"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Üniversiteye başlayınca ilişkim bitecek diye korkuyorum

Sevgilimle aynı lisedeyiz ve 2,5 yıldır beraberiz. Bu sene üniversiteye başlıyorum. Uzaklaşmamız ilişkimizi etkileyecek diye korkuyorum.

Sevgili Güzin Abla, umarım bana cevap verirsin. Çünkü dertleşebileceğim, konuşabileceğim çok insan olsa da, söylenilen sözler de, verilen teselliler de içimdeki o bunaltıcı hissi gidermiyor.
Allah’a şükürler olsun ki 2,5 yıldır süren bir ilişkim var. Bugüne kadar hiç ayrılmadık.
Lise hayatımız birlikte geçti. Kendisi benden 1 yaş küçük ancak düşünceleriyle, olgunluğuyla beni şaşırttı. Çevremde ben daha önce böyle birini hiç görmedim.
Bu sene üniversiteye başladım; o da üniversite sınavlarına hazırlanıyor.
Ben kıskanç bir insanım ama erkek arkadaşım benden önce de, benimleyken de hiçbir kızla samimiyetin dozunu kaçırmamış birisidir.
Ona güvenim sonsuz olmasına rağmen, okullarımız ayrıldığından beri içimde hep bir sıkıntı, başımda dinmeyen bir ağrı var.
Ailelerimiz tanışıyor ve çok iyi anlaşıyorlar. Onlar da bize güveniyor, yanlış yapmayacağımızı biliyor.
Henüz 18 yaşındayım ama başkalarından ilişkiye bakış açımızın her an değişebileceğiyle ilgili sözler duyuyorum. Ama bu insanın kişiliğiyle alakalı değil midir?
Ben duygularımdan eminim ve gerçekten kendimden daha çok, erkek arkadaşıma inanıyorum. Onun da sevgisine, duygularına inancım sonsuz.
Buna rağmen ben sürekli “ya başkası onun aklını çelerse, ya önümüzdeki onca sene boyunca benden sıkılır da başka birini ararsa, onun bana karşı olan sevgisi biterse” diye düşünmeden edemiyorum.
Tüm bunları, ortada bana yapılan hiçbir yanlış yokken, düşünüyorum. Niye böyle, bilmiyorum. Etrafımdaki insanların düşünceleri yüzünden belki de... Ben bunları düşüne düşüne, saçma kuruntular üretmeye başladım.
Lisedeyken ilişkimiz başladı diye üniversitede de sürdürmemiz imkansız mı sizce?
Rumuz: Yardıma mı ihtiyacım var?

Sevgili kızım, bütün bu düşünceleri senin aklına çevren sokmuş olmalı. Sen sadece sevdiğin gençle birlikte mutluluğunun tadını çıkarmayı, gençliğini doya doya yaşamayı düşünmelisin. Güzel kızım, bunlar nasıl düşünceler, kim, nasıl, ne zaman
geleceğiyle ilgili kesin bir bilgi sahibi olabilir?
Kim yarının neler getireceğini bilebilir? Yıllarca birlikte yaşamış, çoluk çocuk sahibi olmuş, evli barklı insanlar bile ayrılabiliyor. Yıllarca sevgiyle birbirlerine sarılmış, evlenmek için gün sayan gençler, okulu bitirip sonunda iş güç sahibi olup, evlendiklerinde, bir bakıyorsun boşanıyorlar.
Onca masraf, onca emek, onca telaş, didinme… Çocuklar mutlu olsunlar diye ne yapacağını bilemeyen aileler… Flört ettiklerinde, evlendiklerinde çektirilmiş mutluluk fotoğrafları, düğünde birbirlerine kenetlenmiş fotoğraflar, bir anda çöpe gidiveriyor. Tabii özene bezene alınmış mobilyalar da... Kimse anlayamıyor nedenini...
Sen ise henüz 18 yaşındasın. Hayatı bilmiyorsun, hiçbir şey yaşamamışsın; “ya şöyle olursa, ya böyle olursa” diye endişeler içinde kendini kahrediyorsun.
Canım kızım, kim bilebilir bir ay sonra, bir sene sonra neler olabileceğini?
İkiniz de çok gençsiniz. Henüz karakterleriniz tam oturmuş bile değildir, büyük ihtimalle.
Hissettikleriniz gerçek bir sevgiyse, bakarsın bir ömür boyu sürebilir. Ya da hiç belli olur mu, bakarsın sen bir süre sonra ondan uzaklaştığını hissedersin.
Bir başkası seni daha çok heyecanlandırmayı başarmıştır...
Bu nedenle, şu anda madem her şey yolunda, önünü arkasını düşünmeyi bir kenara bırak; madem bu kadar güvendiğin bir genç bu, için rahat etsin, mutluluğunu yaşamaya bak.

X