"Gülben Ergen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gülben Ergen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gülben Ergen

Gülben Ergen

Ülke olarak uzaya çok uzağız

21 Şubat 2018

Tanıdığım en deli dolu kadınlardan biri Ayşe.
İçi içine sığmayan bir uzay mimarı. Nasıl bir meslek adı bu?
Tam işine yakışan bir yaşam hikayesi var. Japonya’ya giden, işine tutkuyla bağlı, çok sayıda tasarım ödülü alan bu tatlı kadının bir vazgeçilmezi var. “Ölümüne Michael Jackson hayranıyım” diyor ama ölümüne! Zaten uzayla yolu da Michael Jackson sayesinde kesişiyor. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Güzel Sanatlar Bölümü mezunu olan Ayşe Ören, astronot ve balerin olma hayalini gerçekleştiremiyor ama uzaydan da vazgeçmiyor. Kendini bilim insanı olarak değil, sanatçı olarak uzaya adıyor. İşte Ayşe’nin ilginç hayat hikayesi...


Fotoğraflar: Selçuk ŞAMİLOĞLU 

Nerede eğitim aldınız?

- Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Güzel Sanatlar Bölümü mezunuyum.

Yazının devamı...

Arka bahçenizin kodlarını sevgilinize vermeyin

14 Şubat 2018

Şule Öncü, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu bir psikoterapist. Uzmanlık alanı çift terapileri...
14 Şubat Sevgililer Günü vesilesiyle Şule Hanım’ın ofisinde buluştuk. Çiftler arasındaki sevgi, çatışma, aşk, yetersizlik duygusu ve tanımlamakta zorlandığımız duyguları konuştuk...
“Yatıyorum Bir Şey Diyor Musun?” adlı kitabı yalın bir dille ilişkilere dair her şeyi anlatıyor. Tam bir başucu kitabı...
Sevgililer Günü’ne tek başına girecekler için çok önemli tavsiyeler var...
“Özel günler de aslında her gün gibi özel olma potansiyeli taşıyan anlardan oluşur. Ama önemli olan insanın kendisiyle, hayatla kurduğu ilişkisi” diyor...

Fotoğraf: Levent KULU

 

Yazının devamı...

Tasarruf için bırakmak olmaz

7 Şubat 2018

Allen Carr yöntemi, dünyada sigarayı bırakmak için en kalıcı, en gerçek yollardan biri. Türkiye temsilcisi şahane bir adam olan terapist ve eğitmen Emre Üstünuçar. Üstünuçar’ın seminerlerinin kitapları yazıldı, sinema filmi çekildi, DVD’si çıktı.
Ciddi bir bilinçaltı çalışması aslında. Sana sigaranın zararlarını anlatmıyor, çünkü zaten bunları biliyorsun. 6 saat süren bu seminerde her saat başı sigara içme hakkın var.
Ama seans bittiğinde bu bağımlılığın tamamen bitmiş oluyor. Emre Bey’le 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü öncesinde buluştuk ve Allen Carr yönteminin detaylarını, sigarayı bırakırken yaşanan zorlukları ve bunun gibi merak edilen birçok noktayı konuştuk. Sigarayı bırakmak istiyor ama bırakamayacağınızı düşünüyorsanız, bu röportajı okumadan karar vermeyin.


Fotoğraflar: Murat ŞAKA

◊ Emre Bey, hangi alanda eğitim aldınız ve bu işe nasıl başladınız?
- Eğitmenliğe Dale Carnegie’de, Los Angeles’ta başladım. Sonra Türkiye’de bir eğitmenlik şirketinde çalıştım. 1997 yılından beri eğitmenlik yapıyorum. Allen Carr tekniğiyle 2003 senesinde tanıştım. Londra’da bir seminerine katıldım. Ne anlatıyor da bir daha sigara içirmiyor diye merak edip girdim seminerine. Beş buçuk saat sürmüştü. O zamanlar deli gibi sigara içiyordum. Küllükten bitmiş sigara yaktığımı ya da gece vakti tanımadığım bir adamdan sigara istediğimi çok biliyorum. Bu seminer sigarayı bıraktırmaya işe yaradı. O zıkkımı içmek nasıl bir şey çok iyi biliyorum. Ama bırakmak nasıl bir şey onu da çok iyi biliyorum.

Yazının devamı...

Hasta olmadan doktora gidin

31 Ocak 2018

Hem, sağlıklı olup hem de güzel ve zayıf olmanın püf noktalarını sordum Dr. Ayşegül Çoruhlu’ya bu hafta...
İstanbul Tıp Fakültesi mezunu, biyokimya uzmanı, araştıran, bilinçli bir uzman Ayşegül Hanım. Cevaplarını not edeceğiniz sağlıklı bir çarşamba sohbeti bizden size...

“Geleceğin tıbbı sadece hasarı baştan engelleme üzerine olacak” diyorsunuz. Hasar konusunda insanlar en çok hangi konularda yanlış yapıyor?

- Geçen sene ve bu sene Nobel ödülünü alan iki çalışma var. Geçen yılki çalışmada vücudun biyoritminin çok önemli olduğu ortaya çıkmıştı. Bu yıl da aynı şekilde. Mesela gece saatlerinde yara iyileşmesi de, vücudun metabolizması da farklı olabiliyor. Biz dünyanın biyoritmine, yani gece ve gündüze bağlıyız. O ritme uymamanın ne kadar problem olduğu giderek ortaya çıkıyor. Mesela akşam yediğin yemek, gündüz yediğinden yüzde 25 daha fazla kaloriye dönüşüyor.

 Çünkü vücut biyoritim, iç saat olarak sana diyor ki, “Bu bizim iç saatimiz, kronobiyoloji. Güneş battıktan sonra tamire geçme durumundayım. Mide durmalı, karaciğer tamir moduna geçmeli”. Akşamüzeri 5’ten sonra yemek yediğinde ve gece 11’den de geç yattığında günü geriye sarıyorsun. Diyelim ki moralin bozuldu, gündüz zararlı şeyler yedin. Sadece akşam yemeyerek ve erken yatarak o günü yarısının çöpünü geriye sarabiliyorsun. İyileşmek tamamen gece olan bir şey. Nobel ödülü alan çalışmalarda da, gece açlığının vücudu yenilediği, vücudun biyoritimle çalıştığı ve uyku saatinin bizim için çok önemli olduğu ortaya çıktı.

Saat kaçta uyumak gerek?

- Gece 11’i geçirdiğinizde melatonin dediğimiz hormon salgılanmıyor. Ve melatonin salgısı azalınca meme kanseri riski artıyor. Mesela görme engelliler meme kanseri olmuyorlar. Çünkü hep karanlıktalar ve ışık problemleri yok. Yani melatonin çok mühim bir şey. Cep telefonunun, evdeki lambaların ve bilgisayarların ışıkları da bizim ışığımızı bozuyor. Beslenme de mesela ışık almaktır.

Yazının devamı...

Yunus Emre insanlığa armağandır

24 Ocak 2018

“Yunus Dilinden” adıyla bir konser davetiyesi alıyorum... İçeriğini öğrendikten sonra yolum Ankara’ya, olağanüstü bir özenle hazırlanmış, dünyada örneği az görülebilir bir müzik ve güzel sanatlar üniversitesine varıyor… Burası, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi… Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile açılacak.
İlk öğrencilerini
ise eylül ayında almaya hazırlanıyor. Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü, kıymetli müzisyen Prof. Dr. Erol Parlak’ın 4 senedir üzerinde çalıştığı projesi “Yunus Dilinden”in konseri var.
Yaşam felsefesini Allah ve insan sevgisi üzerine kurmuş bir ozan Yunus Emre… Ve bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Yunus Emre’nin o eşsiz dizeleri Prof. Dr. Erol Parlak’ın besteleriyle bir kez daha hayat bulacak. Erol Parlak ile hem “Yunus Dilinden” projesini hem de Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin detaylarını konuştuk…


Fotoğraflar: Rıza ÖZEL 

Müziğe olan sevdanız nasıl başladı?

Yazının devamı...

Yasa var ama uygulama yok...'Önce öl, sonra gel' diyorlar

17 Ocak 2018

“Katliam yapacağım, hepinizi öldüreceğim dedi ve yaptı” diyor! Hem hukuk okuyor, hem evlere temizliğe gidiyor, hem dayak yiyor, hem annelik yapıyor, hem de bir manyakla uğraşıyor.

Sığınma evine giriyor, annesinin evine gidiyor, adam peşinde! Saçlarını boyatıyor, kapüşon takıyor, ölüm korkusuyla yaşıyor.

Elif 2 yaşında, Hira 3,5 yaşında. Tüm suç duyurularına rağmen adamın “babalık” unvanı nedeniyle 15 günde 1 de olsa kızlarını görmesine mahkeme onay veriyor.

Büyük kız “Anne babam bizi kesmez değil mi?” diyor. Anne “Yok kızım, babanız o, size kıyar mı?” cevabını veriyor ama içi rahat değil. Karakola gidip teslim ediyor kızlarını, polis kontrolünde.

Çünkü adam manyak! Kadının temizliğe gittiği evlerden bir kişinin avukat olması ve yardım etmesi sayesinde dava açabilmiş, uzaklaştırma kararı alabilmiş, suç duyurusunda bulunabilmiş.

Şimdi mahkeme duruşma günü vermiş ne zamana biliyor musunuz? Nisan ayına! Anne bitik “Beni ciddiye almadılar, adam göz göre göre iki evladımı öldürdü” diyor acıyla…

“Nereden bulmuş pompalı silahı” diye soruyorum.  Cevap geçen haftalarda röportaj yaptığım Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken’inkiyle aynı: İnternetten...

Sudan ucuz, istiyorsun eve getiriyorlar!

Yazının devamı...

2018 sırat köprüsü gibi

10 Ocak 2018

Amerika’nın Kudüs’ü başkent ilan etmesi ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili ne öngörüyorsunuz?

- Bu sadece Amerika’nın ilanı. Dünyada durum böyle olmayacak. Armut dibine düşer. Elmadan armut, armuttan elma olmaz. Belki biraz daha karışıklık olur. 2016 yılında verdiğim röportajda Kudüs’le ilgili karışıklık olacağını söylemiştim. Ama Kudüs’ün İsrail’in başkenti olsa bile dünyanın bunu kabul etmeyeceğini öngörüyorum.

2018 yılında Ortadoğu ülkelerinde inanılmaz bir güçlenme görüyorum. Bu 2023 yılına kadar hızlı bir şekilde devam edecek. İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri bu ülkelerden.

Suriye’deki savaşla ile ilgili ne hissediyorsun?

- Sular duruldu. Artık Suriye için barış vakti. IŞİD terör örgütü daha da kan kaybedecek. Suriye’de önümüzdeki sene için ciddi bir karışıklık görmüyorum. Esad’ın daha zamanı var. Mültecilerin yavaş yavaş ülkelerine geri dönmeye başlayacağını görüyorum.

Ülkemizin komşu ülkelerle ilişkisi nasıl olacak?

- Komşu ülkelerle birtakım sıkıntılar olabilir. 2018 anlaşma yılı. İnsanlar mecburi anlaşmalar yapacaklar. Ama bu Türkiye adına iyi olacak.

Yazının devamı...

Sahipli sahipsiz fark etmez hayvana şiddet kabahat değil suçtur

3 Ocak 2018

Aramızda dolaşan potansiyel katiller, işkenceci sapıklar var! Kimler mi? Hayvanlara eziyet eden, kesen, yakan, öldürenler! Cezasız kaldıkça ve yasalar uygulanmadıkça o sapıklar aramızda sırıtarak dolaşmaya devam ediyor. Onlar şiddetin, tecavüzün, her türlü can yakmanın, kan dökmenin normalleşmesinin kanıtı.
Kucağımda yavru bir köpek, kulağı kesilmiş. O kadar korkuyor ki... Sahiplenen yok, barınakta tedavi ediliyor. Cinsel organına havuç sokulan kediler, tekmelenen köpekler içler acısı bir insanlık ayıbı ile duyduklarıma inanamıyorum. Allah’ın yarattığı, yüreği, duygusu, acısı olan canlar onlar. İyi Biri misin Derneği üyeleri, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Yasemin Babayiğit ve Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Safiye Kaya Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Bulut Cem Uzundere ile ibretlik olayları konuştum. Kim bilir ülke genelinde bizim duymadığımız daha neler yaşanıyor...
Zulüm bir sonuç... İşe işkenceden zevk alacak kadar parçalanmış ruhların rehabilitesinden başlamak gerek.Ama her şeyden önce Hayvan Hakları Yasası’nın acilen hayata geçirilmesi şart. Allah rızası için çıkarın şu yasayı...

Fotoğraflar: Cenker TEZEL

Derneğiniz ne zaman kuruldu?

- Yeşim Yıldız Aktan (İyi Biri misin Derneği Kurucu Üyesi): Geçtiğimiz nisan ayında kurduk.

Sizce “İyi biri misin?” sorusunun cevabı derneğinizin felsefesine göre can yakmamak mı?

- Yeşim Yıldız Aktan:

Yazının devamı...