"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Beni sevmiyor ama ondan vazgeçemiyorum

Lise arkadaşıma aşığım ama o beni sevmiyor. Bu gerçeği biliyorum ama ondan bir türlü vazgeçemiyorum.

 Merhaba Güzin Abla, ben 15 yaşında genç bir kızım. Şu an lise birinci sınıfta okuyorum. İlkokul 5’e giderken birini çok sevmiştim. Ama duygularım karşılıklı değildi. Üstelik sevdiğim çocuk, üç yıl boyunca hem duygularımla hem de fiziksel özelliklerimle dalga geçti.
Bu durum bende büyük hasar bıraktı. Özgüvenimi kaybettim.
Sonunda liseye başladım, yeni arkadaşlıklar kurdum. Yeni birinden hoşlanmaya başladım. Bu çocukla uzun süre bakıştık. Ancak o birden benimle ilgilenmeyi bıraktı. Onu başka bir kızla da hiç yan yana görmedim. Meğer kimseye güveni yokmuş. Ben de gidip açıkça duygularımı ona söylemeyi düşündüm.

Beni sevmiyor ama ondan vazgeçemiyorum

Fakat geçmişte yaşadığım tecrübe nedeniyle benimle dalga geçmesinden korktum ve vazgeçtim.
Bu arada arkadaşları ona benim duygularımdan bahsetmiş. Fakat o, “Okuldan kimseyle görüşmek istemiyorum” demiş. Ben de onu unutmak için bir başka çocukla çıkmaya başladım. O çocuğu ne kadar sevmeye çalışsam da yapamadım.
Onunla açıkça konuşup bahane üretmeden ayrıldım.
Çok ısrar etti ayrılmamak için ama işte kalp bu ya olmuyor...
Sevdiğim genci unutamıyorum. Onun beni sevmediğini de biliyorum ama ona bakmak bile beni mutlu ederken, bunu pek umursayamıyorum. Ama bir yandan da korkuyorum, yine yıllarımı boşa harcamaktan... Lütfen bana ne yapmam gerektiğini söyleyin.
◊ Rumuz: Aşk

YANIT

Siz yeni yetmelere bayılıyorum, gerçekten sizler benim umudumsunuz. Kendinizi o kadar güzel ifade ediyorsunuz ki, açık açık ve dürüstçe. “Açıkça konuşup bahane üretmeden ayrıldım” diyorsun, bunca yıllık köşeme yazan senden çok daha büyük gençler, inan bunu bu açıklıkta söyleyemezlerdi. İşte sizlerdeki bu netliği seviyorum ben.
Henüz 15 yaşındasın... Yaşıtların da işte senin gibi, artık flört ve aşk konularına erkenden dalıveriyorlar. Bu yüzden de biraz bocalamaları çok normal. Tecrübesizlik bir yana, utangaçlık ve çekingenlik de işlerin oldukça karışmasına neden oluyor.
Sevdiğin gencin sana yüz vermediğini söylüyorsun ama onun da senin kadar genç ve tecrübesiz olduğunu unutuyorsun. Özellikle genç kızlar daha erken olgunlaşırken, genç erkekler bu konularda çok daha saf ve utangaç davranırlar. İşte senin sevdiğin genç de böyle biri olabilir. Ona zaman tanımalısın.
Hem onunla yüz yüze konuşmadığına göre, bu sözlerinin ne kadarı doğru olduğundan nasıl emin olabilirsin? Bir süre sabret ve bekle bakalım. Davranışları değişecek mi? Duruma göre ona açılmayı düşünebilirsin...

Ameliyattan başka
çaresi yok mu

Sevgili Güzin Abla, annem 64 yaşında. Yıllar oldu menopoza gireli. Bu konuda da birçok sorun yaşadı ama son 1 yıldır ciddi bir rahatsızlık geçiriyor.
Doktorların dediğine göre rahmi sarkmış. Bu durum ona çok büyük sıkıntı veriyor, canı yanıyor.
Doktorlar, “ameliyat” dediler. Ama annemin aynı zamanda yüksek tansiyonu ve şekeri var.
Bu durumda ameliyat olmasından endişe ediyoruz.
Bir kadın dergisinde okudum, rahim sarkması ameliyatsız da gideriliyormuş. Sanırım bir aparat takılıyormuş ve hasta çok rahat ediyormuş.
Acaba bu konuda bir bilginiz var mı?
◊ Rumuz: Sağlık

YANIT

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları rahim sarkması sorununun, vakum-forseps uygulamaları gibi müdahaleli doğuma maruz kalmak, iri bebek doğurmak, ilerlemiş yaş, kronik kabızlık, şişmanlık gibi nedenlerden ortaya çıkabildiğini söylüyorlar.
Rahim sarkmasının çok büyük rahatsızlıklara neden olduğu bir gerçek.
Ancak sarkma sorunu yaşayan kadınların utandıkları için doktora ancak son aşamada başvurduklarını belirten uzmanlar, “Öyle ki, kadınlar idrar kaçırdıkları için ped kullanmak zorunda kalıyor. Bu nedenle otobüs yolculuğu yapamayan, alışverişe gidemeyenler var. Hastaların cinsel hayatları da genellikle son buluyor. Oysa rahim sarkmasının çözümü var” diyor.
İleri yaşlarda rahim sarkması ameliyatında ilk yapılan, rahmi çıkartmak ve o bölgeyi yeniden oluşturmak, idrar kesesini yerine koymak, vajinayı düzeltmek.
Genç hastalarda rahim çıkartılmak istenmediğinde askı ameliyatları yapılıyor.
Bu ameliyatlarda laparoskopi yardımıyla rahim askıya alınıyor.
Yüksek riskli hasta gruplarında ameliyat yerine pesser adı verilen bu aparatlar kullanıyor.
Vajinaya konulan aparatlar, rahmi destekleyip yukarıda tutuyor.
Aynı zamanda çıkartılıp temizlenebiliyor.
Örneğin Echomar Göztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Gülşen Barçınlı bu aparatın kullanılmasının destekleyicilerinden.
Barçınlı, bu problemin düzenli yapılan Kegel egzersizleri ile önlenebileceğini de söylüyor.

X