"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Kaldırıma 'Zabıta'kondu

Yol genişletme çalışmalarına ‘feda’ edilen; seyyar satıcısı, park eden arabası, direği, çöp kutusu derken kaldırımlar, ip gibi kaldı.

Yayalar cambaz oldu.
Bunlar yetmezmiş gibi kaldırıma ‘zabıta kulübesi’ yapılmak istenmesiyle, zurna ‘zırt’ dedi.

* * *

Salı günü Burhan Gökalp isimli okurumuzdan ‘ACİLLLLLL’ konu başlıklı bir mail geldi.
Bahçelievler 7. Cadde 61. Sokak’ın köşesinde esnaflık yaptığını belirten okur Gökalp, ‘Yaya yoluna zabıta konuyor’ dediği şikayetini şöyle aktarıyor:
“Çankaya Belediyesi, yaya yolu ve apartman bahçesine kaçak gecekondu yapıyor. Her tarafı aradık ama bir netice alamadık. Zabıta müdürü Bülent Bey böyle karar almış, kimse değiştiremiyor. Fotoğraflarını çektim, sizden ricamız bu keyfi işlemin durması için sesimiz olmanız.”

Kaldırıma Zabıtakondu

* * *

Bu arada, işin ciddiyetinden emin olmak için söz konusu sokağa giden muhabir arkadaşımız, Bahçelievler Mahallesi Muhtarı’na çok sayıda şikayet gelmesi, esnafın tepki göstermesi üzerine kulübeden vazgeçildiğini söyledi.
E, yerinde karar.
Mahalleli ve esnaf, kulübenin Fatih Terim Parkı’na yapılmasını istiyormuş. Çankaya Belediyesi’ne duyurulur.

Taşkent’in iki derdi

İsminin kullanılmasını istemeyen bir okurumuz, Bahçelievler’de gözlemlediği sorunları şöyle aktarıyor:
Taşkent Caddesi’ndeki (eski 1. Cadde) metro istasyonunun yakınında ikamet ediyorum. Çok önemli iki sorunumuz var:
- Otopark
- Ters yönde ilerleyen araçlar
* Otopark sorunumuz cadde (Taşkent ve Fevzi Çakmak) üzerindeki iş yerlerinin, iş yeri önlerini ‘özel araç parkı’ haline getirmeleri sonucunda kriz seviyesine ulaştı.
* Taşkent Caddesi ile 57. Sokak köşesindeki taksi durağı, kendilerine ait park yerini kullanmayıp, araçlarını cadde üzerine bırakıyor. Bir de üste çıkıp, bizlerle tartışıyor.
* Fevzi Çakmak Caddesi üzerine park etmek istediğimizde de durum değişmiyor. Başta oto yıkamacılar ve öğrenci yurtları olmak üzere çoğu iş yeri, vatandaş aracını park etmesin diye önlem alıyor.
* Taşkent Caddesi ve 57. Sokak’ta tek yön olan trafikte eskiden sürücüler bilmeden ters yöne girer, uyarınca da özür dileyerek yol verirdi. Ancak gün geçtikçe durum değişti. Ters yönde gitmeyi kendilerine hak görüp, bizim yol vermemizi bekler hale gelen bazı sürücüler türedi. Hatta şiddet kullanır hale geldi.
* Fevzi Çakmak Caddesi’nden (Başkent Üniversitesi yönünden) gelerek, 57. Sokak’a girmek istediğinizde, ters yönden gelen araçlar nedeniyle trafikte çok ciddi sorunlar yaşanıyor.
* Her iki durum için de denetimsizlik ve yaptırım uygulanmaması kurallara uyan bizleri çok zorda bırakmaktadır. Sizlerin sayesinde konu ile ilgili yetkililerden yardım istiyorum.

Atık yağ kapı pencere açtırmıyor

Oğuzlar Mahallesi 1379. Sokak’ta yer alan bir iş yerinden yayılan atık yağ kokusu, tüm mahalleyi sardı. İnsanlar evlerinde pencere, balkon kapısı açamaz hale geldi. Onca şikayete rağmen yetkililer ilgilenmedi.
Bir de yollara sızan yağ nedeniyle sinekler uçuşuyor. Bunca şey olurken zabıta ne yapıyor?
İhsan D.

ÖNERİM VAR

Metrolar için bakım timi

Ankaray ve bazı metro istasyonları dökülüyor. Özellikle tüm hatların bağlantı noktası Kızılay, yoğunluktan dolayı iyi durumda değil. Asma tavanlara acil bakım yapılmalı. Kaplamalar, kablolar sarkıyor. Aydınlatmaların çoğu çalışmıyor. Tavanda işlem yapan bozduğu gibi bırakıyor. Yürüyen merdivenlerin bazıları çalışmıyor. Bu merdivenler, eskisi yenisi ile bütün istasyonlarda sorunlu. ‘Tim’ler oluşturmak suretiyle her an hepsine bakım yapılmalı çalışmayanlar acil çalıştırılmalı. Merdiven ve asansör sıkıntısından yaşlılar metroyu kullanamıyor.
Metin ALTAY

X