"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kayınpederimin vergi borcu yüzünden yuvam yıkılacak

Kayınpederimin ölümünden yıllar sonra ortaya vergi borcu çıktı. Eşim de çok gergin, ben de. Bu borç yüzünden aramız bozulacak diye korkuyorum.

Sevgili Güzin ablacığım, çok önemli sorunumuz var. Kime danışacağımı bilemedim. Bu yüzden siz aklıma geldiniz. Ben de sizin gibi Tuzla’da oturuyorum.
Derdim aşk, kıskançlık gibi konular değil. Sorunum şu: Eşimle 18 senelik evliyiz. Eşimin babası 12 sene önce vefat etti. Araları iyi olmadığı için kayınpederimi tanıma şansım olmadı.
Kendisinin bir arabası varmış. Ölümünden yıllar sonra bu arabanın 14 bin civarı vergi borcu çıktı. Ceza da bizim adrese geldi.
Arabanın nerede olduğu belli değil ama halen trafikte gözüküyormuş. Sorun ise şurada başlıyor; eşimin bir de bekar bir kız kardeşi var. Babasından miras kalmadı ama emekli maaşını alıyor.
Bu çıkan borcu ise bizim ödememiz gerekiyormuş. Ama böyle bir borcu ödeyecek durumumuz yok.
Bizim de krediyle aldığımız bir arabamız var. Kayınpederimin borcunu ödemezsek, arabamıza haciz gelir mi? Gerçekten bu borcu ödemek zorunda mıyız? Kızının maaşından kesilme gibi bir durum olamaz mı?
Eşim de ben de strese girdik. Sürekli tartışıp duruyoruz. Bu yüzden yuvam yıkılacak diye endişe ediyorum. Yardımcı olur musunuz?
Rumuz: S.S.

Sevgili kızım, her derde deva olmaya çalışıyorum ama bazen de gerçekten beni mucize gibi gördüğünüze şahit oluyorum. Yine de durumun beni çok üzdü.
Yuvanın yıkılmaya yüz tuttuğunu söylediğin için, sana yardımcı olmaya çalışacağım.
Bu konuyu elbette bir avukata danıştım. Eksik olmasın, her fırsatta bana böyle sorunlar karşısında akıl veren, sevgili Avukat Mustafa İnanç bey; durumu şöyle açıkladı:
“Okuyucunun sorunu maalesef pek de kolay halledilebilir türden değil. Malum ölümle birlikte borç da, alacak da mirasçılara geçer. Anlatılan durumda babanın her iki çocuğu da vergi borcundan müştereken sorumlular.
En iyi çözüm arabayı bulup satarak vergi borcunu ödemek.
Ancak aracı bulmak da sorun olacak gibi gözüküyor. Belki de baba sağlığında satmış ve satın alan da trafikte adına tescil ettirmemiş olabilir.
Bu durumda da noter satış belgesini bulup vergi dairesine ibraz etmek gerekir.
Madem trafikte görünüyor, aracın plaka numarası da biliniyor demektir.
Bu şekilde yerini arayıp bulmak da mümkün olabilir. Bulamazlarsa vergi dairesine durum anlatılıp, borç taksitlendirilebilir.
O zaman da hem oğlundan hem de kızından yarı yarıya vergi ödemesi alınır.”

X