"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Polis valeyi görmüyor mu?

Ankara’nın 4 harfli sorunu...

Hatta, vatandaşın fobisi...

V-A-L-E.

Daha önce de yazdım.

Ama, ne Ankara Emniyeti, ne de Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

Bu yüzden yineliyorum.

Özellikle restoran ve kafelerin yoğun olduğu bölgelerde valeler:

* Cadde ve sokakları sermaye gibi görüyor.

* Kendilerine özgü park şekliyle vatandaşın alanına ‘ambargo’ uyguluyor.

* Boş yola kuka koyup, gelecek araçlar (vale için müşteri) için park yeri ayırıyor.

* Bahşiş beğenmeme, tehlikeli araç kullanma, akrobatik hareketler filan da cabası.

En çok şikâyetin geldiği yer ise Çukurambar.

Okur E.G., “Valelerin caddelere istedikleri gibi araç park etme özgürlükleri var da bizim mi haberimiz yok?” sorusuyla başladığı iletisinde, şöyle diyor: 

3 SIRA PARKLA KARŞILAŞTIM 

Çukurambar Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nde, özellikle pazar günleri mekânların valeleri 2 sıra, hatta bazen 3 sıraya kadar araç park ediyor. İşin daha da kötü yanı, polisin buna ilgisiz kalması.

Bu hafta sonu -pazar günü- aracımla Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’ne, 100. Yıl tarafından girdim. Aşağıya doğru ilerlerken, mekânların yoğunlaştığı bölgede 3 sıra parkla karşılaştım. Yanlarından zar zor geçerken diğer taraftan da saat 11.20’de polisi arayıp, şikâyetimi ilettim. Üstelik, caddenin diğer yönü de aynı şekildeydi. İlgilenirler diye düşünmüştüm. Fakat, aynı caddeden geriye dönerken aradan neredeyse 40 dakika geçmişti ve manzara fotoğrafta gördüğünüz gibiydi. Demek ki polis ya hiç gelmemişti, ya da gelip göstermelik valeleri uyarmış gitmişti. Her iki durum da Emniyet’in valelere karşı tutumunun ne kadar ciddiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor. Bu arada aynı davranışı sıradan vatandaşın sergilemesi durumunda, nasıl cezalar yazıldığını hepimiz biliyoruz. 

TEHLİKELİ KESTİRME 

Çayyolu’nun Dodurga Mahallesi’ne bağlı 3462. Sokak (yeni adıyla Sevkur) çıkmaz sokak olduğu için, araç trafiğine kapalı. Lakin, bazı sürücüler bu sokağı kestirme olarak kullanıp, ana yola çıkıyor. Ya da tam zıttı yönde hareket ediyor. Yaya için tehlikeli olan bu durumu, Ankara Emniyeti, Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’ne bildirdim.

Çankaya Belediyesi, şu yanıtı verdi:

“Bahse konu olan Dodurga Mahallesi 3462. Sokak 5216 sayılı kanun gereğince Ankara Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda olduğundan tarafımızca çalışma yapılamamaktadır.”

Büyükşehir’in Alo 153 Mavi Masa biriminden ise henüz dönüş yapılmadı.

Trafiğe açılan yolun kapatılarak, eski haline (yani olması geren) getirilmesi güvenlik açısından çok önemlidir.

Nedim Ozan TEKİN 

NOT: Okur Nedim Ozan Tekin’in iletisinde bahsettiği 3462. Sokak (Sevkur) Çankaya Belediyesi’nin ‘Oturduğum sokak kimin sorumluluğunda’ adlı kataloğunda, 10 metre olarak görünüyor. Daha sonra genişletilip, cadde olmadıysa Sevkur, kataloğa göre Çankaya Belediyesi’nin sorumluluğunda. 

SAPASAĞLAM KALDIRIMLAR SÖKÜLÜYOR 

Koru Mahallesi’ne bağlı Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı ile ilgili okur A. Onur Noyan, iletisinde şunları kaydediyor:

“Bulvarın, Alacaatlı yönündeki -gayet kalın ve sağlam olan- beton yürüyüş yolu, kepçe ile parçalanarak sökülmeye başlandı. Hatırımda kaldığı kadarı ile bu yolun kaldırımları, 3-4 senelikti. 

Gerek Yaşamkent’te, gerek Çayyolu’nun bazı cadde ve sokaklarında henüz kaldırım/yaya yolu ile tanışmayan yollar var. Onlar dururken:

* Sapasağlam, düzgün kalın betondan yapılmış, muntazam antrazit taşlarla kaldırımı döşenmiş bir yeri söküp parçalamak hangi plana hizmettir?

* Bu milletin parasına, ödediği vergisine yazık değil mi?

Hiç değilse sökülmeyen yerleri belki kurtarabiliriz, harcanacak ödenekleri kaldırımı/yaya yolu olmayan cadde ve sokaklara yönlendirebiliriz ümidiyle bilginize sunmak istedim. 

KISA... KISA... 

İNCE ASFALT ŞART 

* Tunalı’nın bozuk olan yolları nihayet asfaltlandı. Lakin, asfaltın kalitesizliğinden midir şimdiden bozulmaya başladı. Üzerine ince asfalt atılması şart. Yoksa yine birkaç senede yıllar köstebek yuvasına dönecek. Buradan Büyükşehir Belediyesi ekiplerini uyarmak isterim.

Vasıl Kemal YÜCESAN  

ÇALIŞMA İŞGALİ 

* Kızılay Kültür Mahallesi Bankacı Sokak’ta, Türk Diyanet Vakfı Sosyal Tesisi inşaatı var. İnşaat çalışması yıllardır devam ediyor. Bu inşaatın karşısında bulunan Tarım-İş Sendikası Genel Merkezi’nin dış cephe yenileme çalışmaları nedeniyle yaya kaldırımının bu kısmı da kapatılmış durumda. Bir de bazı duyarsız sürücülerin araçlarına kaldırımlara park etmesi eklenince, biz yayalar yolun ortasından yürümek zorunda kalıyoruz. Artık inşaat çalışmalarının bitirilmesini, yayalar olarak kaldırımların kullanılır hale getirilmesini istiyoruz. 

Bakaner KARAKUŞ 

2 YILDIR ‘OKUR YAZAR’ 

Ankara Hürriyet okurlarının ‘kentteki sesi’, ‘sorunların takipçisi’ olması amacıyla 1 Kasım 2013’te başlayan Burada Okur Yazar köşesini, 2 yıldır sizlerden gelen ileti ve fotoğraflarla yayına hazırlıyorum. Hem kent hafızasını tazelemek, hem de 2 yıldır ‘gönüllü muhabir’ edasıyla bu köşeye ileti gönderen okurların yaptıkları habercilik başarısını hatırlatmak için 1 Kasım gününe özel, ‘2 yıldır okur yazar’ derlemesi hazırlıyorum.

1 Kasım sabahı, görüşmek üzere...

X