"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

O ‘doğal’ kadını bulabilir miyim?

Sevgili Güzin Abla...Müthiş özellikleri olan telefonlarımız var.

İnternet sayesinde uzaklık ve erişilmezlik kavramları ortadan kalktı. Sürekli selfie’ler çekiyoruz. “Yaşıyoruz, eğleniyoruz hoşça vakit geçiriyoruz” durumunu sürekli vurguluyoruz. En gürültülü müziklerle kendimizi dağıtırcasına dans edip mutlu olduğumuzu sergilemeye çalışıyoruz.
Üniversite okuyoruz, yetmiyor, master yapıyoruz. Kişisel gelişim projelerine bağımlıyız... Sürekli projeler içindeyiz.
En yüksekten atlıyoruz. Kanat takıp uçuyoruz. En dibe dalıyoruz nefessiz. Ölümcül sporlar yapıyoruz. Sürat yapıyoruz, ölüme meydan okuyoruz. Hiç boş vaktimiz yok.
Sanırım boşlukta kalmaktan korkuyoruz. Kendimizle baş başa kaldığımızda karşılaşacağımız boşluktan, içimizdeki boşluktan... Telefonlarımız hiçbir işe yaramıyor. İnternet ağlarına dolandıkça kurtuluş umudumuz azalıyor. En yükseğe tırmanmak, en dibe dalmak, en yüksekten atlamak, sürat yapmak hiç mutlu etmiyor. Hep daha fazla, hep daha yüksek, hep daha hızlısını istiyoruz.
Derken farkında bile olmadan kendimizden de gerçek hayattan da uzaklaşıyoruz.
Yalınlık, içtenlik, güler yüz, doğallık ve gerçek mutluluk artık sık rastlanan şeyler değil. Ne dersiniz Güzin Abla, böyle insanlar kaldı mı? Bulabilir miyim ben o kadını?
RUMUZ: UMUT

Sevgili oğlum, ne güzel özetlemişsin bugünkü gençlerin durumunu... Kızlar da erkeklerde gerçek yaşamdan kaçıp sanal bir aleme dalarak, kendilerini boğan, üzen sorunlardan kaçtıklarını düşünüyorlar.
Aslında hiçbiri gerçek değil, hepsi birbirini taklit ediyor. Bir grup gencin bulunduğu kafe ya da benzeri ortamlara girdiğinizde gördüğünüz manzarayı düşünün.
Sevgililer karşılıklı oturmuş ellerindeki akıllı telefonları kurcalayıp duruyor, bazen fotoğraf çekiyor, bazen selfie yapıyorlar.
Bir köşede bir grup genç eğleniyor gibi... Kahkahalar yükseliyor masalarından ama yüzlerde aynı ifade, ellerde yine akıllı telefonlar, gözleri de her an arayan var mı, mesaj var mı diye ekranda...
Ayrıca dediğin gibi tehlikeye de meydan okuyor, ölümle oyun oynuyorlar. İki gün önce böyle bir oyunda iki gencecik insan motosikletleriyle aşırı sürat yaptı ve hayatlarını kaybettiler...
Bu durum, yıllardır gençlerle haşır neşir olan, onların dertlerini kendi derdi kabul eden beni de çok üzüyor. Ama bak işte, asla genelleme yapmamak gerekiyor.
Çünkü her şeye rağmen, bu anlatılanlar büyük bir çoğunluğu ifade etmiyor. Senin aradığın gibi duygusal, doğal, içten ve sevgiye inananlar da var hâlâ...
Eminim, beklediğin kadını onlar arasından bulacaksın.

X