"Gürkan Dural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gürkan Dural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gürkan Dural

Değişim güzeldir

Şöyle bir geriye bakalım; Demir Grup Sivasspor mücadelesi...

Şu ana dek sezonun tartışmasız en kötü futbolu, 2-0’lık mağlubiyet ve peşi sıra gelen kadro dışılar...
Galibiyetsiz geçilen ilk 7 hafta ve o haftanın sonunda puan cetvelindeki takımın bulunduğu 17. sıra.
Sonrasında ise puan tablosu ortada; yükselişe geçen Bursaspor şu sıralarda Avrupa kupalarına katılmayı hedef biçmiş durumda.
Bu farklı iki tabloyu belirleyen ise Samet Aybaba’nın değişiklikleri oldu.
Kanat oyuncularını hücuma daha fazla yönlendirmesi ve bek oyuncularının da sürpriz çıkışları hücum aksiyonlarını çoğaltırken, gol rakamının son 7 haftada 3 katına çıkması sağlandı.
Iasmin Latovlevici ve Umut Meraş, kariyerlerinin en iyi sezon başlangıçlarını yaparken, sezonun ilk başlarında beklentilere cevap veremeyen Lima da yeni oyun düzeninde kendi yeteneklerini sergileme fırsatı yakaladı.
İlk 7 hafta Sakho’nun becerisiyle attığı 2 golün dışında diğer 2 gol de duran toplardan gelmişti.
Sonraki 7 haftada ise atılan 12 gole baktığımızda pozisyon çeşitliliği, değişikliklerin ne denli yerinde olduğunu gösteriyor.
Bu süreçte tek alınan mağlubiyette (içerideki Kasımpaşa maçı) dahi sezonun şut, topla oynama, pas isabeti gibi bir çok alanda o ana kadarki rekorlarını kırmasını da bu duruma dahil edebiliriz.
Dolayısıyla oyunu merkezden kanatlara doğru çevirmek Bursaspor’a şu süreçte fazlaca artı yazdı.
*
Özellikle takımın iki ‘banko’ santraforu Diafra Sakho ve Bogdan Stancu’nun yokluğunda gole verilen bu katkıların da önemi oldukça büyük.
Samet Aybaba’nın her açıklamasında dikkat çektiği bir nokta var; “Gelişen bir takımız.”
Bu açıklamasının gereği olarak, takımın her hafta ne derece üzerine koyarak ilerlediğini de görüyoruz.
Geriye bir tek savunma kalıyor.
*
Son oynanan 3 maçta (Kasımpaşa, Akhisarspor ve BB Erzurumspor) Bursaspor’un kalesinde isabet bulan 8’in şutun 5’i gol ile sonuçlandı.
Bu kadar hücum zenginliğinin yanında elbette savunmadaki boşluklar pek göze batmasa da, ilerleyen dönemlerde yeşil beyazlılar için tehlike yaratabilir.
Mutlaka Samet Aybaba, savunmaya yönelik de önlemlerini alacaktır.
Şu an ki tablodan ve takımın ortaya koyduğu performanstan camianın memnun kalması, bazı oyuncuların bireysel performanslarını geliştirerek tabelaya katkısı, Akhisarspor karşısında 514 pasla lig rekorunun kırılması gibi çeşitli detaylar Bursaspor’un ilk yarıda geride kalan 3 maça umutla bakmasını sağlıyor.
Bir de özgüven var tabii...
İlk 7 haftadan değişkenlerinden biri de takımın artık daha yüksek motivasyonla, daha kendinden emin organizasyonda olması Bursaspor’u daha ileriye taşıdı.
Tüm bu düşünceler etrafında pazar günü oynanacak olan Antalyaspor’a karşı Bursaspor, artık kendi takım kimliğini sahaya yansıtmayı sürdürmeyi amaçlayacak.
Artık iyi oyununun tabelaya da çevrildiğini düşünürsek, seyir zevki yüksek bir maç bizi bekliyor olacak.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI