"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

‘Kale’yi sağlama almak lazım

Ankara’nın göz bebeği, kültür ve sanatın merkezi Ankara Kalesi’nde son günlerde üst üste yaşanan yangın ve çoğalan hırsızlık olayları, esnafı tedirgin etti, isyan noktasına getirdi.

* Uzun süredir devam eden restorasyon çalışmaları takdirle karşılansa da, çalışmaların ağır ilerlemesi hem kaleyi, hem de kale esnafını fazlasıyla sıkıntıya soktu.
* Tarihin başkenti olan Ankara Kalesi’nde yaşanan yangın ve hırsızlık olaylarını aydınlatacak MOBESE kameralarının olmaması, bölgede özel güvenlik görevlilerinin bulunmaması da cabası...
* Otopark sıkıntısı ve düzensiz park, Ankara Kalesi ve civarını yaşanılmaz bir hale getirdi.
Bu sorunlar çözülemediği sürece Ankara Kalesi, ‘cazibe merkezi’ haline gelmeyecektir. Bölgeye bu kadar yatırım yapılmışken, özel güvenliğin olmaması, MOBESE kameralarının takılmaması, otopark sorununun çözülememesi ileride kaleyi çok daha yaşanılamaz hale getirecektir.
B.S.

ÇIKMAZ KALDIRIM

‘Kale’yi sağlama almak lazım

Fatih Bey, devlet memuru olduğum için ileri demokrasimizde isim vererek yazamıyorum. Bu yüzden rumuzum, ‘GOP’tan Engin’ olsun.
Başkent’te yayaların kaldırımdan yürümeye hakları yok. Çünkü kaldırımlar elektrik direkleri, trafolar, otobüs durakları, pak halindeki araçlar, müşteri bekleyen taksiler ya da kaldırımları depo, vitrin sanan işletmelerin işgali altında.
Bu fotoğraf Filistin Sokak 30 numara önü. Yorum gerekli mi? Belki bir belediye -sanki daha önce bunun varlığından hiç haberi yokmuş gibi yapıp- size bir tepki gösterir. Çünkü daha önce çeşitli konularda belediyelere yazdığım dilekçelere aldığım yanıtlara göre ben onlar için bir önem taşımıyorum. Bu ülkede tek umudumuz, basının ‘rezil edebilme’ gücü... Yoksa, vergisini veren, askerliğini yapan vatandaşın, alaturka demokrasimizde ‘seçmen’ olarak bile ağırlığı kalmadı.

GÜNÜN SORUSU

TMMOB AKPINAR’A NEDEN DUR DEMİYOR?

Ankara’da, belediyelerin imar projelerine itiraz eden ve yürütmeyi durdurma için mahkemeye giden TMMOB, üç senedir Akpınar Mahallesi’ndeki heyelanı izliyor.
* 8 apartman 79 aile mağdur beklerken, neden bölgede halen yeni yerleşimlere izin veriliyor?
* Yeni temel atmalara neden izin veriliyor?
Çankaya Belediyesi ve TMMOB’un bunlara cevap vermesi gerekmektedir. Bu arada Çankaya Belediyesi, Akpınar’daki riskli bölgeden 5 dönüm arsayı Mali ye Bakanlığı’na tahsis ettiğini söylüyor. Yeni konutlaşma için 20 dönüm arsa gerekirken 5 dönümlük arsayı verdim demek mağdurlarla dalga geçmektir.
Mehmet DEĞİRMENCİ

Kötü gün dostu

Ramazan Bayramı’nın birinci günü cenazemiz vardı. Cenaze evinin sahibi Saliha Özdemir Batıkent’te oturduğu için Yenimahalle Belediyesi’ni aradık. Bodrum’dan uçakla gelecek cenazenin havalimanından alınıp, Karşıyaka morguna götürülmesini talep ettik. Operatör, ilgili birime aktaracağını söyledi ancak cenaze işine bakan birim aynıt vermedi. Yenimahalle’den umudu kesince Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimini aradık. Hemen cevap verdiler. 7/24 hizmette olduklarını öğrendik. Sayelerinde ‘merhum’ daha fazla havalimanında kalmadı. Hizmet farkını fark ettik.
Metin ALTAY

Necatibey’de ‘trafik anarşisi’ yaşanıyor

Sıhhiye ile Necatibey Polis Karakolu arasındaki yolda ‘trafik anarşisi’ yaşanıyor. Otobüs duraklarının bulunduğu yola iki, bazen de üç sıra park yapılıyor. Arada bir göstermelik, polis araç çekmeye geliyor. Ama nafile... Böyle olunca da, otobüsler yolcularını iki, ya da üçüncü şeritte indirip, bindiriyor. Bu da Necatibey Caddesi’nin tek şeride düşmesine neden oluyor.
Giray ERTUĞRUL

KISA... KISA...

* Batıkent Mehmetali Bey Parkı’nda yerde bekleyen bir spot lamba var. Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettim, ‘Yenimahalle’yi arayın’ dediler. Çoluk çocuk parkta oynuyor, lambayı kimse tamir etmiyor.
Levent AKALP

* Çankaya’da yıllardır belediye yok, varsa da gören yok... Kentin göbeği Emek, Bahçelievler, Ayrancı’yı sinekler sardı. Çöpler ortalıkta, birileri bina yıkıyor önlem alınmıyor, hafriyatı ortalık yere atıyor.
Halil ERSOY

* Mamak Kutlu Mahallesi 723. Sokak’ta kaldırımdan eser yok. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bu sokağa bakan (hizmet eden) bir Allah’ın kulu yok.
Serdar CAN

X