"Hasan Bozbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hasan Bozbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hasan Bozbey

Karar gelecek yönetime kaldı

Orhangazi, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra 5 yıllık yeni bir döneme başlayacak.

İlçenin, trafikten, imara, sosyal projelerden, şehrin yeni ihtiyaçları ile ilgili ihtiyaçlara kadar bir çok hususta bekleyen sorunları ve beklentileri var.
Yeni dönemin yerel yönetimi bu sorunlar ve beklentiler için çaba harcayacak.

***
Yerel seçim telaşının başladığı günlerden bu yana, yani son 3-4 aya baktığımızda ise ilçenin gündemini meşgul eden bir konu vardı.
Yeniköy’deki arsa satışları. Bu konu çok gündem edildi, çok tartışıldı.
Özellikle muhalefetin bu hususta son derece hamaset kokan söylemlerine şahit olduk.
Peki, arsa satışlarına gelene kadar yaşanan süreç neydi, ve daha da önemlisi neden arsa satışları gerekliydi.

***
Yeniköy’de bahsi geçen arsalar ile ilgili imar düzenlemelerinin başlangıç süresi 3 yıl öncesine dayanıyor.
Şehirde herkesin de malum olduğu üzere Orhangazi imar konusunda artık daralmış, sıkışmış halde.
İlçenin acil yeni imar alanlarına ihtiyacı vardı. Hatta bu yeni imar alanı ihtiyacı iktidardan muhalefete kadar tüm siyasilerin yıllardır diline dolayıp mutlaka yapılması gerektiği söylenen bir konuydu.

***
Bu imar düzenlemesi Neşet Çağlayan başkanlığındaki belediye yönetimi tarafından yapıldı. Tam 3 yıllık bir çalışmaydı, daha da önemlisi bahsi geçen Yeniköy’deki o bölgede imar düzenlemesi bekleyen onlarca, hatta yüzlerce arsa sahibi de mevcuttu. İşte bu ihtiyaca karşılık vermek üzere yapılan bu imar düzenlemesi hem Orhangazi Belediye Meclisinde, hem de Büyükşehir Belediye Meclisindeki görüşmeler ve çalışmalar ile gerçekleştirilebildi.

***
Plan düzenlemeleri 2018 yılının başlarında tamamlandı.
Düzenlemesi yapılan alan toplamda 674 bin m2 bu mevcudun sadece yüzde 22’lik kısmı Orhangazi Belediyesi’ne ait.
Yüzde 78’lik bölüm ise vatandaşa ve hazineye ait.
İmar düzenlemeleri esnasında Orhangazi belediyesi bölgede 3 ayrı okul alanı, ticaret alanı, sosyal donatı alanı ve park alanlarını da planda gösterdi.
Bu noktadan sonra ise artık belediye ye ait arsaların satış süreci başlatıldı.

***
3 yıldır bölgede plan düzenlemeleri devam etti, meclis kararları alındı.
Ne zaman ki belediye kendisine ait arsa satışları için süreci başlattı. İşte o zaman yaygara koptu. Bu konuda haklı gerekçeleri olanlar vardır, iyi niyetli bir şekilde bu konuda görüş belirtenler değil, ama sırf siyaset olsun diye hatta belediye mali anlamda daha fazla sıkıntı yaşasın da bundan siyasi rant elde edelim düşüncesinde olanlare söylenecek çok şey var.

***

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Birincisi, arsa satışları ile ilgili yasal süreç tamamlandı, satışlar yapılamadı. Yapılacaksa da artık yeni gelecek belediye yönetimi bu konudaki kararını vermiş olacak. İkincisi, Orhangazi imar konusunda yeni ve ilçeye vizyon katacak yeni bir adım konusunda da fırsatını kaçırmış olacak.

X