"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Utangacım diye kızlar benimle alay ediyor

Çok utangaç ve çekingenim. Bu yüzden hiç kız arkadaşım olmadı. Beğendiğim, hoşlandığım bir kızla karşılaştığımda tir tir titriyorum, elim ayağıma dolaşıyor. Bu durumdan çok rahatsızım.

Utangacım diye kızlar benimle alay ediyor

Ben 17 yaşında bir gencim. Halen lise sonda okuyorum. Umarım benim derdimi anlar ve yardımcı olabilirsiniz.
Benim derdim aşırı utangaç ve çekingen biri olmam. Bu yüzden hiç kız arkadaşım olmadı. Birkaç kez bir kıza yaklaşmayı denedim ama bu saçma utangaçlığım yüzünden kızlar beni istemedi.
Beğendiğim, hoşlandığım bir kızla karşılaştığımda, onunla konuşmaya kendi kendime karar versem de, daha onu uzaktan görür görmez tir tir titriyorum, elim ayağıma dolaşıyor.
Tanışmaktan hemen vazgeçiyorum, geriye dönüp oradan kaçıyorum. Kısacası komik duruma düşüyorum. Belki kızlar bu yüzden arkamdan alay ediyorlardır.
Benden uzaktan uzağa hoşlanan birileri varsa bile benim bu durumum karşısında, benden uzaklaşır elbette.
Lütfen benim de derdime çare bulun ablacığım.
* Rumuz: Kahroluyorum

Utangacım diye kızlar benimle alay ediyor

YANIT

Sevgili oğlum, bu ergenlik çağında tüm gençlerde sıkça rastlanan bir durum. Henüz çok genç olduğun için kendine güvensizlik, kendini beğenmeme gibi nedenlerden, karşı cinse yaklaşmaktan korkup, kaçıyorsun. Kızların gözünde komik duruma düştüğünü, seninle alay ettiklerini düşünüyorsun.
İşte bu bile senin elinin ayağına dolaşması için yeterli bir neden. Oysa inan bana, o kızlar da senin kadar tedirginlerdir.
Çünkü sonuçta onlar da senin gibi tecrübesizler. Bir araya geldiklerinde onlar da genç erkeklere karşı nasıl davranacaklarını konuşup tartışıyorlardır. Alaycı tavırlarına bakma, onlar da endişeli ve çekingendirler.
Önce kendi kendine şunu telkin et; senin hiç de komik bir yanın olmadığını, her genç gibi normal biri olduğunu, kimsenin alay etmesi için bir nedenin olmadığını, tekrarla.
Sonra şunu düşün ve rahatla; senin yaşında tüm gençler aşağı yukarı aynı çekingenlik içindedir.
Kendilerini kasım kasım kasan, hava atan hatta agresif tutumlu gençlere de kanma sakın.
Onlar da çekingenliklerini bu tavırları ardına gizliyorlardır. Kızların karşı cinse alaycı bir tavır takınmaları da yine bu çekingenliğin ve endişenin bir göstergesidir.
Onlar da küçük düşmekten korkuyorlardır. Çekingenliğin en büyük nedeni kendine güvensizliktir.
Bu özgüveni kazanmak için bol bol spor yap, vücudunu geliştir, kitap okuyup bilgilen, zekanı geliştir, müzikle ilgilenip herkese, en önemlisi de önce kendine karşı bir şeyler yapabildiğini göster...
Olgunlaştıkça fiziksel özelliklerin aslında hiç de sandığın kadar önemli olmadığını anlayacaksın zaten.
Esprili, neşeli, ilgili bir genç olduğun zaman, kızlar seninle arkadaş olmak isteyeceklerdir.
Fiziksel özelliklerin önem kazandığı bu senin yaşlarındır aslında. Daha sonra zamanla bu çekingenliğin yok olup gidecektir, bak göreceksin.
Hem daha çok gençsin, her şeyi yaşamaya daha çok vaktin var. Neden acele ediyorsun?

 

 

X