"Gülse Birsel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gülse Birsel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gülse Birsel

Türkler Yunanistan’a geri mi dönüyor?!

Yunanistan’da yatırımlar yapılıyor, işletmeler, yazlıklar alınıyor, şubeler açılıyor, adalar, kıyılar, oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri Türk turistlerle doluyor. Çipras Yunanistan ekonomisini batırırken Türkler omuz atıp biraz toparlıyor diyebiliriz! Bu seferki Türk fethinde karşı tarafın rızası da var!

Şimdi şöyle oldu: Yazın film çekeceğiz, pek tatil yapamam, bir Kemer’e gidip 3-5 gün yanıp yüzeyim dedim. Kemer’e yağmur yağdı. Çeşme esiyor diye bilgi geldi. Bodrum’da deniz buz dendi. Dubai’yi canım çekmedi. Yakın yakın Atina’ya gidelim dedik. Yazının yazıldığı şu an Atina’da yağmur yağıyor. Olsun, konu benim bronzlaşma alanındaki bahtsızlığım değil.

Konu Türklerin çok ince ince, çok kıyın kıyın, şaka maka hissettirmeden burayı tekrar fethediyor oluşları!

TÜRK AKINI

Açık konuşmak gerekirse ben fanatik Bodrumcuyumdur. O bakımdan bugüne kadar Yunan adaları işine girmedim. Oysa yıllardır adalarda artık herkesin çat pat Türkçe konuşmaya başladığı, Türk turist akınının turizmden çıkıp bildiğimiz akına dönüştüğü, yaz ayları Türk nüfusun Yunan nüfusu aşmaya başladığı anlatılıyordu. Sonuçta oteller de restoranlar da bizim kıyıların yarı fiyatıydı.

Derken üç-beş sene önce, bu adalarda ve Atina’nın sayfiyelerinde herkesin yazlık almaya giriştiği söylendi. E Bodrum ve Çeşme’de fiyatlar Monaco ayarında olunca, bir de buna Yunanistan’da bir evle ‘Schengen vizesi’ almaktan kurtulma, yani Avrupa’da vizesiz dolaşabilme avantajı eklenince, Türkler durur mu? Buna bir de “Bir ayağımız yurtdışında olsun, başka bir ülkede bir yatırımımız olsun”cu endişelileri ekle.

Son olarak Atina’daki marinayı, Hilton Oteli’ni ve en popüler sayfiye yerlerinden birindeki lüks Astir Palace Oteli’ni Doğuş Grubu’nun aldığı haberleri geldi. Bu esnada Türk inşaatçıların özellikle Atina’da pek çok projeye başladıkları da duyuldu. Taksi şoförleri arada yolda gördüğümüz havalı bir apartmanı, bir yeni inşaatı işaret edip “Bakın burayı Türkler yapıyor” diye anlatıyor!

Dün akşam otelde televizyonu açtım, Yunan Survivor’ı bitmek üzereydi. Programın sonunda ‘Acun Medya’ logosu çıktı! Burada en çok seyredilen programlardan ikisini, yani ‘O Ses Yunanistan’ ve ‘Survivor’ı Acun yapıyor! En çok seyredilen diğer programlar ise Türk dizileri! Gelişigüzel bir kanalı açtığınızda Yunanca altyazılı bir Türk dizisi çıkıyor, sokaklarda ‘Süleiman’ adıyla oynayan ‘Muhteşem Yüzyıl’ın afişleri var! Geçen yıl ‘Türk Film Günleri’ için Burak Özçivit Atina’ya geldiğinde genç kızların ilgisiyle ortalık birbirine girmiş!

Türkler Yunanistan’a geri mi dönüyor

Ekonomik krizden mustarip Yunanlar, Türklerin ülkelerinde ev almasından, yemek yemesinden, alışverişe çıkmasından, kısacası para harcamasından gayet memnun.

‘HOŞ GELMİŞLER SEFA GELMİŞLER’

Bugün bir restoran işletmecisi yukarıda anlattığım konuların sohbeti esnasında bizimle şakalaşarak yazımın başlığını verdi: “Türkler geri döndü” dedi!

Ve “Hoş gelmişler, sefa gelmişler” diye de ekledi! Zira Yunanistan ekonomisi hâlâ çok kötü durumda. Bankalardan nakit çekilmesi konusunda 2015’ten beri olan haftalık 400 euro civarı sınırlama devam ediyor ve piyasada para yok! İnsanlar Başbakan Çipras’a fena halde gıcık oluyorlar ve ülkenin IMF’ye borcu dağlar kadar. Türklerin yatırım yaparak, işyeri açarak, ev alarak, otellerde kalarak, yemek yiyip alışverişe çıkarak Yunanistan’a getirdikleri katkıdan buralılar gayet memnun.

O kadar memnunlar ki “Niye öyle oldu Olympiakos işi yahu, vah vah, neyse kısmet” şeklindeki provokatif söylemlerimin hepsini gülümseyerek, ikinciliğin de değerli olduğunu iddia ederek, veyahut “Ben zaten Panathinaikos’u tutuyorum” deyip gözlerini kaçırarak, hoşgörüyle karşıladılar!

Siz bu yazıyı okurken üç günlük tatilimden memlekete dönmüş olacağım. Hâlâ basketbol sohbetlerim yüzünden ağzımı burnumu kırmadılarsa, anlayın ki tatlı insanlar ve Türklerin bu defaki istilasında karşı tarafın rızası var!

X