"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Geleceğe umut için Ayvalık

AYVALIK kendine yepyeni bir gelecek hazırlıyor. Geçenlerde kısa bir tatil geçirdiğim Ayvalık’ta Belediye Başkanı Rahmi Gencer’in ofisine uğradım.

Gencer’den uzun süreden beri duyduğum projelerin ne olduğunu uzmanlarından öğrendim, dahası gözlerimle gördüm. Bunlardan biri Zeytin Çekirdekleri.
Yaklaşık 14 aylık geçmişi olan proje kapsamında Ayvalık’ın yirmiye yakın köyünde müziğe yatkın ve hevesli çocuklar tespit edilmiş. İstanbul, İzmir ve Balıkesir’den gelen gönüllü müzik öğretmenleri bu çocuklara aylardan beri keman ve çello öğretiyor. Projeyi hayata geçiren Ayvalıklı emekli bilgisayar mühendisi Gül Gürsoy Venezüela’nın ünlü El Sisteması’ndan esinlenmiş.
Kadıköy Belediyesi’nin daveti üzerine geçtiğimiz günlerde Kalamış Parkı’nda başlarında zeytin dallarıyla bir konser veren çocuklar sadece 8-11 yaşındaydı.
Gül Gürsoy’un tam bir “gönüllü seferberliğiyle” hayata geçirmeyi başardığı Zeytin Çekirdekleri projesiyle şimdiye kadar 600 çocuğa ulaşılmış.
Hedefte 5 bin çocuk var. Müzikle tanışan çocuklar sadece keman ve çello çalmıyorlar, aralarından bazıları koro eğitimi de alıyor.
Zeytin Çekirdekleri, Ayvalık’taki çeşitli etkinliklerde 12 konser vermiş.
Tabii bu genç müzisyenlerin en büyük şansı Ayvalık’ta müzikolog Profesör Dr. Filiz Ali’nin kurmuş olduğu “Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi”.
Ayvalık Belediyesi’nin ikinci önemli projesi Boğaziçi Üniversitesi’yle imzaladığı işbirliği anlaşması.
10 Ağustos ile 10 Eylül tarihleri arasında gönüllü Boğaziçi Üniversitesi’nden 73 öğrenci ile 6 akademisyen Zeytin Çekirdekleri’ne müzik, dans, tiyatro, bilim, ekoloji (geri dönüşüm) dersleri veriyor. Ayvalık Belediyesi’nin eski Kırlangıç Fabrikası’nda mek^anında gönüllü öğrencilerle Ayvalıklı çocukların derslerini izlemek ayrı bir mutluluk vesilesiydi. Boğaziçi Üniversitesi ayrıca Ayvalık’ta kuracağı merkezde “yerel kalkınmaya” yönelik çalışmalar yapacak.
Rahmi Gencer’in haklı olarak pek övündüğü bir üçüncü proje ise Ayvalık’ın Unesco Dünya Miras Listesi’ne girmesine yönelik çalışmaları.
Henüz hazırlık aşamasında olan Unesco başvurusu Ayvalık’ın 19. yüzyılda zengin bir sanayi şehri olmasını ön plana çıkartacak.
Unesco Dünya Mirası geçici listesinde Türkiye’den 60 kadar aday var.
Geleceğini çocuklarıyla, gençleriyle birlikte tasarlayan Ayvalık’a bol şans.

Ayışığı Manastırı’nda Harvard eğitimi


AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in birkaç yıl önce satın alıp restore ettiği Ayvalık Cunda Adası’ndaki Ayışığı Manastırı yaz ayları boyunca klasik müzik konserlerinin yanı sıra tarih seminerlerine de ev sahipliği yaptı. Geçenlerde Sabancı Müzesi’nde bugün başlayan Zero Sergisi nedeniyle bir araya geldiğimiz Suzan Sabancı Dinçer, Ayışığı Manastırı’yla ilgili önemli bir projeyi paylaştı.
Buna göre, 2016 yılından itibaren Harvard Üniversitesi’nden bir grup öğrenci sömestr tatilinde Ayışığı Manastırı’nda konaklayarak Türkiye tarihi, mimarisi, edebiyatı ve çağdaş toplum konularında eğitim alacaklar.
Proje, Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Direktörü Profesör Dr. Bill Granara ile Harvard Üniversitesi öğretim üyesi ünlü tarihçi Profesör Dr. Cemal Kafadar tarafından yürütülüyor.
Türkiye’yi geleceğin liderlerine tanıtmayı amaçlayan projeyi Suzan Sabancı Dinçer’in yanı sıra Sabancı Üniversitesi, Füsun Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı, Işık Keçeci Aşur da destekliyor. Harvard’lı gençlerin daha önce İstanbul’da Osmanlı mimarisi örneklerini kapsayan tura katılacaklarını belirten Suzan Sabancı Dinçer “Ayışığı Manastırı bundan böyle bölgenin ve Türkiye’nin tanıtımında önemli bir işlev üstlenecek” diyor.


Barış Günü’nde kadınlara kulak verelim

BM Dünya Barış Günü 21 Eylül ancak Türkiye’de 1 Eylül’de yani bugün kutlanıyor. Gelen e-postalara bakılırsa bugün en güçlü kadınların sesi çıkacak.
Kadın Dernekleri Federasyonu, “barışın mimarı kadınlardır” diyerek 7 Haziran gününden bu yana 52 sivilin öldüğüne dikkat çekiyor.
“Soruyoruz neden savaş halindeyiz” diyen Federasyon Başkanı Canan Güllü, barış yanlılarını federasyonun Ankara’daki merkezinde bekliyor. Aynı şekilde Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği Ankara ve İstanbul’da barış çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

X