"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Otoparkta var yok yok var

Okurlar soruyor: “Bu ‘yol üstü ücretli otoparkları’nı Büyükşehir neden denetlemiyor?

Sonuna kadar haklılar.
Her geçen gün bi yenisi daha eklenen otoparkların bazılarında:
* Fiyat tabelası yok.
* Tek tip kıyafet yok.
* El terminali yok.
* Görevlinin yaka kartı yok.
Bitmedi...
* Otopark ücreti karşılığında kesilen makbuzda; adres, şirket ismi, vergi numarası...
Yok, yok, yok.
*
İşin kötü tarafı.
Denetim eksikliği ve cezai yaptırımların yetersizliği nedeniyle de:
* İlk 15 dakika ücretsizken zorla para isteyen var.
* Fiyat tabelasını karalayıp, kendi tarifesini uygulayan var.
* Cuma akşamları ile cumartesi ve pazar günleri 5 TL’lik park yerine, ‘çift makbuz kesiyoruz’ diyerek 10 TL isteyen var.
* Birkaç saatliğine bazı bölgelerde belirip, otopark görevlisi gibi sahte makbuz koçanıyla para toplayıp gidenler var.
*
Velhasıl, sorunları her geçen gün büyüyen ‘yol üstü ücretli otoparkları’ konusunda...
Var olması gereken kurallar yok, yok olması gerekenler ise var.
Peki Büyükşehir Belediyesi, sokaklarda ‘Kraldan çok kralcı benim’ diyen bu kişi ve kişilere ‘Dur’ demek için halen neyi bekliyor.
Bu kentin kar timi, sel timi hatta kurban timi var.
Tek eksik:
Dene’tim’, otopark dene timi...

TUNUS İŞGALİ

Tunus Caddesi’ndeki otoparkçılardan dert yanan okur Dr. Levent Doğancı, iletisinde şunları kaydediyor:
“Ankara’nın ‘yol üstü ücretli otoparkları’ konusunda yazdığınız yazıları okuyorum. Park mafyası maalesef belediye eliyle Çankaya’nın muhtelif sokak ve caddelerini gasp etmektedir. Görevliler, istedikleri şekilde hareket etmekte; park edilen araçlarla cadde üzerinde akrobasi yapacak kadar da sorumluluktan uzak bulunmaktadırlar. Mesela Tunus Caddesi...
Cadde iki taraflı 4 şerit park yerine döndürüldü. Anahtarı bu şehir eşkıyalarına bırakılan arabalarla mafya elemanları tarafından cambazlıklar yapılmaktadır. Yani bir zamanlar en mutena semt olan Tunus, işgale uğramış durumdadır.”

UTANDIRAN MANZARALAR

Birleşmiş Milletler elemanı olarak yazıyorum. Zira her gün birlikte çalıştığımız yabancıların bu durumları görmesinden ülkem ve şehrim adına hicap duyuyorum.
Birlik Mahallesi 415. Cadde’de yer alan BM Binası önündeki kaldırımlar yaşlı, özürlü ve çocuk arabası ile geçmek isteyen yayaların geçişine adeta izin vermemekte, sağlıklı insanların dahi geçişini sınırlamaktadır. Birlik Mahallesi, başta 415. Cadde ve Ziaur Rahman Caddesi olmak üzere hemen her türlü trafik kuralının başta minibüsler, taksiler ve motosiklet kullanıcıları tarafından ihlal edildiği bir bölgedir. Bir tarafı Cumhurbaşkanlığı Köşkü olan bu bölgenin trafik güvenliği maalesef yoktur.
Büyükşehir Belediyesi ve Trafik Şubesi’ne yaptığım başvurularıma ve ricalarıma her hangi bir yanıt alamadım. Dilerim mesajımın bu yukarıda kısaca belirttiğim sorunların düzeltilmesine bir faydası olur.
Y. Mehmet KONTAS

KISA... KISA...

* Aşağı Ayrancı semtindeki Paris Caddesi 32 numarada yer alan binanın aylarca Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan yapılan yıkım çalışması sürüyor. Cam kırıkları, paslı demirler, çivili tahtalar ve biriken su nedeniyle yayalar kaldırımdan yürüyemiyor. Defalarca aramamıza rağmen sorumlu veya yetkili bulamıyoruz. Yetkililer artık duysun, görsün.
Hatice Sema ÖZÜM

* 7 Haziran seçimlerinin üzerinden 1 ay geçti. Gel gelelim halen milletvekili aday adaylarının ve adaylarının afişleri sökülmedi. Bu afişleri o kişiler kendileri astırmıştı. Fakat şu günlerde sadece çevre kirliliğine neden oluyor. Mesela eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, büyük bir afişini Yüksel Caddesi’ne astırmıştı. Aday olamadı -gösterilmedi- ama afişi duruyor. Belediye başkanlığı yapmış birinin daha duyarlı olması gerekmez mi?
Nejat TEKİNER

X