"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Nişanlıyım ama kendimi evliliğe hazır hissetmiyorum

Ben kendimi evliliğe hazır hissetmiyorum. Bu nedenle nişanlımla konuşup düğünü 2 yıl sonrasına ertelemeyi uygun bulduk.

Güzin Ablacığım merhaba, ben 22 ya-şında bir genç kızım. 5 yıllık bir ilişkim var. Bu sene nişanlandık.
Sorun şu ki; ben kendimi evliliğe hazır hissetmiyorum. Ve bu nedenle nişanlımla konuşup düğünü 2 yıl sonrasına ertelemeyi uygun bulduk.
Böyle hissetmemin asıl sebebi ise nişanlımın henüz doğru düzgün bir işi olmaması.
Ben bir kamu kuruluşunda çalışıyorum ve babamın işletmeciliğini yaptığı özel bir işte de hafta sonları ona yardım ediyorum.
Nişanlım ise kendi mesleğinde çalışmak istemediği için, benim işten ayrılmamı ve babamın bize devredebileceğini söylediği işin başına birlikte geçmemizi istiyor.
Evlenince, şu anki durumumdan çok daha fazla sıkıntı ve zorluklarla boğuşmak zorunda kalacağımdan endişe ediyorum. Yoksa ben de evlenmeyi çok istiyorum.
Bir yandan da ailelerimizin en yakın zamanda evlenmemiz için yaptığı baskı beni sıkıyor.
Düğün için 2 sene bekleyeceğimi söylediğimde tavırları ve nişanlımı aslında sevmediğimi ima eden sözleriyle beni gerçekten çok yoruyorlar.
Zaten yoğun tempolu hayatımda ne yapmam gerektiğini, nasıl daha mutlu olabileceğimi gerçekten bilmiyorum. Lütfen bana yardımcı olun Güzin Abla, ne yapmalıyım?
* Rumuz: Hayatımdan çıkın

Nasıl mutlu olacağına, bunun için ne yapman gerektiğine, evliliğine, nişanlınla hayatına, senden başka hiç kimse karışmamalı kızım.
Bu konuda ikiniz karar vermeli, buna göre de yaşamınızı planlamalısınız.
Aslında sen evliliğini erteleme konusunda çok iyi düşünmüşsün. Evliliğin sırasında eğer baba evindeki yaşam düzeyinden çok daha düşük seviyede bir hayatın olursa, maddi-manevi sıkıntılar yaşarsan, o evlilik uzun sürmez.
Mutsuz olursun, nişanlına karşı sevgin silinir gider. Yaşadığın sorunlar ve mücadele etmenin getirdiği yorgunluk, seni vaktinden önce yaşlandırır. Kısa sürede tükenir, gidersin.
Ne kadınlığını, ne anneliğini gerektiği gibi yaşayabilir, ne de iyi bir eş olmayı başarabilirsin.
Bu nedenle aldığın karardan ötürü seni kutluyorum.
Nişanlının iyi bir iş bulup çalışmasını beklemek kadar doğru bir adım olamaz.
Fakat bu arada nişanlının, babanın işyerine göz dikip, bu işi size devretmesini düşünmesini pek hoş karşılamadım. Eğer baban, kendi isteğiyle böyle bir plan yaparsa tamam. Ama bunu nişanlının kendiliğinden planlaması hiç yakışık almaz.
Anladığım kadarıyla da baban henüz çalışmaya devam edemeyecek yaşta değil. O halde, baban istemedikçe bu düşünceden vazgeçmek zorundasınız.


Neden ülkemizde bilimsel bir eşleştirme kurumu yok?


Merhaba abla, sabahları hep aynı otobüste bir genç kıza denk geliyorum. Çok güzel bir kız, onu çok beğeniyorum ama ona nasıl yaklaşabileceğimi bilmiyorum.
Onun indiği yerde ben de inip onunla konuşmaya çalışmalı mıyım? Bu doğru olur mu? Yoksa eline bir not mu sıkıştırayım?
Ne yapsam bilmiyorum. Bu ülkede neden hâlâ bilimsel bir eşleştirme kurumu yok acaba; çok merak ediyorum...
* Rumuz: 41

Sevgili okurum, burada sorun ülkemizde eşleştirme kurumu olmaması değil, senin uzun zamandır beğendiğin genç kıza bir türlü yaklaşmaya cesaret edemeyişin değil mi?
Oysa onun da seni fark etmiş olma ihtimali çok fazla...
Sonunda bir gün aynı otobüse gelmeyiverse, onu kaybetmen söz konusu olmaz mı?
Bir an önce bir şekilde ona yaklaşmayı denemelisin.
Ayrıca internette birçok evlendirme sitesi, eş bulma şirketi var. Ama hangisi gerçek anlamda güvenilir, bunu bilmek elbette zor...

X