"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Beni uzun zamandır aldattığını öğrendim

Lise aşkım 5 yılın sonunda benden ayrıldı, başkasıyla nişanlandı. Ama bir hata yapmış, onunla birlikte olmuştum. Şimdi çok pişmanım.

Merhaba Güzin abla; ben 23 yaşında bir genç kızım. Üniversite mezunuyum. Şu anda yüksek lisansa devam ediyor, kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum.
Bundan 6 yıl önce, lise döneminde okulda benden 1 yaş büyük biriyle tanıştım. Beni çok sevdiğini söyledi ve zaman geçtikçe ben de onu sevdim. İyi kötü 5 yılı geride bıraktık. Fakat geçen yıl benim kendisinden daha iyilerine layık olduğuma dair klişe laflar ederek beni terk etti.
15 gün sonra da nişanlandığını öğrendim. Tabii bu arada beni de uzun zamandır aldattığını...
Bu duruma tabiî ki çok üzüldüm, özellikle bana bunu açıkça söylemek yerine arkamdan iş çevirip, beni aptal yerine koymasını hazmedemedim.
Ama asıl konu şu; ilişkimizin ilk yılında bir hata yaptım. Onun sarhoş olduğu bir anda, istemediğim halde ona karşı koyamadım ve birlikte olduk. Sonrasında bu birliktelik tekrarlandı.
Bu durumdan çok pişmanlık duyuyorum.
Ailem ahlak konusunda beni örnek gösterirken, şimdi yüzlerine bakamıyorum.
İleride nasıl bir evlilik düşüncem olabilir ki? “Beni kim ister, bu halimle ben nasıl yaşarım” diyorum.
Durumumu karşımdakinden saklayıp operasyon yaptırsam, bu vicdan azabıyla da bir ömür yaşayamam. Ama evlenmeyi düşündüğüm kişiye söylersem, sağlıklı bir geleceğim olamaz.
Çok karışık duygular içerisindeyim.
Bir büyüğüme, bu tür sorunları sık sık dinleyen birine akıl danışmak en doğrusu diye düşündüm.
Bana yardımcı olursanız, minnettar kalırım.
* Rumuz: Çok karışığım

Sevgili kızım, seninle gencecik yaşta 5 yıl beraber olup, ondan sonra da utanmadan gidip bir başkasıyla nişanlanan o erkek arkadaşına ne diyeceğimi bilemiyorum.
İyi ki ayrılmışsınız. Böyle biri seni asla mutlu edemezdi.
Şu düşüncelerine ise asla katılmıyorum. Hayatını bitmiş gibi görmen, utanç içinde kıvranman, gelecekten vazgeçmen çok saçma, çok yanlış.
En güzel gençlik, hatta çocukluk yıllarını adadığın ve ne yazık ki sevmiş olduğun o adamın sana ihanet etmesi, seni hayata, insanlara karşı güvensizliğe sürüklemiş.
Ama hayır, her ne kadar giderek insanları anlayamıyor olsam da, ben dünyada gerçekten güzel yürekli, anlayışlı, sevgi dolu insanların hâlâ var olduğuna inanıyorum.
Karşına çıkan, seni seven, seninle yuva kurmak isteyen ve senin de sevip güveneceğin kişiye elbette ki gereken zamanda dürüstçe bunu söyleyeceksin.
Ona, 6 yıl boyunca sevip güvendiğin kişinin sana yaptığı haksızlığı anlatacaksın.
Bunu hoşgörüyle karşılayacak pek çok insan var bu çağda kızım, merak etme. Ve bu arada da sakın yanlış bir şey yapma.


Annem hep kendi zevkine göre giyinmemi istiyor

Merhaba Güzin abla, ben 17 yaşındayım. Annemle aramızdaki yaş farkı, yaşıtlarıma göre çok fazla.
Bu yüzden zevklerimiz, düşüncelerimiz hiç uyuşmuyor. Beni en çok rahatsız eden ise, her şeyime karışması; özellikle alışveriş konusunda.
Annem hep onun zevkine göre giyinmemi istiyor, benim beğendiklerimi almıyor. Almak istediğim bir şeyi anneme beğendirmek için yalvarmaktan bıktım.
Birkaç kez alışverişe tek başıma çıktım, o zaman da bu aldıklarıma laf edip durdu.
Gerçekten zor durumdayım, ne yapmalıyım?
* Rumuz: E.G.

Sevgili kızım, bu sorun annenle aranızdaki yaş farkından kaynaklanmıyor aslında.
Günümüzde genç kızlarla anneler genellikle hiçbir konuda anlaşamıyorlar. Gençler her şeyi bildikleri konusunda iddialılar, anneler ise “ben tecrübeliyim, ben böyle düşünüyorum” diye iddialı...
Giyim kuşam ve moda sorunu ise ayrı bir dünya. Gerçekten bugün genç modası denilebilecek pek belirgin bir şey yok.
Hepsi her aklına eseni ya da arkadaşlarında gördüklerini giyip çıkıyor ortaya.
“Bana, vücuduma yakışır mı, genel moda kurallarına uyar mı” diye bir tasa yok artık.
Yine de ben 11 yaşındaki torunumun bile giyim tarzına karışmamızı istemediğini bildiğimden, annelerin bu konuda biraz daha hoşgörülü olmalarından yanayım.
Zaman içinde neyin iyi, neyin kötü olduğuna gençler kendileri karar verecekler elbette. Bu yanlışlar da düzelecek.

X