"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Öğretmen gelin arayan o okurdan mesaj var

Feyza Hanım, yazıma köşenizde yer verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Ama internette mektubum için yapılan yorumları okuyunca çok üzüldüm.

Herkesin görüşüne saygılıyım. Onlarla ilgili söyleyeceğim bir şey yok. Yalnız, yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum.
Benim amacım, oğlumun evleneceği kızı seçmek değil, sadece onun mutlu bir hayat sürebileceği bir kızla tanışmasına vesile olmaktı. Gerisini zaten onlar getirir.
Yalnızca ona uygun bir kızımızı önermek istedim. Bu şekilde ifade etmediğim için duruma olumsuz yorum yazanların da haklılık payı var.
Ama sonuçta hayırlı bir işe vesile olacaksa gerisinin önemi yok...
İlginize tekrar teşekkür ediyorum.
Rumuz: Öğretmen kız

Sevgili beyefendi, oğlunuz için gelen birkaç mail’i size gönderiyorum. İşin ilginç yanı, bu mail’leri atanlardan biri de, kızının iyi bir izdivaç yapmak istediğini belirten bir anne...
Okurlarım, bu mektubun benim köşemde çıkmasından dolayı güven duyduklarını söylüyorlar.
Ancak sizin de dediğiniz gibi çok da tepki geldi maalesef. Konuyu hemen kadın haklarına, herkesin kendi eşini kendi seçmesi gerektiğine götürdüler. Bense size haksızlık edildiğini düşünüyorum.
Zaten siz de oğlunuzu zorla evlendirmeyi düşünmediğinizi, sadece bu konuda destek sağlamak istediğinizi söylüyorsunuz işte...

Hem günümüzde insanlar görücü usulü evliliklerin gerçekleşmediğini sanıyorlarsa, çok yanılıyorlar...
Bugün köşemde, mektubunuza gelen yorumlardan çarpıcı bulduğum üç tanesine yer vermek istiyorum.
Bir de bana sabırlar dileyen, yorumları çok güzel değerlendiren bir okurum mektup yazmış. Onu da paylaşmak istedim. Çünkü gerçekten işim çok zor...

Oğluna eşini seçme hakkı tanımıyor

Yüksek tahsilli bir babayım” diyor, çocuğunu da okutmuş, meslek sahibi yapmış ama ona kendi eşini seçme hakkı tanımıyor. Bırak çocuğun bulsun eşini. 28 yaşına gelip eş adayını seçemeyecekse, zaten onunla evlenecek kıza şimdiden acırım, aile kararlarıyla hareket edecek demek ki. Ayrıca oğluna seçme hakkı tanımayan bir aile, gelinine nasıl davranır acaba? Rumuz: Yağmur gözlü

Evleneceğiniz kişiyi kendiniz bulun

Burada yazınca garip geliyor ama maalesef ülkenin büyük çoğunluğunun hali bu. Gençler, ana babanızı böyle rezil durumlara düşürmeyin, biraz şahsiyetli olun, evleneceğiniz kişiyi kendiniz bulun.
Rumuz: Söylemesem olmaz

Neden öğretmen?

Anlamadığım, neden öğretmen gelin istediğiniz. Yani diğerleri namussuz da öğretmen olanlar mı namuslu? Onu mu diyorsunuz? Ne kadar saçma! Bir sürü evlilik programı var, gidin onlara başvurun bence. Rumuz: Burçin K.

Allah sabır versin size

Güzin Ablacığım, internette köşenizde yayınlanan mektuplara gelen yorumları okuyunca size sabır dilemekten kendimi alamadım. Bunları yazanların çoğunluğu çok genç olmalı. Yaptıkları tecrübesiz ve cahilce yorumlardan bunu anlıyorum.
Son derece anlayışsız ve agresifler. Keşke mümkün olabilse de Hürriyet internet sitesinde bu tür aşağılayıcı ve cahilce yorumları yayınlanmasa. Zira ben fena halde bozuluyorum.
Köşenize yazan ve oğluna öğretmen kız arayan beyefendi kendisine yapılan saldırılar karşısında kim bilir ne kadar üzülmüştür... Ablacığım, biz toplum olarak nereye gidiyoruz böyle? Gençler nasıl yetişiyor? Robotlaşmışlar sanki... İnsanı “insan” yapma özelliği ile bilinen “aşk” bile yozlaştıkça yozlaşmış... İnanın çok üzülüyorum. Rumuz: Ş.B.

***Bu son olsun

Ankara’da meydana gelen o inanılmaz vahşetle yakın tarihimizin en kara günlerinden birini yaşadık. “Bu kadar da olmaz. Bu kadarını da yapmamışlardır” dediğimiz bir olaydı bu. Vicdanı yoksa, merhameti yoksa insan, insan mıdır? Allah acılı ailelere sabır versin. Dilerim bu son olsun...

X