"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Annem flört ettigi o adamla evlensin

Annemin hayatında birisi var. Bir süredir görüşüyorlar. Ama ben onun evlenmesini, hayatını düzene sokmasını istiyorum. Evlilik dışı bir ilişki yaşaması bana doğru gelmiyor.

Güzin Abla, ben 24 yaşındayım. Üniversite öğrencisiyim. Annem ve babam ben 4 yaşındayken ayrılmışlar, babam farklı şehirde bir başkasıyla evli. Annem o zamandan beri beni tek başına büyüttü.

Annem flört ettigi o adamla evlensin

Evin tek erkek çocuğuyum, o yüzden anneme biraz düşkünüm. Ama şu sıralar annemle sorunlar yaşıyorum. O 5 ay önce beni erkek arkadaşı ile tanıştırdı. İşyerinden arkadaşı olduğunu söyledi. Adamın düzgün ve efendi biri olduğunu gördüm ve sevindim.
Merakıma yenik düşüp annemin telefonuna baktım ve adamla bir süredir birlikte olduklarını öğrendim. 2 gün önce mesajlar hakkında konuştum ve anneme düzgün bir dille o arkadaşı ile evlenmesini söyledim. Ama beni ciddiye almadı.
Annemi gerçekten çok seviyorum ama bu şekilde evlilik dışı bir ilişki yaşaması beni çok üzüyor. Sizce ne yapmalıyım?
◊ Rumuz: Annemle sorunum var

YANIT

 Sevgili oğlum, bir delikanlı olarak annenin düzgün bir hayatı olmasını istemen senin en doğal hakkın.
Ama sonuçta annen koskoca bir kadın ve seni bugünlere getirmiş.
Şimdi de kendi hayatına yön vermek, dilediği gibi davranmak hakkı değil mi?
Belli ki bu beraber olduğu adamla henüz evliliği düşünecek düzeyde değiller. Belki annen ilk evliliğinde yaşadığı huzursuzluktan sonra kolay kolay evliliği düşünmüyordur.
Ağzı bir kez yanmışsa, tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyordur. Annenin kararını kendi başına vermesini beklemelisin, ona baskı yapmamalısın.
Madem bir süredir arkadaşlık ediyorlar, eninde sonunda evleneceklerdir ama annenin beklentileri vardır. Sen de kendince haklı olabilirsin ama bırak annen kendi hayatına kendi karar versin oğlum. Bu ciddi bir karar çünkü.

Kıskançlık
ve öfke
krizlerim var

Ben hiç aşık olmadan, 21 yaşında evlendim. Aslında benimki bir kaçıştı. Aile ve çevre baskısı yüzünden...
Çünkü babamı 18 yaşında kaybettikten sonra üzerimde çok büyük baskı uyguladılar.
Sürekli psikolojik problemler yaşamaya başladım.
Eşime gelince... O dünyayı umursamaz, kendinden başkasını düşünmez. Ne benimle ne de evle bir ilgisi vardır.
Bu durum uzun zamandır devam ediyor. Bende yine değişik sorunlar başlayınca doktora gittim ve bu defa obsesif bozukluk teşhisi kondu. Yaşadığım kıskançlık ve öfke krizlerinden kurtulamayacak mıyım? Lütfen bana da yardım edin.
◊ Rumuz: Psikolojik sorunlu

YANIT

Güzel kızım, acaba günümüzde psikolojik sorunları olmayan kimse var mı? Şu çevrene bir baksana, şu televizyonlardaki kayıpları bulma programlarını bir izlesene...
Görmüyor musun toplum olarak büyük bir bunalımın içindeyiz. Bir buhran geçiriyoruz sanki. Kadın cinayetleri, lise çağındaki gençlerin birbirini öldürmesi, çocuk kaçırmalar, hayvanlara yapılan eziyetler... Kardeş kardeşe düşman, evlat anne babasına düşman... Evlilikler de kısa sürede boşanmayla sonuçlanıyor. Bütün bunlar sence normal mi?
Sen de gençlik yıllarında yaşadığın problemleri atlatamamışsın. Kaçıp sığınmak istediğin eşin ise seni mutlu etmekten çok uzak biriymiş.
Senin yaşadıkların, bir klinik psikolog ya da bir psikiyatr yardımıyla atlatabileceğin ruhsal rahatsızlıklardır. Bir süre böyle bir tedaviye girmelisin. Ardından da bence bu seni daha da fazla mutsuz eden bu adamdan boşan. Seni huzursuz eden herkesten uzak dur. Kendine yeni bir hayat kur.

 

 

 

 

X