"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Arkadaşlıktan öteye geçemedik

Arkadaşımı çok seviyorum. Ama o bana aşık olup olmadığından emin değilmiş. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Merhaba ablacığım, bir erkek arkadaşım var. Üniversite üçüncü sınıfa geçtik.
Onun dersleri çok kötüydü. İlk yıl sınıfı benim sayemde geçti, ona çok destek oldum. Bütün ödevlerini ben yaptım, ders notlarını tuttum ve bunun dışında ona inanılmaz değer verdim.
Doğum gününde hediyeler aldım, ona sürprizler yaptım. Ben onu seviyorum. O ise bir arkadaşıma benim için, “Ona aşık mıyım bilmiyorum ama onu kaybetmek istemiyorum” demiş.
Bana da “Senin ilgine çok alıştım, sana kimseye vermediğim kadar değer veriyorum. Herkesten farklı bir yerdesin benim için” demişti.
Sizce ona destek olmaya devam mı etmeliyim?
Aslında çok üzülüyorum, çünkü onu seviyorum. Ama biz hâlâ arkadaşlıktan öteye geçemedik.
Kendimi salak gibi hissetmeye başladım artık. Ne yapacağım hiç bilmiyorum.
Üç senedir sevgilisi olmayan, düzgün biri o.
Benim de zaten iki yıldır kimse yok hayatımda.
Ama onunla da olmuyor.
Pes mi etmeliyim yoksa çabalasam kazanabilir miyim onu? ? Rumuz: Kafam çok karışık

O seni hâlâ arkadaş olarak görüyorsa, bir türlü birleşemiyorsanız, aranızda aşk başlamamışsa eğer, bunun bir nedeni olmalı.
Bu durum tavsiye vermekle değişmez.
O genç adam senin bütün bu fedakarlıklarına, sevgine rağmen eğer seni hâlâ arkadaş olarak gördüğünü söylüyor, aşkla sevmediğini belirtiyorsa yapabileceğin pek bir şey yok gibi.
Seni elbette ki kaybetmek istemez. Sen onun için her türlü çabayı gösteriyor, ona destek oluyor, yardımcı olmak için çırpınıyorsun.
Bir erkek için bundan daha önemli bir şey olabilir mi? İşte yine bir bencillik örneği.
Bence biraz kendini çekmelisin, ona artık yardımcı olmaktan vazgeçmelisin kızım.
Belki değerini o zaman anlar.


Otistik çocuklar için yeni bir umut: Renkler Otizm Akademisi


Sevgili Feyza Hanım, otizm ve yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocuklara, psikolojik yaklaşımla bütünleşmiş bir eğitim sistemi içerisinde bağımsız beceriler kazandırmak için yeni bir dernek kuruldu.
Sizin aracılığınızla bu yeni kurulan Renkler Otizm Akademisi’ni tanıtmak istiyoruz.
Uzman Psikolog Sandra P. Duenyas tarafından kurulan akademinin amacı, otizmli çocukları toplumsal yaşama hazırlamak ve bu süreçte ailelerine, çocuklarının rehberi olmaları için danışmanlık hizmeti vermek.
Akademinin kurucusu olan Sandra P. Duenyas, psikoloji eğitimini Fransa’da Paris Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı. Ardından İngiltere’nin Liverpool Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Uzmanlığını onur derecesiyle aldı.
Duenyas’ın “Otizmli Çocukların Duyusal Süreçlerinin Davranış Problemlerine Etkisi” konulu uzmanlık tezi, üniversitenin uluslararası platformunda “yılın en iyi tezi” seçildi.
Duenyas, yurtdışında edindiği deneyimin ardından davranış terapisti olarak başladığı iş hayatına, Tohum Otizm Vakfı’nda Rehberlik Birimi’ni kurarak devam etti.
“Otizme Işık Tut” projesiyle otizm farkındalığını geniş kitlelere tanıtan Duenyas şimdi de Renkler Otizm Akademisi ile psikolojik ve eğitimsel yaklaşımları bütünleştirerek otizm alanına yenilikçi bir bakış açısı sunuyor.
Renkler Otizm Akademisi / www.renklerotizm.com / info@renklerotizm.com

X