"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kaşıntı ve yanma hissi rahatsız ediyor

Bir süreden beri genital bölgemde çok rahatsız edici bir kaşıntı ve yanma hissediyorum. Yeni evli olduğum için bu sorun beni çok endişelendiriyor.

Güzin abla, ben 2 yıllık evli, genç bir kadınım. Çok huzursuz olduğum bir sorunumu size danışmak istiyorum. Beni yönlendirirseniz çok sevinirim. Çünkü doğru bir uzmana başvurmak istiyorum.
Bir süreden beri genital bölgemde çok rahatsız edici bir kaşıntı ve yanma hissediyorum.
Bu durum giderek de artıyor. Öyle ki, gün boyu birkaç kez tuvalete gidip temizlenmek, hatta çamaşır değiştirmek zorunda kalıyorum.
Şimdi sizce kadın doğum uzmanı mı anlar bu sorunumu, başka biri mi? Bu tür kaşıntılara ne sebep olur?
Yeni evli olduğum için bu sorun beni çok endişelendiriyor.
Yardımcı olabilir misiniz acaba? Şu anda sizden başka başvurabileceğim birini düşünemedim.
*Rumuz: Huzurum kalmadı

Bu sorununu bir kadın doğum uzmanına danışmam gerektiğini düşündüm ve her zaman yardımına başvurduğum, çok güvenilir bir uzmana, Dr. Mebrure Altuğ’a aktardım.
Doktor hanım bu sorunun altında pek çok nedenin yatabileceğini ama genç kadınlarda sıkça görülen bir tür mantar hastalığı olabileceğini söyledi.
Ancak kaşıntı ve yanmanın yanı sıra akıntı ve koku da olabileceğini belirtti. “Genital bölgelerde oluşan mantar yani “Lichen”; tedavisi uzun süren bir hastalıktır, ihmal edilmemelidir.
Çünkü bu tahrişler çok daha ciddi hastalıklara yol açabilecek lezyonlardır. Bunun bir nedeni de, sürekli çok sıkı, dar kot pantolonlar giymektir.
Dar kot giymek genital bölgenin havalanmasını bozarak nemli kalmasına ve bu tür enfeksiyonlar geliştirmesine yol açabilir.
Yine günlük ince pedleri kullanmayı alışkanlık haline getiren kadınlarda da mantar oluşabilmektedir.”
Bunun dışında da pantolon ve eteklerde iz yapmaması için giyilen G-string külotların son derece tahriş edici, zararlı etkilere yol açabildiğini belirtti.
Bu ince, ip gibi, çoğu sentetik malzemeden yapılan külotların, genital bölgenin derinlerine direkt temasla, o bölgede tahrişlere yol açtığını da hatırlattı.
Bu durumda pamuklu malzemeden üretilen ve terletmeyen, ıslaklığa neden olmayan iç çamaşırları kullanmak gerekiyor.
Bütün bu açıklamaların ışığında, elbette fazla beklemeden bir kadın doğum uzmanına başvurmanda yarar var, sevgili kızım.

X