"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgilimin cimriliği yüzünden sosyal hayatımız yok

Erkek arkadaşım para harcamayı çok sevmeyen, harcadığında rahatsızlığını dile getiren birisi. Ben de tam tersi para harcamayı seven biriyim. Doğru düzgün sosyal hayatımızda yok bu yüzden. Bu beni çok rahatsız ediyor.

Merhaba Güzin Abla, yazılarınızı her gün takip ediyorum. Okurlarınızın size böyle içtenlikle yazması sizin de samimi bir şekilde cevap vermeniz çok güzel. Ben 21 yaşındayım. Yaklaşık 1.5 yıldır devam eden bir ilişkim var. Yalnız erkek arkadaşımla başından beri maddi anlamda sorunlarımız var.
O, para harcamayı çok sevmeyen, harcadığında rahatsızlığını dile getiren birisi. Ben de tam tersi para harcamayı seven biriyim. Doğru düzgün sosyal hayatımızda yok bu yüzden. Bu beni çok rahatsız ediyor.
Bir dönem bu sebeplerden bitti ilişkimiz ama daha sonra tekrar başladık. Ben ailem tarafından rahat büyütüldüm. Özellikle babam eli çok açık bir adamdı. Böyle gördüğüm içinde şu an bu durum beni düşündürüyor. Benimle evlenmeyi çok istiyor, ben de istiyorum fakat bu sorunu aşamıyorum.
Evlilik muhabbeti açıldığında da, “şu pahalı, bu pahalı” deyip duruyor. Şu an çalışıyorum, kendi paramı kazanıyorum, kimseye bağımlı değilim. Ama evlendikten sonra ya çalışmazsam ve para istersem eşimden ne olacak, diye onu bile düşünüyorum. Ailesi de böyle ne yazık ki.
“Her şeye ne gerek var” diyorlar. Benim ailemin rahat ortamına çok tersler. Erkek arkadaşımla bu durumu hep güzellikle konuştum ama benim gereksiz yere savurgan olduğumu, evlendikten sonra düzeleceğimi söylüyor.
Ne yapmalıyım Güzin Abla? Evlendikten sonra pişman olmaktan korkuyorum. Ne olur bana da bir akıl verir misin?
Rumuz: Endişeli

Erkeğin eli sıkı olanı, sürekli para hesabı yapanı, paraya aşırı düşkün olanı bir kadını kolay kolay mutlu edemez kızım. Kadın yapı olarak evini idare eden, tasarruf etmeyi bilendir. Sen şu anda para harcamayı seviyor olsan da, yuva kurduğunda doğal olarak idareli olmayı öğreneceksin.
Eşinin ve kendi kazancının dışına çıkmadan harcama yapmayı bileceksin. Şu anda sadece kendinden sorumlusun, ama yarın elbette iki kişi hatta üç kişi için düşüneceksin.
Ancak, para yüzünden gezmekten bile kaçındığını, sosyal hayatınızın olmadığını söylemen bana yetti. Çünkü bu adam parayı her şeyden çok seviyorsa; yaşamayı bilmiyor, paraya bağımlı olmayı seçiyorsa, seni mutlu edemez.
Maddi açıdan senden daha kötü durumda olmadığına göre, o ve ailesi tutumlu olmaktan öte, sadece para tutkunu insanlar olmalı. Yarın evlendiğinizde kendi kazandığın paranın da, her harcadığın kuruşun da hesabını sana soracak, demektir.
Dediğin gibi, örneğin çocuğunuz olduğunda, ola ki çalışamazsan, ondan para istemekten kaçınacaksan, para aranızda her zaman bir sorun olacaksa, yürümez bu ilişki. Benim tecrübeme göre, sen bu tip bir adamla mutlu olamazsın kızım. Vazgeç bu sevdadan.

X