"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Biri evli iki erkek arasında kaldım

10 yıldır birlikte olduğum kişiyle artık evlilik hazırlığındayım. Ama onunla yaşadığımız 1.5 yıllık ayrılık sürecinde hayatıma giren evli işadamını bir türlü bırakamıyorum.

Sevgili Güzin abla, ben 26 yaşında genç bir kadınım. 10 senedir birlikte olduğum erkek arkadaşımla nişanlandım. Ama onunla 1,5 sene ayrı kaldığımız bir dönem olmuştu, işte o dönemde hayatıma biri girdi. 35 yaşında, evli, iki çocuk babası bir işadamı.
O kadar iyi geliyor ki bana, onunla beraberken huzur doluyorum. Bana bir bebek gibi bakıyor, koruyup kolluyor. Diğer yandan nişanlımın hep peşinde koşmak zorunda kalıyorum. Onu bırakmak istemiyorum; alışkanlık var, sevgi var ama yoruldum artık peşinde koşmaktan.
Evli sevgilimin yanında çok mutluyum. Yine de hiçbir zaman ona ciddi bir gözle bakmadım, evliliğini bitirmesini asla istemedim, böyle bir şeye sebep olamam.
Şu an ikisini de bırakmak istemiyorum, ikisine de âşık oldum sanırım. Evli olan sevgilim “Seni bu halinle de kabul ederim, yeter ki beni bırakma” diyor. Ama bu durum daha fazla süremez, bitmesi gerek. Bana yardımcı olur musunuz?
◊ RUMUZ: İKİ ARADA BİR DEREDE

YANIT

Sevgili kızım, bu yaptığın hiç hoş değil, bunun sen de farkındasın... “İkisini de seviyorum” diye tutturmuşsun, bir bencilliktir gidiyor... 10 yıldır sana bağlı, seninle evlenmeye hazırlanan sevgiline haksızlık yapıyorsun. Onu açıkça aldatıyorsun ve bu çok çirkin bir şey.
Onu sevmiyorsan (ki sevdiğini pek düşünmüyorum, çünkü sevseydin böyle ikili bir ilişki içinde olmazdın) ayrılırsın, hayatını nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşarsın. Tabii bu evli adamla değil! Çünkü “Çok mutluyum, bu adam beni koruyup kolluyor, seviyor” derken, bir yandan da onun eşine ve çocuklarına haksızlık ettiğini görmezden gelmeye çalışıyorsun. “Asla onun evliliğini bitirmesini düşünmedim” diyorsun ama zaten adamın böyle bir niyeti yok!
Aynı zamanda çevrene ve ailene de haksızlık ediyorsun. Çünkü onlar seni derli toplu bir ilişki içinde, nişanlı ve pek yakında evlenecek bir genç kız olarak görüyorlar. Senin bu yaşadıklarını bilseler eminim şok geçirirlerdi.
Bu adamın “Seni bu halinle de kabul ederim, yeter ki beni bırakma” demesinden daha normal ne olabilir? Neden kabul etmesin ki? Adam seninle keyfini yaşayacak, senin hiçbir sorumluluğunu taşımadan, senin bütün sorumluluğunu nişanlına, daha sonra da evlendiğinizde eşine yükleyecek... O sadece seninle eğlenecek, hoşça vakit geçirecek. Sen kapıdan çıkıp gittiğinde, ailesine, çocuklarına dönecek
Onun bu sözleri aslında ne kadar saygısız, bencil ve ahlak kurallarından yoksun biri olduğunu gösteriyor; aynı zamanda da seni hiç sevmediğinin, hiç benimsemediğinin bir göstergesi.
Nişanlının neden peşinde koşuyorsun, onu anlamış değilim. Ama onunla beraberliğinde sevgi değil de dediğin gibi alışkanlık ön planda, bu açıkça belli.
Neyse ki yazının sonunda “Bu böyle devam edemez” diye akıllı uslu bir cümle kurmuşsun. Evet, güzel kızım, haklısın bu böyle devam etmemeli.

X