"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

‘Unuttuysanız hatırlatalım’

Büyükşehir Belediyesi’nin dikkatine! ‘Unuttuysanız hatırlatalım’ etabımızın klişe sorusu geliyor:

‘Unuttuysanız hatırlatalım’

‘Ankarakart, paralı otobüslerde ne zaman geçecek?’
Yanıt...
Yok.
Biraz zaman, joker filan...
Sizlere ömür.
*
Dile kolay...
İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa toplu taşımada bizden önce akıl’landı.
1 Temmuz 2014’te...
‘E hadi artık biz de akıl’lanalım’ dedik.
Ve... Ulaşımda -kısmi- akıl’lı döneme girdik.
Tamı tamına 15 ayı devirdik.
Bu sürede:
Uzun dönem askere gidenler eve döndü.
Yeni doğan bebekler yürümeye başladı.
Amma velakin 15 ay...
Ankarakart’ın özel halk otobüsleri ile midibüslerde de geçerli olmasına yetmedi.
*
Kısa bi hatırlatma daha:
Geçen yıl eylül ayında Büyükşehir Belediyesi şöyle dedi:
“Şu an çalışmanın alt yapısı hazırlanıyor. Paylaşım ve ödemeler nasıl olacak bunlar görüşülüyor. Uygulamanın hayata geçirilmesinde kesin bir tarih söz konusu değil fakat çalışmalar tamamlandıktan sonra Ankarakart da Ankaray, metro, EGO otobüslerinde olduğu gibi paralı otobüslerde de kullanılabilecek.”
*
Uzun lafın kısası...
Birine kart, diğerine para...
Olmuyor.
Ankaralı, bu konuda icraat bekliyor.
‘Unuttuysanız hatırlatalım.’
*
Okur Aysel Yavuz Şengüler...
Daha önce de bu konuyu yazdı.
Yani, bu etabın söz sahibi...
O da hatırlatanlardan.
Başkan Melih Gökçek’e...
İletisi aynen şöyle:

BOZUK YOKSA AZAR VAR

Ankarakart, toplu ulaşım için gayet güzel bir uygulama. Ancak bu kartla, ulaşımda ‘tek tip’ dönemin başlayacağı, para ve bilet gibi zahmetli -hatta günümüz için ilkel- evrelerin sona ereceği söylenmişti. Ki zaten İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve diğer birçok metropol kent, yıllardır tüm toplu taşıma araçlarına tek bir kartla binebiliyor. Ama her nedense halen Türkiye’nin başkenti Ankara’da, üzerinden 15 ay geçmesine rağmen Ankarakart yalnızca EGO otobüsleri, Ankaray ve metro ile sınırlı. Bu kadar mı zor? Neden Ankarakart özel halk otobüsleri ile midibüslerde geçerli değil?
Sayın Melih Gökçek, tanıdığım kadarıyla siz yeniliğe açık bir başkansınız. Ne olur artık bu devirde bizleri bozuk para derdiyle uğraştırmayın. Bakın, bizler bozuk paramız yoksa bu paralı otobüs ve midibüslere binemez olduk. Binince biletçiden azar işitiyoruz. Ha şunu da belirteyim, biletçiden çoğu zaman biletimizi ikazla alıyoruz.

5 PARALIYA 1 EGO

Bir sorun da şu:
Toplu taşımada Ankarakart’ı kullanmak durumunda olanlar (çünkü paralı olanlar daha pahalı), 5 paralı taşıtın ardından gelen EGO otobüsüne biniyor. Balık istifi otobüse binebilenler şanslı. Binemeyenler tekrar 5 paralı araç daha sayıp, 6’ncı sırada gelen EGO otobüsünde şansını deniyor. Güzel başkentime bu görüntüler yakışmıyor. Gerçi şu anda belediye seçimleri yok ama Sayın Gökçek ne olur bir gün tebdili kıyafetle paralı otobüslere binin, insanların feryadını duyun. Umarım vatandaşını seven bir belediye başkanı olarak bu defa sesimize kulak verirsiniz.

BÜYÜK PUNTOLU 'PASONU GÖSTER'

‘Unuttuysanız hatırlatalım’

Okur Onur Nazlıaka, 297 no’lu Abidinpaşa-Batıkent hattında çalışan 06 TK 297 plakalı özel halk otobüsünün biletçi masasına yapıştırılan -büyük puntolu- ‘Pasonu göster’ yazısından duyduğu rahatsızlığı iletisinde şöyle aktarıyor:
“Ankarakart’a geçilmediği için özel halk otobüsü ve midibüslerde ‘paso’ ibrazı devam ediyor. Ancak, EGO otobüsleri Ankarakart uygulamasından önce, ‘Lütfen pasonuzu gösteriniz’ şeklinde uygun bir üslupla -rica anlamı katarak- yolcu yani müşterisine yaklaşıyordu. Söz konusu otobüsteki ‘Pasonu göster’ yazısı ise ciddi bir saygısızlığın, yolcuya değer vermemenin özeti... Çünkü cümle emrediyor. Nezaket nerede kaldı, rica nerede kaldı? Yolcuya saygıyı daha en başta böyle hareketlerle ihmal eden bu araçlar nasıl kaliteli hizmet verebilir ki?”

DAT... DAT...

Seyranbağları-Ulus arasındaki mavi minibüsler, son yıllarda normal çalışmıyor:
* Yolda uzun süreli bekleyişler.
* Arkadaki minibüs geçmesin diye tozu dumana katmalar.
* Dolmuşun önüne çıkana el, kol hareketi yapmalar.
* Yol boyunca önüne gelene dat... dat... kornaya basmalar.
Zaman zaman Ulus’tan Esat’a bu minibüslerle gidiyorum. Bir keresinde saydım tam 117 kez kornaya bastı. Acaba diyorum bu minibüslere hiç trafik polisi binmez mi, binerse de uyarmaz mı? Mithatpaşa Caddesi’nden aşağıya olanca hızla giderken bu minibüsleri kimse görmez mi?
Ankara Trafik Müdürlüğü’nden ricam bu minibüslere tebdili kıyafet ile bininiz, İbn-i Sina Hastanesi önünde, Libya Caddesi’nde neler yapıldığını ne kadar beklediklerini ve trafiği akmaz duruma getirenleri görün, korna sayısına bakın. Sanırım bu yapılanlara karşın bir trafik cezası vardır.
O. SAZLIK

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI