"Gürkan Dural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gürkan Dural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gürkan Dural

Lider eksikliği

Sezon başından bu yana oynanan maçların pek çoğunda Bursaspor’un bir karakter ortaya koyduğunu gördük.

3-2 kaybedilen Galatasaray maçının ardından da Fatih Terim’in Bursaspor betimlemesi, kaybettiği maçlarda dahi ortaya koyduğu iyi futbolun olduğu yönündeydi...
Samet Aybaba’nın ise basına verdiği demeçlerde bu durumun oldukça altını çizildi, ‘takım bütünlüğü’ vurgusu yapıldı.
“Kendi ve dış cephemizden bunlar görüyorsa, sorun ne? Neden takım şu an ateş hattının üzerinde?”
Bu sorular her Bursaspor taraftarının aklını kurcalıyordur muhakkak.
Öyleyse bir başka yöne dikkat çekelim, sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim;
Bursaspor, askerlerden kurulu bir takım.
Mücadele düzeyine bakıldığında forma şansı bulan oyuncuların hemen hemen hepsi, var gücüyle bir mücadele ortaya koyuyor; formasını terletiyor, gol arıyor, pres yapıyor, sprintler atıyor, pozisyonlar buluyor.
İstatistikler Bursaspor’un en fazla gol pozisyonuna giren takımlardan biri olduğunu söylüyor; ‘kötü gidiyor’ dediğimiz son 10 haftada ise ligin en fazla topla oynayan takımlarından da biri olduğunu vurgulamak gerek.
Ancak, futbolun matematiğinde iki artı iki, dört etmiyor.
Ligimizde hepimiz izliyoruz, görüyoruz.

TAKIMI KUMANDAN YÖNETİYOR

Pek çok takım artık askerlerden kurulu ancak bir kumandan etrafında oyun dönüyor.
Medipol Başakşehir’de Emre Belözoğlu, Galatasaray’da Henry Onyekuru, Beşiktaş’ta Adem Ljajic, Trabzonspor’da Yusuf Yazıcı...
Ligin ilk 4 sırasında yer alan ekiplerin bu oyuncularından kimi oyun görüşü ve takımını hücuma yönlendirmesiyle, kimi de yetenekleriyle bir liderliğe soyunmuş durumda.
Bursaspor’a gelecek olursak, ‘lider’ kavramının hakkını veren bir oyuncuya ne yazık ki rastlayamıyoruz.
Yeşil beyazlıların kadrosunda boy gösteren oyuncuların neredeyse tamamı asker özelliğine sahip isimler.
Liderlik patlaması, Henri Saivet’den beklense de henüz oyuna ve skora katkısı bakımından Senegalli oyuncunun beklentilerin oldukça aşağısında aşikar.
Hal böyle olunca, Galatasaray maçının son uzatmalar hariç son 5 dakikasındaki görüntüsü ortaya çıkıyor.

O AN YARATICILIK ARANDI

Hatırlayalım; Bursaspor, şiddetle gole ihtiyacı olduğu bu dönemde, rakibin de birinci bölgesine çekilmesi ve alanları kapatmasından ötürü, ceza sahasının biraz gerisinde sürekli pas yapar halindeydi...
Top bir noktadan bir noktaya gitti dakikalarca, içeriye doğru şişirildi, dönen top alındı, tekrar denendi ve o top kaybedildi.
Bu süreci Bursaspor gole ihtiyacı olduğu pek çok dönemde de yaşadı.
Gol yollarındaki bitirici eksikliği ile birlikte hücumda ‘yaratıcı’ bir oyuncu ihtiyacı da bugünkü görüntünün başlangıcı oldu.
Oysa ki sezon başında ise bu yönde transferler yapıldı.
Bugün ligimizi iyi tanıyan ve kendisini kanıtlamış Chhedjou, Latovlevici, Aytaç, Badji, Saivet ve Tunay gibi isimler tecrübeleriyle güven verdi ancak, takımdaşlıkta sağlanan bütünlük oyunsal bazda sağlanamadı.
Bursaspor’un daha fazla topla yüksek yüzde ile oynamasında rakiplerin de buna izin vermesi etkili oldu.

10 NUMARA BÖLGESİ DOLMADI

Pablo Martin Batalla’nın gidişinin ardından Bursaspor neredeyse her maçta ‘kreatif’ dediğimiz oyuncu tipinin yokluğunu hissetti, 10 numara bölgesi boş kaldı, daha da önemlisi kumandanını kaybetti.
Saha içerisinde durum böyleyken, Samet Aybaba’nın oyuna müdahalelerinin sonuç vermemesi tartışılır hale geldi.
Tüm bunları bir çerçeveye koyduğumuzda çıkan sonuç; lider oyuncu eksikliği.
Gerek kariyeriyle, gerekse oyuna verdiği katkıyla Bursaspor, yeni bir ‘Batalla’ çıkaramadığı gibi, ona yakın bir oyuncuya da sahip olamadı.
Elbette sorununun tamamını buna yüklemek doğru olmaz, neticede Batalla’lı dönemde de son 2 sezon bu takım son maçlara kadar küme düşme korkusunu hissetti.

PLANLAMAYI DÜŞÜNMEK GEREK!

Ancak bir şey var...
İleride daha fazla top tutan, daha yaratıcı paslarla tehlike yaratan, aleyhte yükselen tempou düşüren ve oyuncuların sakinleşmesini sağlayan bunların yanında bir de hücuma katkı veren Batalla’lı bir Bursaspor, o taraftar önünde 2-0 öne geçtikten sonra bu mücadeleden puansız ayrılamazdı.
Bu açıdan kadro planlamasında oturup düşünmek gerekiyor.
Ligimizde artık takımların mücadeleleri fark yaratmıyor. Çünkü her takım belli seviyelerde mücadele gücünü yüksek tutuyor, farkı da bu denli oyuncular belirliyor.
Bu sezon böyle geldi, böyle geçiyor.
Sağ salim atlatılıp önümüzdeki sezonun planlarında bir kumandana da ihtiyaç olduğunu naçizane hatırlatmak gerekiyor.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI