Belki̇ i̇ş arkadaşiniz Belki̇ komşunuz...

Gürkan DURAL
24.06.2018 - 13:05 | Son Güncelleme:

Bursa’da bir grup hayvansever, son dönemlerde hayvanlara artan şiddete tepki gösterdi. BUHAYDER Başkanı Sibel Akıncı, “Parmağımızda ufak bir kesik bile acı verirken, psikolojik rahatsızlığı olan insanlar hayvanlar üzerinde resmen cinayet denemeleri yapıyor ve gerçekleştiriyor. Belki komşunuz, belki arkadaşınız, belki iş yerinizden biri katil. Bugün hayvana, yarın insana” dedi.

Bursa’da hayvanseverler, son dönemlere hayvanlara artan şiddetlere yönelik tepki için bir araya geldi. Atatürk Anıtı önünde toplanan hayvanseverlerin ellerinde dövizlerde ayakları kesilen köpek ve kedinin fotoğrafları da yer alırken, Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği (BUHAYDER) Başkanı Sibel Akıncı, son zamanlarda hayvanlara karşı artan şiddete dikkat çekti.
Geçtiğimiz haftadan beri Türkiye’nin dört bir yanından vahşet haberlerinin geldiğine işaret eden Akıncı, “Sapanca’daki olay tüm Türkiye’de duyuldu ve sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.Bu olay tam bir vahşetti.Ama atlanılan birşey vardı.Bu ne ilkti ne de son oldu. ‘Sızı’ köpeği hatırladınız mı? Balıkesir’de patileri kesilmişti. Duyulmadı bile. Çok geçmeden Sapanca’da Kara Melek “İnsan denilen varlık bu mu?” bakışlarıyla aramızdan ayrıldı. Tüm Türkiye bu olaydan çok etkilendi. Yasa çıkacağına dair tüm siyasiler ortak bir fikir de birleşti. Derken Bursa Yıldırım’da bir kedinin patileri kesilmiş halde bulundu. Bu arada da bazı vahşet haberlerini duyduk tabi” dedi.

‘AYNI TOPLUMU PAYLAŞIYORUZ’

Belki̇ i̇ş arkadaşiniz Belki̇ komşunuz...
“Katil şehrimizde” diyen BUHAYDER Başkanı Sibel Akıncı, “Katil Allah’ın yarattığı bir canı alacak gücü görüyor kendinde. Parmağımızda ufak bir kesik bile acı verirken, psikolojik rahatsızlığı olan insanlar hayvanlar üzerinde resmen cinayet denemeleri yapıyor ve gerçekleştiriyor. Kimi sapık çıkıyor, kimi ruh hastası ama yasa hapis cezasını ya da psikolojik tedaviyi kapsamadığından hepsi aramızda bizlerle birlikte aynı toplumu paylaşıyoruz. İnanabiliyor musunuz? Belki komşunuz, belki arkadaşınız, belki iş yerinizden biri katil. Bugün hayvana, yarın insana... Bursa’da yaşanan olay hem emniyete hem de Cumhuriyet başsavcılığına intikal etti. Umuyoruz suçlu ya da suçlular bulunacak ve ciddi cezalar alacaklar” diye konuştu.

Belki̇ i̇ş arkadaşiniz Belki̇ komşunuz...

“YASA DEĞİŞMELİ”

Belki̇ i̇ş arkadaşiniz Belki̇ komşunuz...

Hayvan hakları yasasının değişeceğine inançlarının tam olduğunun altını çizen Akıncı, “Eğer bu yasa sivil toplum kuruluşlarına danışılmadan hazırlanırsa ve yürürlüğe konulursa yine bazı eksikliklerin olacağını düşünüyoruz. Çünkü sivil toplum kuruluşları hayvan koruma işini gönüllülükle yapıyor ve gözardı edilen bir çok detaya hakim. Yasa hazırlanırken mutlaka ve mutlaka bir elin nesi var iki elin sesi var mantığıyla hareket edilmeli. Hayvan hakları konusunda gelişmiş ülkelerin yasaları da incelenerek sahipli ve sahipsiz tüm hayvanlara karşı işlenen suçların, paraya çevrilmeyen hapisle cezalandırılması şart. Yeni yasanın belediyelerin çalışanlarını da kapsaması gerekiyor ki belediyelerdeki çalışanlar da görevini tam anlamıyla layığıyla yapabilsin ve gerektiğinde ceza alsın. İnanın çocuk ve kadın istismarları,cinayetleri azalacak. Yeter ki yasa Türkiye’ye yakışır bir şekilde fikir alışverişiyle ve ivedilikle hazırlansın.Hazırlansın ki artık katiller aramızda gezmesin. Hayvanlar insanlara ‘korkarak’ bakmasın. Onlar için cehennem insanların yaşadığı dünya olmasın. Onlar bize emanet” açıklamasını yaptı.

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı