEARS & YEARS – COMMUNION

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Bu sene piyasaya çıkması için resmen gün saydığım albümdür ‘Communion’. Olly Alexander, Mikey Goldsworthy, Emre Türkmen’den oluşan Years & Years 2014 senesinde yayınladıkları ‘Real’, ‘Take Shelter’ ve dev hitleri ‘Desire’ ile İngiliz müzik piyasasında ve hemen ardından tüm dünyada hatırı sayılır bir bilinirliğe ulaştılar. 2015’i bir diğer büyük hit ‘King’ ile açan İngiliz üçlü Temmuz ayında yayınladıkları albümleriyle o günden beri radarımda, umarım 2016’da bir de İstanbul’dan yolları geçer.

Kilit Şarkılar: Desire, Take Shelter, King, Ties, Worship, Shine

 

THE WEEKND – BEAUTY BEHIND THE MADNESS

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

The Weeknd’in ikinci solo albümü sanatçının başarı çıtasını çok yükseklere çıkarttığı bir albüm. Albüme dair ilk kıvılcımları geçtiğimiz sene Temmuz ayında yayınladığı, Nükhet Duru sample’larıyla bezenmiş  ‘Often’ single’ıyla çakmıştı. Kanadalı sanatçı yeni albümünü yayınlamadan önce araya Ariana Grande ile yaptığı ‘Love Me Harder’ ve “Fifty Shades Of Grey” filmi için yaptığı ‘Earned It’ şarkılarını alarak müzik gündeminden uzak kalmadı. 2015 senesinde ilk olarak yayınladığı ‘The Hills’ ardından ‘Can’t Feel My Face’ ile albümün çıkışını müjdeledi. Bu senenin Victoria’s Secret Yılbaşı Özel şovunun konuğu olarak sahne alan sanatçı 2016’ya girerken size de eşlik edebilir.

Kilit Şarkılar: Can’t Feel My Face, Often, Acquainted, In The Night, Dark Times, Angel

 

BEACH HOUSE- DEPRESSION CHERRY

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

Beach House’un 5. stüdyo albümü Ağustos ayında yayınlandı. İlk albümlerinde yaptıkları gibi daha sade alt yapılar kullanılarak hazırladıkları 5. albümleri sevenlerinden ve müzik dünyasından oldukça pozitif yorumlar aldılar.  ‘Depression Cherry’nin çıkmasından 2,5 ay sonra grup sürpriz yaparak 6. albümleri olan ‘Thank Your Lucky Stars’ı piyasaya sürdü. Müzik severler için harika bir durum ama nasıl başarılı bir pazarlama taktiğidir orası bence uzun uzun tartışılır.

Kilit Şarkılar: Sparks, Space Song, PPP, Levitation

 

TAME IMPALA- CURRENTS

2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

2015’in en önemli işlerinden biriydi Tame Impela’nın ‘Currents’ albümü. Avustralya’nın sakinliğinden midir, grubun 3. albümlerinde altın çağlarına erişmesi midir bilmiyorum ama albümün aldığı kritikler her daim yıldızlarla dolu pekiyilerdi. ‘Currents’ Avustralya’da albüm listelerinde birinci, İngiltere’de üçüncü, Amerika’da ise dördüncü sıraya kadar yükselmesiyle grubun şimdiye kadar edindiği en başarı grafiği yüksek albümleri oldu.

Kilit Şarkılar: Let It Happen, The Less I Know The Better, Cause I’m A Man, Eventually

 

BJÖRK-VULNICURA

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

Björk’ün albüm yayınladığı bir sene nasıl olur da özel olmaz. ‘Vulnicura’ kelimesi Latince’de iki ayrı kelimeye bölündüğünde ‘yaralara ilaç’ anlamına geliyor ve aslında temelde Björk’ün uzun süredir devam eden ilişkisinin bitimiyle kendi içini döktüğü bir albüme işaret ediyor. 9. stüdyo albümü ‘Vulnicura’ sanatçının MOMA’daki sergisine yakın bir tarihte yani geçtiğimiz Mart ayında yayınlanması beklenirken, albümün internete sızması işleri hızlandırdı ve Ocak ayında piyasya sürülmesine sebep olmuştu.

Kilit Şarkılar: Stonemilker, Lionsong, History Of Touches, Black Lake, Atom Dance

 

ELLIE GOULDING-DELIRIUM

  2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Kişisel olarak bu sene merakla beklediğim bir diğer albümdü. Özellikle 2. albümü ‘Halcyon Days’ ile kazandığı büyük beğeni sonrasında, 3. Albümü ‘Delirium’ için İngiliz sanatçı kesenin ağzını açmış ve birbirinden büyük isimlerle çalışmış. Prodüktör zengini yeni albüm, Ellie Goulding3in ilk iki albümüne kıyasla bence biraz daha fazla popüler bir iş olacak . Ancak bence bu popülerlik sanki sevdiğim Ellie Goulding’i biraz daha reklam yıldızı ve kendi sevdiği müziği yapmaktan uzak bir insana dönüştürecekmiş gibi bir korku da beraberinde getiriyor.

Kilit Şarkılar: On My Mind, Love Me Like You Do, Army, Lost And Found, Devotion

 

DISCLOSURE- CARACAL

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Disclosure’un bu sene yayınladığı 2. stüdyo albümü ’Caracal’ özellikle albümdeki konuk vokaller ile kendisinden uzun süre söz ettirmişti. Sam Smith, Lorde, Kwabs, Gregory Porter, Miguel, The Weeknd’in vokal desteğiyle dans listeleri Disclosure şarkılarıyla ile doldu taştı.

 Kilit Şarkılar: Nocturnal, Magnets, Omen, Holding On, Hourglass, Willing And Able

 

COLDPLAY- A HEAD FULL OF DREAMS

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

Bence Coldplay’in yeni bir albüm yayınlaması bu senenin en beklenmedik olayıydı. Normalde 3-4 senelik frekanslarla albüm yapan grup, 6. stüdyo albümleri ‘Ghost Stories’in yayınlanmasından bir sene sonra yepyeni bir albüm ile geri döndüler. Albümden yayınladıkları ilk single ‘Adventure Of A Lifetime’ bence grubun şimdiye dek yayınladığı en eğlenceli şarkılardan biri. Albümün en önemli yanı, grubun bu albümden sonra (dağılıyoruz demeseler de) uzunca süre birlikte bir iş yapmayacakları sinyali vermesi. Dolayısıyla yeni albüm turnesi de grubun en azından şimdilik son turnesi olabilir.

Kilit Şarkılar: Adventure Of A Lifetime, Hymn For The Weekend, Fun, Army Of One, Up&Up

 

SOAK- BEFORE WE FORGOT HOW TO DREAM

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

İrlandalı Bridie Monds- Watson’ın nam-ı diğer ‘Soak’un ilk albümü ‘Before We Forgot How To Dream’ Guardian’a göre ‘derin düşünen ergen bir genç portresinin en canlı hali’ olarak nitelendirilmiş. Albüm gerçekten akıcı olduğu kadar melankolinin hayat bulmuş hali. SOAK’un buğulu sesini ve şarkılarını dinlemeden bu seneyi kapatmayın.

Kilit Şarkılar: B a noBody, Blud, Sea Creatures,  Reckless Behaviour, Shulves

 

SHAMIR-RATCHET

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

Vegas’ta büyümüş ve yaptığı müzik bir türlü hangi türe ait bilinmezken,  Shamir’in yolu XL Records ile kesişince elektronik, disco tarzda bu sene yayınlanan belki de 2015’in en orijinal kaydı olan ‘Ratchet’ ortaya çıkıyor.

Kilit Şarkılar:  On The Regular, Call It Off, Demon, Vegas

 

BEIRUT – NO NO NO

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

Beirut’un 4. stüdyo albümü enerjisini tamamen mutluluktan alıyor. Hayatını bu albümle rayına soktuğunu belirten Zach Condon deneysel ama bir o kadar da farklı ve etkileyici bir albüm ile geri dönmüş. Albümdeki şarkıların biraz kısa olması bir dezavantaj gibi görünse de, 28 Mayıs 2016’da grubun KüçükÇiftlik Parkı’nda konser verecek olması güzel bir konser haberi olarak 2016’ya başlarken aklımızda tutacağımız önemli bir tarih olacak.

 Kilit Şarkılar: Gibraltar, No No No, Perth, At Once

 

FOALS-WHAT WENT DOWN 

  2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

‘Holy Fire’dan sonra Foals’un yapacağı ilk albüm herkesin merakla beklediği bir çalışmaydı. 2015’in Ağustos ayında piyasaya sürdükleri ‘What Went Down’ albümü Foals’un önceki albümlerine nazaran daha sert ve karanlık bir yapıda. 2 sene önce İstanbul konseri iptal olan grup belki yeni albüm turnesinde bizi de unutmaz.

 Kilit Şarkılar: Mountain At My Gates, What Went Down, London Thunder, Night Swimmers, Birch Tree

 

RYAN ADAMS-1989

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ
 

Taylor Swift’in 1989’u bu sene farklı bir kimlikle tekrar karşımıza geldi. Ryan Adams belki de kendi kariyerindeki en ilginç adımı atarak önceki yılın en çok satan ve turnesiyle muhtemelen bu sene rekorlara imza atan 1989 albümünü baştan sona akustik olarak bambaşka bir kayıtla tekrardan piyasaya sürdü. Şarkıların akustik ve Ryan Adams vokalliyle yakaladığı yeni formu Taylor Swift’in orijinal versiyonlarından kimi zaman daha etkileyici olduğunu belirtmekte fayda var.

Kilit Şarkılar: Bad Blood, Blank Space, Style, Out Of The Woods, How You Get The Girl

 

MARINA AND THE DIAMONDS- FROOT

 2015’İN EN İYİ YABANCI ALBÜMLERİ

İçimde hala bir ukdedir Marina And The Diamonds’un önceki albümü “Primadonna” için Babylon’a konsere geliyor gibi yapıp, birkaç ay kala konserini iptal etmesi. ‘Primadonna’ defterini iyisiyle kötülüsüyle kapatan şarkıcı, ‘Froot’ albümü ile tamamen kendi istediği şarkıları yaptığını üstüne basa basa belirtirken, bu durumun kendisine de farklı bir özgüven verdiğini belirtmiş. Rengarenk ve enerjisiyle baştan sona kendini dinleten bir albüm ‘Froot’.   

Kilit Şarkılar: I’m Ruin, Blue, Froot, Savages, Happy

 

 

X