"Gülse Birsel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gülse Birsel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gülse Birsel

Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)!

Partilerimizin seçmenle daha doğru bir iletişim kurması adına amme hizmeti yapıp şimdiki seçim reklamlarını değerlendirerek yeni öneriler sunuyorum...

Seçim reklamlarıyla ilgili çok değerli fikirlerim:Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)AK Parti:
“Sen ben yok, Türkiye var” deniyor. Filmdeki tipler, uygulama vs. güzel. Mesaj da muhtemelen “Kavga etmeyelim, ayrılık gayrılık yok, hepimiz aynı gemideyiz” manasında yazılmış. Ama bireyselliğin bu kadar ön plana çıktığı bir devirde -ve son günlerin psikolojisi içinde- daha çok “Senin tercihlerinden, paşa gönlünden bana ne?! Ülke bitik, şimdi kendini unut ve ülkeyi kurtarmak için bize oy ver” gibi geliyor kulağa. Özellikle de ülkenin bu bitik hale gelmesinde ve ‘Sen-ben’ kutuplaşmasında iktidar partisinin de bir miktar (!) katkısı olduğunu düşünen kesime hitap etmez.
Davutoğlu’nun seslendirdiği kısa kliplerde ise, Sayın Başbakan’ın biraz daha coşkulu, daha enerjik bir seslendirme yapması gerektiğini kimse söylemedi mi? Sanki yatakta uyumak üzereyken ertesi gün okuyacağı metnin mırıl mırıl provasını yapıyor gibi yahu!

 

Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)

 

CHP: “Biz varız, yaparız” diyorlar. Önce vatandaş çıkıp dışsesle sohbet ederek derdini anlatıyor, dışses de parti vaatlerini anlatarak ona çare buluyor, vatandaş seviniyor. Seçilen oyuncular, reji, diyaloglar iyi. Ama “Biz varız, yaparız” sloganı akılda kalmıyor. Bir de CHP seçmeni olmayanların bakış açısıyla, sanki son 50 yıldır iktidarda olduğu dönemlerde hep süper şeyler yapmış bir partinin motto’su gibi. Oysa CHP karşıtlarının en güçlü tezi “Ay siz varken ne yapabildiniz de konuşuyorsunuz!”

 

Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)

 

MHP: En amatörce uygulanmış kampanya reklamı. 1987 yılında filan çekilmiş gibi. Belki maddi imkânsızlıklarla hazırlanmıştır, olabilir tabii. Ama ‘oyunculuk’ diye bir mesleğin olduğunu birisi hatırlatsaydı keşke. Onun dışında slogan olarak “Sen bilirsin” tonlamaya göre birçok şekillerde anlaşılabilecek bir cümle. “Sen en doğrusunu bilirsin, benim vatandaşım akıllıdır” gibi de anlaşılabilir, “Bize oy vermezsen olacaklardan sorumlu değiliz, sonra gelip şikâyet etme gülüm, valla sen bilirsin” şeklinde de...

 

Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)


HDP: “İnadına HDP” diyorlar. “İnadına zılgıt, inadına kahkaha” filan geçiyor şarkıda. Hem sosyal medyada açılan kampanyalarda kullanılan ‘inadına’ kalıbıyla gençlere hitap ediliyor, hem “Tekrar seçim yapılıyor, yılmadık, aynı şeyleri savunuyoruz” gibi bir mesaj veriliyor. Bu esnada PKK onlarca insanımızı öldürmeseydi, “İnadına terör” demeseydi, HDP seçmeni olmayanlar için inandırıcılık sorunu daha az bir kampanya olabilirdi sanırım.

 

 Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)


MHP’ye önerim, kampanyasında eski Türk filmlerinden bir sahne kullanması. Her şeye “Hayır” diyen Bahçeli, reklamda evlenme teklifi alan mahcup kızın repliğini kullanmalı: Evet! Evet!

 


Daha çok ses getirecek reklam filmi önerilerim!

 


AK Parti: Mehmet Erdem’den “Haydi gel gidelim, eski günlere!” şarkısı eşliğinde partinin geçmişteki mutlu günlerinden görüntüler kullanılabilir. Mesela:
-Zamanında bizi bile ümitlendirmiş, “Herkesi seviyoruz, ne ayrımcılığı efendim?” mesajlı balkon konuşmaları.
-Vatandaşın bir ara durumunu düzeltip göbek atarak ‘bas bas paraları Leyla’ya’ yaptığı günlerden kareler.
-Tayyip Erdoğan’ın o zaman vatan haini olduğunu düşünmediği sanatçılar ve entelektüellerle yaptığı kahvaltılardan görüntüler.
Yol, köprü vs. istemem. Zira bir kere daha “Bilmemkaç kilometre yol yaptııık” gibi bir cümlenin bağrıldığını duyarsam şaak diye bayılacağım!
Filmin finalinde seçmenlerin el ele tutuşup saraya doğru, şarkının “Bırak artık kavgayı, şimdi barış benle, yiyeceğin üç lokma, huzur yoksa nafile” bölümünü söylediği, Sayın Erdoğan’ın şarkıyı duymuş, merakla balkona çıkmış ve bunun üzerine tüm hatalarını anlayıp gözünden iki yaş süzülmüş gibi yapıp buğulu gözlerle el salladığı bir an olabilir.
CHP: “Aah ne varsa bende vaaar” şarkısını tavsiye ediyorum. Koalisyon konusundan eminlerse “Yatcaz kalkcaz, hoop oradayım” da kullanılabilir. Fonda müzikle, şu an yayımlanan reklam yine üstte dönebilir. Finalde ise slogan olarak “Bir deneyin, kaybedecek neyiniz var ki?” denebilir.
MHP: Devlet Bahçeli çıkıp muhtelif vatandaşlara sarılarak, kameraya o mahcup gülümsemesiyle “Evet!” diyecek sadece! Fonda seçmene hitaben Ajda’dan “Hoşgör sen” çalabilir. Slogan ise, partinin muhafazakâr kimliğine uygun olarak tanıdık, bildik, bizden, bir eski Türk filminden seçilmiş olacak. Genellikle evlenme teklifi karşısında mahcup kızın repliği de olsa, partinin ihtiyacına uygun bir slogan: “Evet, evet, evet, bin kere evet!”
HDP: Eskiden bir giyim markasının “Moda bizim için sadece bir semt adıdır” dediği iyi bir kampanya vardı. HDP’ye slogan olarak tavsiyem: “Kandil bizim için sadece bir eşya adıdır!”

 

Siyasi partilere alternatif kampanya önerilerim (bila ücret)


HDP’ye slogan tavsiyem: “Kandil bizim için sadece bir eşya adıdır!”

X