"Hasan Bozbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hasan Bozbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hasan Bozbey

Gelirlerin artırılması nasıl sağlanır?

Belediyelerin özellikle son dönemdeki en büyük sorunu mali tabloları.

Özellikle Büyükşehir Belediyesi Yasası sonrasında yerel belediyelerin gelirlerinin düşmesi, buna karşılık ilçelerin görev sahalarının genişlemesi, toplumun talep ve ihtiyaçlarının ise tersi bir şekilde sürekli artması, belediyelerin ciddi mali sorunlar yaşamasına neden oluyor. Bu hemen hemen tüm ilçe belediyelerinde yaşanan bir gerçek.
Bu tablo karşısında hizmet üretmek ve toplumun taleplerine karşılık vermek isteyen belediyeler ise haliyle borç yükü altında kalıyor.
Peki, ne yapmak gerekiyor, ne gibi önlemler almak gerekiyor?
Siyasilerin klasik söylemleri vardır: “Göreve gelirsek belediyenin gelirlerini artıracağız.” Olması gereken ancak sözde kalmaması, uygulamaya sokulması gereken bir söylemdir belediye gelirlerinin artırılması.
Ama nasıl yapılacağı, ne gibi adımlar atılacağı ile ilgili de pek bir şey söylenmez, siyasi, hamaset bir söylem olarak kalır her zaman.

*
Orhangazi ölçeğinde olaya bakacak olursak, Orhangazi Belediyesi’nde de geçmişten bugüne kadar gelen tüm belediye başkanları da, belediye başkan adayları da hep bu yönde söylemler geliştirdi; göreve gelirsek OBEFAŞ vasıtası ile belediyenin gelirlerini artıracağız diye.
Dediğim gibi de hep lafta kaldı.
OBEFAŞ demişken, Orhangazi Belediyesi’ne bağlı bu şirkete de değinmek gerekiyor.
OBEFAŞ geçmişte en parlak dönemini M.Turgut Ünlü’nün başkanlığı zamanında yaşamış.
O günün Orhangazi’sinde birçok alanda hizmet üreten OBEFAŞ, Orhangazi Belediyesi’ne ciddi gelir kapısı olmuş; fakat Ünlü’den sonraki Yusuf Korkusuz ve en son İsmail Tartar döneminde OBEFAŞ tam anlamı ile dip yapmış.
Neşet Çağlayan zamanında ise biraz silkelenip iş üretmeye başlasa da, yeteri kadar verimli olamamış bir şirket.

*
Orhangazi Belediyesi’de tıpkı biraz önce bahsettiğim gibi Büyükşehir Yasası sonrasında mali sıkıntılar yaşayan belediyeler arasında yer alıyor.
Özellikle 2018 yılı bütçesine dahil edilmesine rağmen satışları gerçekleştirilemeyen arsalar nedeniyle mali kriz her geçen gün büyüdü.
Şu an ise maaşların 2-3 aydır ödenmediği, belediyeye iş yapmış firmaların ödeme beklediği bir dönemdeyiz.
Dolayısıyla mali sorunlar yaşayan Orhangazi Belediyesi için de yeni gelir kapıları bulmak da şart görünüyor.
Bu konuda neler yapılabilir, hangi faaliyet alanlarına girilebilir, ne gibi üretimler ya da lojistik hizmetler verilebilir bununla ilgili somut işlemler yapılması gerekiyor.
Bu hususta OBEFAŞ en önemli unsur olacaktır bu noktada.
OBEFAŞ aracılığı ile Orhangazi Belediyesi gelir getirecek yeni adımlar atabilir, mali kaynakları çok kısıtlı olan belediyeye yeni gelirler sağlayabilir.

*
Bunun için ise yapılması gereken şey OBEFAŞ’ın başında doğru kadroların olması, kadroların elinin kuvvetlendirip şirketin iş üreterek gelir elde edecek seviyeye gelmesi sağlanmalıdır.
Yani açık ifadeyle söylemek gerekirse, lafla değil, icraatla, köstek olarak değil önü açılarak bu destekler verilebilir.

*
Orhangazi Belediyesi’nde Bekir Aydın dönemi geçen hafta resmen başlamıştı.
Mazbata sonrasında her gün yeniliklere ve Bekir Aydın’ın yeni uygulamalarına rast geliyor, şahitlik ediyoruz.
Birçok olumlu adımlar görüyoruz.
Bugünler genelde ziyaretlerin bol olacağı bir zaman olacağı için bu tür konularda da Bekir Aydın’a zaman tanımak gerek.
Eğer samimi bir yaklaşım içinde olacaksa, geçmişi artık bir kenara bırakıp geleceğe dair bir şeyler yapacaksa, belediyeye gelir getirecek hususlar konusunda profesyonel adımlar atmak zorunda.
Eğer bu sağlanırsa, yeni dönemde zaten eli kuvvetli olacak Bekir Aydın’ın daha güçlü olmasına neden olacaktır.

X