"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Annemden yıllardır şiddet görüyoruz

Üniversiteye hazırlanan genç bir kızım. Kardeşim ve ben yıllardır annemden psikolojik ve fiziksel şiddet görüyoruz. Böyle huzursuz bir evde yaşamaktan çok yorulduk. Bize kim yardımcı olabilir?

Sevgili Güzin Abla, liseyi yeni bitirmiş ve üniversiteye hazırlanan genç bir kızım. Neredeyse her gün annemden psikolojik ve fiziksel şiddet görüyorum. Kendimi bildim bileli babamla kavga halindeler ve 10 senedir aynı yatakta bile yatmıyorlar.
Annemin yıllardır sinir problemi ve kendini kontrol sorunları var.
Böyle huzursuz bir ev ortamında kardeşim ve ben yaşamaktan çok yorulduk. Sürekli kavga, ağır hakaretler, fiziksel ve psikolojik şiddet altındayız.
İnternetten kim bize yardımcı olabilir diye bakarken 20’li yaşlarda bir kızın size benimkine benzer yaşadıklarını anlattığı yazıyı gördüm.
Bunun üzerine ben de dayanamayıp size yazıyorum. Naçizane sadece ne yapabileceğim veya danışabileceğim herhangi birini, bir yeri biliyorsanız dönüş yapmanız beni çok mutlu eder.
Şimdiden teşekkürler...
◊ Rumuz: Huzursuz

YANIT

Sevgili kızım, anlattıkların gerçekten çok etkileyici ve üzücü.
Daha 18 yaşında gencecik bir insanın ve küçük kardeşinin ailenizden gördüğü şiddet ve anlayışsızlık gerçekten beni çok etkiledi. Ve sanırım ülkemizde birçok genç sizin bu yaşadıklarınızı ya da yakın şeyleri yaşamak zorunda kalıyor.
Aileler kendi sorunlarına dalarak çocuklarına nasıl eziyet ettiklerinin, onlara fiziksel ya da psikolojik şiddet uyguladıklarının sanırım bilincinde bile değiller.
Bir çocuğu dünyaya getirmek en kolay şey, ama asıl önemli olan onu doğru düzgün yetiştirebilmek, onu hayata hazırlamaktır.
Bu bütün ailelerin en birinci görevidir. Yoksa sokaklarda gördüğümüz aileleri tarafından evden atılmış, terk edilmiş binlerce çocuktan biri olarak dünyaya getirmek marifet değil.
O genç kıza da söylediğim gibi, ülkemizde yasalar çocukları ve gençleri koruyor. Bu nedenle hiç çekinmeden doğrudan savcılığa ya da çocuk mahkemesine aileni şikâyet edebilirsin.
Acil durumlarda da, örneğin küçük kardeşin savcılık kararıyla derhal koruma altına alınabiliyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleştirilebiliyor.
SHÇEK hattı 183’e ya da bölgedeki çocuk karakoluna ihbarda bulunman da bir çözüm.
Anne-babası ya da kendisinden sorumlu diğer kişiler tarafından uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddetin tümü “çocuk istismarı” olarak tanımlanıyor. Çocuğa şiddet, hem 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’a hem de 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na göre işlem görüyor.
Bu yüzden çekinmeden ailenden şikâyetçi olabilirsin. Onları mahkemeye verebilirsin.
Böylece gereken cezayı alınca sanırım akılları başlarına gelecektir, size verdikleri zararın farkına varacaklardır.
Sen gelecekle ilgili hayallerinden vazgeçmemelisin. Üniversitene gidecek, meslek sahibi olacaksın.
Umarım bu konuda devlet de sana destek olabilir. En azından yakınlarından birinin sana destek olacağını düşünüyorum.

X