"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Onu ailemle tanıştırmakla çok büyük bir hata yaptım

Aşık olduğum adamı ailemle tanıştırdım. Fakat önyargılı davrandılar. Biz de ayrıldık. Sevdiğim adamın başkasıyla evlendiğini duydum. Bir de üstelik hâlâ beni sevdiğini söyledi.

Merhaba Güzin Abla, ben 25 yaşında okumuş, meslek sahibi bir genç kızım. Hayatımda ilk defa birine aşık oldum ama kavuşamadım. Ciddi düşündüğümüz için onu ailemle tanıştırdım. 

Ancak sonuçlarını bilseydim kesinlikle tanıştırmazdım. Annem ve babam çok önyargılılar. Daha çok eski devirlerdeki gibi yaşamayı seviyorlar, benim de öyle olmamı istiyorlar. 
Oysa ki artık çok farklı bir zamanda yaşıyoruz. Her şey değişti ama bunu onlara anlatamadım bir türlü. Belki bana destek olur diye durumu abime açtım. 
Onun annemlerden daha modern düşüneceğini ve belki bana biraz yardımcı olabileceğini umuyordum. Abim destek olacağına benimle alay etti.
Bir iddiaya girmek istedi, kabul etmedim. Bu sefer çok çirkin şeyler söyledi. Bütün bu sorunlar elbette erkek arkadaşıma yansıdı. 
O da daha fazla üstelemedi ve ayrıldık. Sevdiğim adamın başkasıyla evlendiğini duydum. Kendisi de beni arayıp söyledi bunu. Bir de üstelik beni halen sevdiğini de söylüyor utanmadan. O an ölmek istedim. Keşke bunu duymasaydım. 
Öyle çaresizim ki,istediğim gibi anlatamıyorum duygularımı size. Bütün bunlar başıma iyi niyetimden mi, yoksa salaklığımdan mı geldi, bilemiyorum. O insandan bir umut beklemiyorum artık. Monoton bir hayat yaşıyorum, hiçbir beklentim olmadan sürdürüyorum hayatımı. Ben ne yapmalıyım sizce?
Rumuz: Hasret

YANIT

Ne demek artık hiçbir beklentim yok, bunu nasıl söylersin? 
Henüz 25 yaşındaymışsın, hayatının en güzel çağındasın... Böylesine bir umutsuzluğa kapılman için, daha ne görmüş, ne yaşamışsın ki? 
İlk defa birini sevmişsin, ailen yüzünden ya da bir başka nedenden olmamış. Bu genç adam da pek çabuk pes etmiş, hemen gitmiş koşa koşa bir başkasıyla evlenmiş. 
Şimdi de senin aklını karıştırmaya çalışıyor. Sakın ha gelme bu oyuna. Düzgün biri olsaydı, senin yanında olurdu. 
“Engelleri birlikte aşalım, aileni birlikte razı etmenin yollarını arayalım” demez miydi? 
O senin için doğru insan değilmiş. Bunu bil ve hayatını karartma. Zayıf biri olduğu ortada. 
Sana gelince, tamam ailene söylemen bu durumda doğru olmamış. Hata yapmışsın, ama artık ailenin neye nasıl tepki, vereceğini anlamışsındır. 
Kendi ayakların üzerinde duran bir genç kız olduğuna göre, kimseye ihtiyacın yok. Onların onayını alıp evlenmen elbette ki en doğrusu olurdu ama anlaşılan sana hayatını birleştireceğin erkeği seçme hakkı vermeyecek. Kendi kararlarını kendin alman için sana hak tanımayacaklar. 
O zaman kararlarını kendin vereceksin, hiç kimseden de destek beklemeyeceksin. Ailelerin çocuklarının mutsuzluğunu yaratmaya hiç hakları yok çünkü.

 


Bana sürekli yalan söylüyor
Ablacığım merhaba, ben 24 yaşındayım. 3 yıldır devam eden, çok güzel olduğuna inandığım bir ilişkim var. 
2016 yılı evlilik tarihimizdi. Sevgilimin sevgisinden hiç şüphem yok, dünyaları önüme serebilecek bir insan fakat 4 aydır sürekli yalan söylediğini anladım. 
Sosyal medyadan başka kızlara baktığını da yakalıyorum. Sebebi ne bilmiyorum ama sorduğumda “bir hastalık olabilir”, diye adlandırıyor. 
Onu çok seviyorum. Sevildiğimi hissediyorum ama bu düşüncelerle nasıl evlenebilirim? Ne olur bana akıl ver.
Rumuz: Peri kızı

YANIT

Güzel kızım, sevgilin çok akıllı ve pratik zekaya sahip bir genç olmalı. Cevabına çok güldüm. Ne kadar da güzel kıvırmış. 
Bu hastalık neymiş acaba, tıp tarihine imza atacak yeni bir hastalık olmalı...
İnternetten kızlara bakmaktan kendini alamıyormuş, çok güzel... 
Bu hastalık sana da bulaştı, diyelim. Sen de genç erkeklere bakmaktan, ilgi duymaktan kendini alamıyorsun. Ne yapardı acaba?
Bütün bunlar bence 3 yıllık bir beraberliği geride bırakmış olmaktan kaynaklanıyor güzel kızım. 
Yalan söylemeye başlamışsa, gözü başkalarına kayıyorsa, ilişkiniz monotonlaşmış, yıpranmış demek ki. Bu yıl için evlilik kararı almışsanız, “Artık evleniyorum, bekarlığa veda ediyorum, biraz keyfime bakayım” diye düşünüyor da olabilir. 
Ki bu, genç erkeklerde sıkça rastlanan bir durumdur. Ancak yalan söylemesi, hiç hayra alamet değil. 
Daha şimdiden sana yalan söylüyorsa, senden bir şeyleri saklamaya başlamışsa, bunu evliliğinizde de rahatlıkla sürdürebilir. Bir de, seni çok sevdiğinden nasıl bu kadar emin olabiliyorsun, gerçekten bunu merak ettim. Bu sanırım genç kızlarda ve kadınlarda yeni bir takıntı. Her şey olabiliyor, adam şakır şakır aldatıyor, yalan söylüyor ama, siz hâlâ “Beni çok seviyor” diyorsunuz. 
Bu nasıl sevgidir, bu nasıl bir inançtır, gerçekten aklım almıyor. Bence ilişkilerde, her zaman bir açık kapı bırakmakta, “insanız, her şey olabilir” diye düşünmekte yarar var. Çünkü daha sonra yaşanacak hayal kırıklığı gerçekten çok yıpratıcı olabilir.

X