"Gülse Birsel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gülse Birsel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gülse Birsel

Ankara’da çekilen ‘Game of Ağustos’ dizisi bomba gibi geliyor!

ŞU ülkede siyasetteki heyecanın bittiği gün 77 milyon aniden şuursuzca lir çalmaya, ebru sanatı yapmaya filan başlayabiliriz.

Öylesine bir boşluğa düşeriz milletçe!
Son yıllarda Türk siyaseti “Game of Thrones” dizisinden daha hareketli, sürprizli ve çatışmalı.
Daha seçim sonuçlarının fiskosunu yapamadan, yani “Game of Fiskos” bitmeden, yepyeni bir adrenalin patlaması yaşamaktayız .
Abdullah Gül “Partime dönüyorum” dedikten bir saat sonra, Hüseyin Çelik, AK Parti başkanı ve dolayısıyla başbakanımızın seçileceği kongrenin çok ama çok kritik tarihini açıkladı: 27 Ağustos!
Yani Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığını devredeceği günden tam tamına 24 saat önce!

İLK BÖLÜM AKSİYON DOLU!

Bu halde Gül, istifa etme veya cumhurbaşkanlığını erkenden devretme gibi “dev” bir hareket yapmadan, kongreye katılamıyor. Başka bir deyişle başbakan adayı olamıyor!
Buradan anlaşılıyor ki, Ankara’da yıllardır çekilen dizi, bu sezonki ismiyle diyelim ki “Game of Ağustos”, bomba gibi geliyor!
Şimdiye kadarki sezonların başrolü, yani “esas çocuk” Tayyip Erdoğan’dı, malum. Abdullah Gül daha çok, nasıl desek, sanki yardımcı erkek oyuncuydu.
Dramalarda son sahnede sürpriz bir olay olur, bir haber gelir, “Ay acaba gelecek bölüm ne olacak, karakter ne yapacak” dersin ve o an resim oyuncunun yüzünde donar ya. Bir dizi olarak bakarsak, son yıllarda Türk siyasetinin aşağı yukarı bütün bölümleri Erdoğan’ın yüzünde bitti.
Abdullah Gül ise seçimin ertesi günü, bir yerde “yeni sezonun ilk bölümünde” aniden partiye dönüşle ilgili bir çıkış yaptı ve bu yepyeni öykü başladı.
Şöyle gelişmeler de var: Metropoll’ün yaptırdığı araştırmaya göre Abdullah Gül yüzde 30’la en çok istenen başbakan adayı. Bülent Arınç ve Ahmet Davutoğlu yüzde 6’da. Oysa bu “sezona” cumhurbaşkanımız olarak başlayan, siyasetin başrolü Erdoğan, Abdullah Gül’ün başbakanlığını tercih etmiyor. Bütün bunlar hafızalardayken, Hüseyin Çelik’in sürpriz açıklamasıyla, senaryo iyice heyecan kazandı. Top artık Gül’ün sahasında diyebiliriz. Ve yeni sezonda ilk bölüm, bu defa “Acaba şimdi ne yapacak” dediğimiz Gül’ün yüzünde bitti.

HİKÂYEDE YENİ ÇATIŞMALAR

Yıllardır bu hikâyede iki önemli karakter arasındaki eski dostluğu, yoldaşlığı ve kayıtsız şartsız desteği seyrediyoruz. İnce ince gerilim kıvılcımları hissetmiştik ama, bu sezon hikâyede bambaşka bir çatışma mı başlayacak acaba?
Gül, partide bir nevi danışmanlık ‘saygın ağabey’lik pozisyonuna eyvallah der mi, 2015 seçimlerinden sonra mı başbakan olur, yoksa o güne kadar olacaklar mı dizinin sezon finalini belirler, meçhul. Ama ilginç ihtimallerle ‘dopdolu’, sezona acaip bir aksiyonla giren bu diziyi ben bile yazamam!
Konuşup duracağız yine, o belli oldu.
Uzmanlar onlarca ihtimal ve parti içi satranç hamlesinden bahsediyorlar. Demek, şu çok net: ‘Yalan Dünya’ biz değiliz, ‘Yalan Dünya’nın hası Ankara’da arkadaş!
Sezona gümbür gümbür başlayan ‘Game of Ağustos’u izlemeye devam edeceğiz tabii.
Senarist ve yönetmenin halk ve demokrasi olduğuna inanarak ve bunu ümit ederek...

X