"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kediye elektro şok tabancası ile işkence yapıyorlar

Sitemizde beslediğimiz kediye yeni kiracılar eziyet ediyor. Taş, sopa derken son olarak kediye elektro şok tabancayla işkence yaptıklarını kamera görüntülerinden tespit ettim.

 Merhaba Feyza Hanım, Ankara’nın Çayyolu semtinde bulunan sitemizde yaşanan vahşeti size anlatmak istiyorum.
Sitemizde oturan bir kiracı taşınırken zavallı ev kedisini sokağa bıraktı. Ben, bu kedinin bakımını site içerisinde üstlendim.
Ancak sitemizin yeni kiracı ailesi bu zavallı kediye eziyet etmeye başladı.
Taş, sopa derken son olarak kediye elektro şok tabancayla işkence yaptıklarını kamera görüntülerinden tespit ettim.
Komşuluk adabı içinde onlara bu kedinin evcil olduğunu, sokakta yaşamaya alışkın olmadığı için sığınacak yer aradığını anlattım.
Fakat bu açıklamanın bir faydası olmadı.
Öte yandan elektro şok tabancaları, Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komitesi, İnsan Hakları İzleme ve Uluslararası Af Örgütü tarafından işkence aracı olarak kabul ediliyor.
Buna rağmen bu aile bireyleri uzun zamandır asansörde, bina içinde, bahçede, otoparkta site sakinlerinin can güvenliğini hiçe sayacak kadar duyarsızca elektro şok silahı kullanmayı alışkanlık haline getirdi.
Bundan en çok zarar gören de evden atılmanın çaresizliği ile dışarıda yaşamaya alışmaya çalışan zavallı bir kedi.
Çaresiz bir kediye karşı orantısız güç olarak elektroşok silahı kullanmanın, vicdansızlık ve akıl tutulmasından başka izahı olabilir mi...
Kamera kayıtlarını izlediğinizde, zavallı kedinin yattığı yerden onları gördüğünde nasıl kaçtığını, kaçmasına rağmen elektro şok silahıyla nasıl kovalandığını gördük.
Kediye yaptıkları yetmezmiş gibi, bu zavallıyı koruduğumuz için ben ve evde kedisi olan komşuları da “Bu kediyi buradan attıracağım, bak görürsünüz” diye tehdit ediyorlar.
Elektro şok tabancalarının tehlikeleri hakkında bilgi talep ettiğim Elektrik Mühendisleri Odası’nın cevabında “Anılan cihazlar kalp ritmini bozarak ölüme sebebiyet verebilir. Ayrıca aracınızın elektronik donanımında hasara yol açabilir” denilmektedir.
Site sakinlerinin can ve mal güvenliğini tehdit eden ayrıca kediyi hedef tahtası haline getiren bu aile hakkında sizden ve nezdinizde tüm hayvan severlerden destek bekliyorum.
Saygılarımla.
◊ Leyla GÜLER (Yerel Hayvan Koruma Görevlisi)

YANIT

İnanamıyorum sevgili okurum, insanların bu kadar vahşi ve acımasız olduğunu düşünmek istemiyorum.
Bir zavallı kediciği yok etmek için böylesine inanılmaz ve vahşi bir yönteme başvuran kişilerin normal olmadığını düşünüyorum.
Bu gözü dönmüş insanların küçücük bir kediye reva gördükleri bu işkence bana yine, yasalarımızda hayvanlara yapılan zulme karşı yeterli cezalar bulunmadığını hatırlattı.
Ve yetkililere tekrar sesleniyorum buradan, hayvanları öldüren, eziyet eden, tecavüz edenlere artık mutlaka ciddi cezalar verilmeli, bu cezalar şimdiye kadar uygulanan para cezalarından çok daha ağır hapis cezaları olmalı.
Bu konuda artık acilen harekete geçilmesi gerekiyor.

X