"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Sevgilim evli çıktı

Beş aydır bir polisle beraberdim. Ama biraz onu araştırınca hem evli hem de polis değil güvenlik görevlisi olduğunu öğrendim.

Selam ablacım, beş aydır bir polisle beraberdim ve birbirimize âşık olduk. Son görüşmemizde telefonuna bakmak istedim hemen çekti elimden, ben de kuşkulandım. “Nüfus cüzdanına bakabilir miyim” diye sorunca “Yanımda değil” dedi. Onun yerine polis memuru kimliğini gösterdi.
Bana 29 yaşındayım dediği halde kimlikte 32 yaşında olduğunu görünce kızdım. “Sen 25 yaşında olduğun için beni reddetme diye yaşımı küçük söyledim” dedi. Daha sonra beni eve bıraktı ama çok kuşkulandım. Sonra beni arayıp, “Seni anneme anlattım, yüzük takalım artık” dedi. Ben de “daha erken” diye yanıt verdim.
Aradan birkaç gün geçti, benim amcam da polistir.
Ona bir sordurayım dedim... Araştırınca evli olduğunu öğrendim.
Üstelik polis de değilmiş, sadece bir güvenlik şirketinde memurmuş.
Tabii şok oldum. Bu arada WhatsApp profilinde ikimizin fotoğrafı vardı. Bunu nasıl yaptı bilmiyorum...
Evli olduğunu öğrendiğimi söyleyince, bana “boşanmak istiyorum ama eşim boşanmıyor” dedi.
Karısı şu an bizimle aynı şehirde yaşamıyormuş. Zaten zorla evlendirmişler ve kadın boşanmamak için direniyormuş. Çocuğu da yokmuş, karısından nefret ediyor... Bir yandan da kimlik meselesi var.
Onu da anlamış değilim. Yoksa hani şu bankalarda, şirketlerde bulunan güvenlik memurlarından biri mi?
Onu affetmedim ama seviyorum da, ne yapacağımı bilmiyorum. Ben aslında çok gururluyumdur, ne yapacağım konusunda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen?
◊ Rumuz: Gururlu

YANIT

Sevgili kızım, madem gururuna bu kadar düşkünsün, sana kendini bekâr diye tanıtan, sadece güvenlik memuruyken polis olduğunu söyleyen, yaşını küçük gösteren, kısacası yalan üzerine yalan söyleyen bir adamın nesini hâlâ düşünüyorsun?
İstediği kadar boşanmak istiyorum, karımdan nefret ediyorum, desin... Eşlerini memleketlerinde bırakıp büyük şehirlere çalışmaya gelen erkeklerin bir kısmı, burada maceralara atılıyorlar. Kendilerini bekar gösterip, kızları kandırıyorlar.
O köydeki kadıncağız da “kocam bize para gönderebilmek için çırpınıp duruyor” diye düşünerek üzülüyordur. Tabii o adamın neler çevirdiğinden haberi bile yoktur.
Bu eşler büyük ihtimalle bir akraba kızıdır, aile zoruyla evlendirildiği gerçek olabilir. Ama böyle durumlarda ailenin rızası olmadan boşanması da pek mümkün değildir.
Bu nedenle kızım, kendi boşanmadığı halde, seni evlenmeye zorlayan bu adama güvenmemelisin.
Seninle olsa olsa imam nikahıyla, bir başka deyişle resmi olmayan dini nikahla evlenebilir.
Bu da yasal değildir.
Güvenlik olmasına gelince, elbette o da şerefli bir meslek ama önemli olan bunu saklayıp, kendini polis gibi göstermesi ve sana böbürlenmesi.
Bence bu adamın seni daha fazla kandırmasına fırsat vermemelisin. Ondan uzak dur, görüşmeyi kes, bunu ona da söyle ki seni rahat bıraksın.
Ama önce buna kesin sen karar vermelisin. Daha olmazsa bu konuyu ailene açıp, onların desteğini al.
Seni nasıl kandırdığını anlat. Elbette seni böyle bir durumda yalnız bırakmazlar.

X