"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Köprü altı suç yuvası

Kentin bazı noktalarında ‘asayiş’ olayları aldı başını gidiyor.

Köprü altı suç yuvası

Bu yönde okurlardan da çok sayıda şikayet içerikli ileti geliyor.
Şikayetlerin yoğunlaştığı ve olayların arttığı yerlerden biri de Keçiören Fatih Köprüsü’nün ‘altı.’
Şiddete, tacize ve gasp olaylarına maruz kaldıklarını aktaran öğrencilerin, ‘Üniversiteli mağdurlar’ adıyla gönderdikleri ileti şöyle:
“Ankara Üniversitesi’nin; Veteriner, Ziraat, Devlet Konservatuvarı fakülteleri ile Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Başkent Meslek Yüksekokulu’na yürüyerek giden öğrencilerin büyük bir bölümünün yolu, Fatih Köprüsü’nün altından geçiyor.
Son birkaç aydır Fatih Köprüsü’nün altını mesken edinen birileri var. Bu kişiler, hava karardıktan sonra ortaya çıkıyor; uyuşturucu kullanıp, bali çekiyor.
Geçen haftalarda bir arkadaşımızı gasp etmek istediler, hatta bıçakla yaraladılar. İki kız arkadaşımız tacize uğradı, park halindeki araçlar zarar gördü...
Yani Fatih Köprüsü’nün altı su yuvasına döndü.
Mevcut durumdan okulların güvenlik görevlileri bile korkar hale geldi. Hava karardığında bu yolu kullanmak zorunda olan öğrenciler olarak endişeliyiz, korkuyoruz. Sesimizi duyun.
NOT: Üniversiteli öğrencilerin bu satırları umarım Ankara Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Asayiş Şube Müdürlüğü ve Keçiören İlçe Emniyeti’ni harekete geçirir.

Çayyolu metrosunun eksi(k)leri

Okur Ergün Şen, Çayyolu metrosunda gördüğü aksaklıkları iletesinde şöyle aktarıyor:
* Çayyolu metrosu; Ankaray ve Batıkent hatlarıyla kıyaslandığında çok daha yavaş hareket ediyor.
* Çoğu kez, ilk kalkışta ani fren yapıp, duruyor.
* Yolculuk sırasında ani hız artışı ve azalışı var.
* Kapıların istasyonlarda açılma ve kapanma süreleri en az 3’er saniye gecikmeli.
* Kapılar kapandıktan sonra nedense tekrar açılıyor.
* Ayrıca vagonlardaki yolcu tutamaklarının azlığı ve tasarım eksiklikleri de cabası...

Bu köpekler ne evcil ne de yabani

Aç kalan saldırganlaşıyor

Köprü altı suç yuvası

Kentteki ‘başıboş hayvan sayısı’ gün be gün artıyor. Okurlardan da bu yönde çok sayıda şikayet geliyor. Onlardan biri de okur Salim P.’ye ait:
“100. Yıl, İşçi Blokları, Birlik Parkı ve çevresinin yıllardır çözülemeyen sorunu, başıboş köpekler... Özellikle 1500, 1501, ve 1502. cadde/sokakta engellenemeyen bir köpek artışı var. Bu köpekler ne evcil ne de yabani...
Fakat kışın yiyecek bulmakta zorlanan bu hayvanlar saldırganlaşıyor. Hatta sürü halinde yoldan geçen yayaya saldırıyorlar. Genci, yaşlısı herkes sokaklardan tedirginlikle, korkarak geçiyor. Geceleri uzun süren havlamalar, ulumalar da cabası. Bu arada sormak lazım:
Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği barınak sözü ne alemde? Bir bilgi verebilecek yetkili var mı?

KISA... KISA...

PANCAR KOKUSU BURUN SIZLATIYOR
* Etimesgut’taki Şeker Fabrikası’ndan gelen koku, artık dayanılabilecek gibi değil. Şu günlerde fabrikada pancar alımı var. Fabrikanın çevresinde ‘pancar dağı’ oluştu. Fabrika, kurulduğu yıllarda kentin dışındaydı ama bugün yaşam alanının ortasında kaldı. Bu soruna bir çözüm bulunmalı.
Ferhat KAYA

KAPALI ALANDA SİGARA İÇİLİYOR
* Ümitköy Konutkent-2’deki çarşı içinde bir simit kafe var. Anaokulunun karşısında yar alan bu mekanda, kapalı alanda da sigara içiliyor. Haliyle küçük çocuklu anne ve babalar dışarı çıkıp, ayazda oturmak zorunda kalıyor. Çankaya Belediyesi umarım bu durumla ilgilenir.
Metin ALTAY

X