"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Sevdiğim adam başkasıyla evlenecek

Sevgilim benden önce yaşadığı ilişki yüzünden kendi kendine bir söz vermiş. Mantık evliliği yapacakmış. Biz birbirimizi seviyoruz ama bu sözü verdiği için sevmediği birisiyle evlenmek üzere...

Sevgilimin benden önceki ilişkisi 4 yıl önce bitmiş. Sebebi, kendisi askerdeyken kız arkadaşının onu en yakın arkadaşıyla aldatmasıymış.
Bu yıl onlar evleniyorlarmış.
Sevgilim de o süreçte kimseyle duygusal bir şey yaşamamış. Sonra biz tanıştık ve ilişkiye başladık.
Beni sevdiğini söylüyor ama kendi kendine söz vermiş “Sevdiğim kadınla evlenmeyeceğim, mantık evliliği yapacağım” diye. Şimdi birini bulmuş, ailesi onunla görüşüp, evlilik hazırlıklarına başlayacakmış. Ama biz hâlâ birlikteyiz ve birbirimizi seviyoruz.
Laf arasında konuşurken bana “Hemen evlenemem zaten, 1 buçuk yılı bulur o kızla evlenmem” dedi.
Sizce sevdiğim adamı bırakayım mı, yoksa bekleyeyim mi?
◊ Rumuz: Mantık evliliği

YANIT

Sevgili kızım, bu genç adam saçmalıyor...
Daha önce böyle bir darbe yemiş olsa da, bunda senin ne günahın var? Herkesi aynı kefeye koyması, mutsuz bir evlilik yapmaya hazırlanması ne kadar anlamsız...
Üstelik seni kendine bağlayarak onunla evlenme hayallerini yıkıyor ve bu da yetmezmiş gibi seni kendisine mahkûm ederek çok büyük haksızlık yapıyor. Seni, kendisi başkasıyla evlense de bırakmak istemeyecektir.
Büyük bir bencillik örneği göstererek, evlenmene engel olacak, bir ömür boyu ona bağlı kalmanı isteyecektir.
Bu durumda onun çocukları olacak, sen ise bir köşede onun sana ayırabileceği zamanla yetineceksin.
Ne kadar seversen sev, sana haksızlık etmeye hazırlanan bu genç adama gereken cevabı ver kızım.
Ya seninle evlenir ya da seni tamamen kaybeder.
Bunu böyle bilsin...

Sevdiğim adam başkasıyla evlenecek

Kekeliyorum

Güzin Abla, ben 18 yaşındayım. Kendimle barışık değilim. Bu yüzden pek çok sorun yaşıyorum.
Örneğin konuşurken biri bana bakıyor ya da dinliyor diye kekelemeye başlıyorum.
Bu da hayatımı çok etkiliyor. Kimseyle yakınlık kuramıyorum.
Kendimi sevmiyorum. Bazen ölmek istiyorum. Bana yardım eder misin abla?
Rumuz: Sorun bende

YANIT

Sevgili oğlum, sana şimdi pek çok gencin yaşadığı bir dönemden geçtiğini söylesem, seni küçümsediğimi düşüneceksin. Oysa gerçekten seni önemsiyorum ve bu durumunun geçici olduğunu bilmeni istiyorum.
Ancak bu yalnız başa çıkabileceğin bir dönem değil. Mutlaka bir uzmanın yardımına başvurmalısın. Bunun için de özellikle üniversite hastanelerinin psikiyatri kliniklerine başvurabilirsin. Özellikle kekemeliğin mutlaka düzelecektir. Umutsuzluğa kapılma.
Bütün sorun kendini küçümsemen, olumsuz yönde etkilemen. Başarısız bir genç olduğunu düşünmen, çevrenin de seni küçük gördüğünü düşünmen... İşte bütün bunları bir uzman, seninle konuşarak aşmana yardımcı olacaktır.

X