"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Ünlü şef Jamie Oliver’ın imparatorluğu zorda

İNGİLİZ Şef Jamie Oliver, 1999 yılında “Çıplak Şef” televizyon programıyla hayatımıza girdi.

Neredeyse 20 yıldır da hayatımızda.

Öğrencilerin okulda sağlıklı beslenmelerinden, obeziteye karşı açtığı mücadeleye kadar, geniş bir yelpazedeki sosyal sorumluluk projeleriyle, kitaplarıyla, restoran zincirleriyle hep gündemde kalmayı başardı 43 yaşındaki şef.

Geçtiğimiz yıl bahar aylarında reklam yüzü olduğu bir markanın davetiyle Arda Türkmen, Aydan Üstkanat gibi şeflerle Londra’da çekim yaptığı müthiş mutfağını ziyaret ettiğimizde işlerinin pek de yolunda olmadığını duymuştuk.

Zaten Londra ziyaretimizden birkaç ay sonra, 2013 yılında Zorlu’da açtığı Jamie’s İtalian iflas ettiğini açıklamıştı.

İş konusunda oldukça ketum olan Jamie Oliver nihayet geçenlerde Financial Times’a konuşmuş ve “Nakit sıkıntısı çekiyoruz” demiş.

2008 yılında Londra’da hizmete giren ve 2016 yılına gelince sayıları 43’ü bulan “Jamie’s İtalian” zinciri sıkıntının en büyük nedeni.

Ünlü şef Jamie Oliver’ın imparatorluğu zorda
Ünlü İngiliz şef Jamie Oliver


ŞEFİN SERVETİ 150 MİLYON POUND

2017 yılında, Zorlu dahil bu zincirdeki 12 restoranını ve başka bir marka altında açtıklarının bazılarını kapatan ünlü şef 600 kişinin de işine son vermek zorunda kalmış.

Dediğine göre şimdi 1600 çalışanının işlerini kaybetmemeleri için mücadele ediyor.

20 yıllık kariyeri boyunca girişimlerinin yüzde 40’ının hatalı yatırımlar olduğunu kabul eden ünlü şef işlerin neden bu kötü noktaya geldiklerini anlamaya çalıştıklarını söylüyor.

“Sanırım kiraların artışı, yatırım yaptığımız caddelerin gözden düşmesi, gıda fiyatlarındaki artışlar, Brexit, asgari ücretlerde artış hepsinin katkısı oldu” diyor.

Financial Times’a göre, ünlü şefin serveti 150 milyon pound.

Bugünkü kur ile 8.4 ile çarpın lütfen.

İşler çığırından çıkınca Jamie Oliver kendi servetinden restoranlarına önce 7.5 milyon pound, ardından 5.2 milyon pound yani toplamda 12.7 milyon pound aktarmış.

Jamie Oliver, anlaşılan televizyon programlarından,  40 milyona varan kitap satışlarından (şef İngiltere’nin edebiyat dışı en çok kitap satan yazarı) reklamlardan iyi bir servet biriktirmiş.

Ne kadar popüler olsa her şefe kolay kolay nasip olmaz.

Ünlü şef Jamie Oliver’ın imparatorluğu zorda
Ünlü şef yıllar önce hakkında yazdığım yazıyı görünce pek mutlu olmuştu


JAMİE OLİVER GROUP KAYINBİRADERE TESLİM

Ancak bu servetine rağmen “Çıplak Şef” Londra’nın kuzeyinde, karısı ve 5 çocuğuyla oturduğu evinden  sabahları saat 05.30  çıkıyor ve “scooter motoruyla” merkezdeki ofisine seyahat ediyor.

Gecenin 21.00’ine kadar ofisinde kalıyor.

Tam anlamıyla bir işkolik.

Ofisinde, televizyon programlarını ayarlayan, yeni yemek tariflerini deneyen, şefin İngiliz politikacılarla da tartıştığı “yemek politikasının” kampanyalarını düzenleyen 100 kişi çalışıyor.

Şefin kendi tasarladığı ve ziyaret ettiğimiz mutfak da bu ofiste.

Jamie Oliver Group çatısı altındaki restoran grubunun geçtiğimiz yıl ilan ettiği zarar 71.5 milyon pound.

Bu zararın açıklanması üzerine restoran grubunun CEO’su Simon Blagden geçtiğimiz ekim ayında istifa etmiş.

Yerine Jamie Oliver’ın yurt dışı operasyonlarını yöneten, Marks and Spencer’ın eski üst düzey yöneticilerinden Jon Knight gelmiş.

Knight’a göre, işlerin sarpa sarmasının başlıca nedeni, yanlış yerlerde, fazla hızlı bir şekilde fazla restoran açmak.

Knight, Jamie Oliver’a en fazla dört yıl içinde işleri yoluna sokacağını taahhüt etmiş.

Ünlü şef söyleşisinde “umarım koyduğum paranın hiç olmazsa bir bölümünü geri alabilirim” diyor.

Bu arada, bunca büyük zarara rağmen şef,  2014 yılından beri Jamie Oliver Group’un başında olan, karısının erkek kardeşi Paul Hunt’ın başarısız olduğu iddialarını kabul etmiyor.

Sanırım aile saadeti her şeyin üzerinde.

 

 

X