"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

14 yaşındaki kızım aşık olmuş

Kızım daha çok küçük ama okuldan bir çocuğa aşık olmuş. Flört ediyorlarmış. Ben ise bu durum karşısında nasıl bir tutum sergilemeliyim, bilmiyorum.

Sevgili Güzin Abla, ben endişe içinde bir genç anneyim. 35 yaşındayım; kızım ise 14 yaşında, ortaokul 3’üncü sınıfa gidiyor.
Kızım bana bir üst sınıfındaki bir gence aşık olduğunu söyledi... Onunla ciddi anlamda flört ettiklerini anlattı. 
Kızım bana karşı hep dürüst olmuştur, bana hiç yalan söylemez ve benden hiçbir şey saklamaz. Çünkü ben onu böyle yetiştirdim. Özellikle de babasıyla ayrı olduğumuz için, onu elimden geldiğince kendi dürüstlük ilkelerime göre yetiştirmeye gayret ettim. Bu nedenle bana duygularını rahatlıkla açabiliyor. 
Ama yine de çok huzursuzum. Bu yaşta gerçekten aşık olunur mu? Kızımın bu duygusunu ciddiye almalı mıyım? Ona nasıl davranmalıyım? 
Bu genci az çok tanıyorum. İyi bir gence benziyor ama sonuçta henüz kızım da, o da bir çocuk... 
Ne düşüneceğimi, nasıl davranacağımı gerçekten bilemiyorum. Onu engellemeli miyim, henüz çok erken mi demeliyim? 
Yoksa onaylıyormuşum gibi bir tavır mı takınmalıyım?
Rumuz: Çocuk aşkı

 

YANIT

Sevgili kızım, endişeni çok iyi anlıyorum. Ama sanırım genç bir anne olarak, hem de boşanmış bir anne olarak kızının büyüdüğünü görmek istemiyorsun. 
Onun çocuk olduğunu düşünmek, henüz erkeklerle ciddi bir duygusal yakınlaşma içinde olabileceğini görmezden gelmek, seni bir anlamda rahatlatıyor. 
Bu düşünceye sığınmak istiyorsun. Çünkü aksi seni korkutuyor. Belki yaşadıkların ya da en azından çevrende yaşananlar seni, kızın açısından ürkütüyor. 
Çok da haksız değilsin. Ortam o kadar kötü ki, insan kime güveneceğini bilemiyor. Ancak, kızının yaşı, her ne kadar sevgi ve aşk konusunda tam anlamıyla karar verebilecek olgunlukta değilse de, tam heyecanlarının etkisinde kalacak, karşı cinse çekilme hissedecek yaş... 
Zaten aslında aşkın yaşı yoktur da diyebiliriz, insan bazen 14’ünde, bazen de 70’inde aşık olduğunu hissedebilir. Sen hiç o yaşlardayken bu tür duygulara kapılmadın mı? Üstelik günümüzde gençler çok daha erken çağda uyanıyorlar, aşka, sevgiye daha çabuk kapılıyorlar.
Yalnız, kızının yaşındaki aşk, gençliğinin getirdiği heyecanla, istekle ve içgüdüleriyle karışık, geçici de olabilir. Kalıcı olur ve paylaşılırsa ne mutlu onlara... 
Böyle çocuk denecek yaşta başlayıp, ömür boyu süren aşklara pek sık rastlanmıyor artık ama imkansız da değil. Şu sıralar kızına ne söylersen söyle, onu engelleyemezsin. 
Sana her şeyini anlatması, yalandan kaçınması senin için çok büyük bir şans. Bu şansı elinden kaçırma. 
Kızını “sen daha çocuksun” gibi sözlerle de kırmamalısın. Şu anki duygularına saygı göstermelisin. 
O şimdi ilk aşkının heyecanı içinde kıpır kıpır ve bu aşkı tüm sevimliliğiyle yaşıyor. 
Ona engel olma ki, her şeyini seninle paylaşmaya devam etsin. O küçük sevgiliye de, kalbinin ve evinin kapılarını açmalısın. Bu sayede kızını bu ilk heyecanının dürtüsüyle yanlış bir adım atmaktan koruyabilirsin. 
Ancak kızına, cinselliği yaşaması için henüz erken olduğunu, daha sonra üzülebileceği yanlışlar yapmamak için dikkatli davranması gerektiğini hatırlatmalısın. 
Şimdiye kadar başardığın gibi arkadaş ve sırdaş bir anne olmayı da sürdürmelisin ki, yine sana tüm duygularını ve yaşadıklarını çekinmeden anlatabilsin. Sakın onu engellemeye, çocukla görüşmesini yasaklamaya kalkışma, çok büyük bir hata olur bu.

 


Sevdiğim kıza baskı yapıyorum

Ben 21 yaşında, yurtdışında yaşayan bir gencim. Bir süredir genç bir kıza aşık oldum. Hem de deli gibi... 
Önceleri ne yaptıysam bana karşılık vermek istemedi. Tekliflerimi hep geri çevirdi. 
Ama sonra bir mucize oldu, bana yakınlaştı. Şimdi yaklaşık 5 aydır birlikteyiz. 
Ben yapı olarak sevdiği insanı kıskanan biriyim. Ayrıca ona zarar vermelerinden de korkuyorum. O henüz 18 yaşında... 
Kendimi, onu kollamak zorunda hissediyorum. Bu yüzden ona sürekli soru soruyorum. 
Telefonu meşgulse hemen konuştuğu kişiyi ya da o gün kimle karşılaştığını ve ne yaptığını soruyorum. Bu devirde insanların kötü olduğunu, tek düşüncelerinin seks olduğunu ona anlatmaya çalışıyorum. 
Herkesle arkadaşlık kurmasını da istemiyorum. Ama o bunu sanki ona güvenmiyormuşum gibi algılıyor. Bu nedenle böyle devam edemeyeceğini, böyle baskı altında yaşayamayacağını söyleyip, benden ayrılmaya kalktı. 
Ne yapmalıyım, gerçekten hata bende mi?
Rumuz: Hatalı mıyım

 

YANIT

Sevgili oğlum, seven insan gerçekten sevdiğine bir zarar gelmesin diye ona kol kanat gerer, bu çok doğru. 
Ama sanırım sen bunu biraz abartmışsın. Onun yaşamını kısıtlamışsın. 
Belli ki konuştuğu arkadaşlarını, yakın çevresini bile kıskanmışsın. Ona zarar verip, ondan yararlanabileceklerini düşünüyorsun. Görüştüğü kişilere, arkadaşlarına, çevresine her şeyine müdahale etmişsin. Telefonu meşgul olduğunda bile ona binbir soru soruyorsun.
Oysa genç kızlar telefonda uzun uzun konuşmaya bayılırlar. Hem ne konuşurlar sanıyorsun? Sonuçta kendi ilişkilerini konuşurlar, birbirlerinden destek almak isterler. 
Bu da bir ihtiyaçtır oğlum. Seninle sevgiyi paylaşır ama arkadaşlarına da ihtiyaç duyar, onlarla da başka şeyleri paylaşır. Ona böyle yasaklar getiremezsin, özgürlüğünü bu kadar kısıtlayamazsın. Kızcağızı korkutmuşsun. 
Ona güvenmediğini düşünmekte haklı... Sonuçta o da kendi kendini de koruyabilir. Bu güvensizliğine, onu hafife almana kırılmış, üzülmüş anlaşılan. 
Onu tekrar kazanmak istiyorsan değişmek zorundasın. Bu aşırı sahiplenme duygusu, karşındaki kim olursa olsun, bir süre sonra bıktırır, usandırır...

X