"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Yeşil alan çöplük oldu

Büyükşehir Belediyesi’ne 10 yıldır şikâyette bulunuyorum... Lakin sonuç yok.

Yeşil alan çöplük oldu

Balgat Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’ndeki boş arazi, Büyükşehir’in imar planında ‘yeşil alan’ olarak gözüküyor. Ancak belediye burayı bir türlü programına alıp, yapmıyor. Şimdi bu alan, kâğıt toplayıcıları ile hurdacıların mekânı haline geldi. Konuyla ilgili şikâyette bulunduğumuzda Büyükşehir, ilçe belediyesine yönlendiriyor. İlçe belediyesi de, bu durumun ülkenin kanayan yarası olduğunu, yaptırım güçlerinin bulunmadığını belirtiyor.
Peki... ‘Ben neden emlak ve çöp vergisi veriyorum’ dediğimde ise ‘Haklısınız’ diyorlar. Yani hem Büyükşehir hem de Çankaya Belediyesi ‘Bu pisliği çekin’ demek istiyor. Aklımıza bazı sorularda gelmiyor değil:
* Acaba Konya Yolu’nun dibindeki bu değerli alan birilerine verilip, yanındaki gibi koca koca gökdelenler mi dikilecek?
Hakan N.

Ot büyüdü oyun bitti

Yeşil alan çöplük oldu

Oran’da, (Perihan İnan İlköğretim Okulu, Çarşı Blokları ve Oran Sitesi arasında kalan) bir oyun sahası alanı var. Büyükçe olan bu alanda; çocuk bahçesi, basketbol sahası, tenis sahası ve minyatür bir futbol alanı olduğunu yazarsam, Oran halkı için nasıl bir nefes alma alanı olduğu daha net anlaşılabilir. Ancak şu anda bu alan tam bir mezbele halinde. Önceki dönemlerde tüm Çankaya Belediye Başkanları, etrafı çevrili olmayan ve halkın yararlandığı bu alanla ilgilenmiş, sık sık çevre temizliği yaptırmıştı. Sayın Alper Taşdelen’in başkanlık görevi başladıktan hemen sonra, ilk olarak çocuk oyuncakları, kaydıraklar, salıncaklar kaldırılarak, özel mülkiyet olduğu bahanesiyle, bu alan kaderine terk edildi.
Bizler, belediyeden buraya herhangi bir yatırım yapmalarını değil, şu anda adam boyu olmuş otlarının senede bir kaç kez temizlenmesini istiyoruz. Bunun da, belediyemize büyük bir külfet getirmeyeceği kanısındayız. Belediye yetkilileriyle defalarca telefon irtibatı kurduk, bu isteğimizi ilettik. ‘İlgileneceğiz’ dendi, bu güne kadar bir sonuç çıkmadı.
Ergün GÜRCAN

Otopark eziyeti

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne 3 yıldır sürekli olarak tedavi için hastamı götürüyorum. Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce, hastane içindeki ücretli otoparkın ruhsatı olmadığı için kapatıldığını öğrendim. Şimdi aracı uzak bir yere park edip, hastamı bazen yürüyerek, bazen de taksiyle hastaneye getiriyorum. Madem ruhsatı yoktu, kentin göbeğinde her gün yüzlerce aracın park ettiği bu yeri senelerdir nasıl ruhsatsız işlettiler? Beton bloklarla girişi kapatılan bu otopark, yeniden bir işletmeciye verilene kadar hasta ve hasta yakınları için tahsis edilemez miydi? Yol kenarı otoparklar bir kişi ölünce ücretsiz oldu. Bu kenti yönetenler vatandaşın yararına hiç mi insiyatif kullanmazlar. Ankara Valisi’nin adını hiç duymadım, tanımıyorum. Hiç mi gazete okumaz, bu sorunlardan hiç mi haberi olmaz. Başkent’e, burada yaşayan insanlara yazık.
Mustafa KURU

KISA... KISA...

* Çankaya’nın Dikmen Caddesi ile İlker Caddesi köşesindeki inşaatla ilgili şikâyetlerim şöyle: * Emniyet tedbirleri alınmamakta. * İnşaat önünde, inşaatla ilgili bilgi panosu yok. * Tüm binalar 3 katlı iken bu inşaat 5 katlı yapılıyor.
Yaşar Ç.

* Bülbülderesi Caddesi’nde otopark sorunu yaşıyoruz. Yolun sol tarafı ‘yasak’ olmasına rağmen mecburen araçlarımı park ediyoruz. Park sorununu çözebilecek bir önerimi Büyükşehir’e ilettim. Henüz sonuç alamadığım önerim ise caddedeki 80 ile 130 no’lu apartmanların arkasında kalan alanın otopark olarak değerlendirilmesi.
İlker İ.

* Çukurambar’da Büyükşehir Belediyesi yaya kaldırımı çalışması yaptı. Ancak 1443.Cadde’de bulunan Green Park Oteli’nin karşısındaki Aydoğan Apartmanı sakinleri, kaldırım çalışması öncesinde olduğu gibi araçlarını yola dik şekilde park etmeye devam ediyor. Bir yetkili çıkıp ‘araçlarınızı yaya kaldırımına paralel park edin’ demeyecek mi?
Fuat KUTSAL

X