"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Hastanede hijyen ayıbı

‘Hastane’ denince akla ilk ‘hijyen’ gelir.

Hele bir de bu hastane:
* Kentin merkezinde ise
* Günde binlerce hasta giriş-çıkış yapıyorsa
* Adını da Mustafa Kemal Atatürk’ten almışsa
İşte o zaman Ankara’ya örnek olmalı.
Ancak.
Türkiye’nin başkentinde, Ankara’nın göbeğinde...
‘HİJYEN AYIBI’ hatta ‘SAĞLIK SKANDALI’ yaşanıyor.
Adres mi?
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi.
*
Okur Ozan Barış Erim, adım adım, kare kare fotoğrafladığı hastanenin bir sağlık kurumuna yakışmayan halini iletisinde şöyle aktarıyor:

Hastanede hijyen ayıbı

TUVALETLER MİKROP YUVASI

* Önceliği hijyen olması gereken hastanenin Acil Servis’indeki tuvaletler pislikten geçilmiyor, mikrop yuvası gibi.
* Tuvalete girdiğiniz anda kokudan mideniz bulanıyor.
* Lavaboların altından pas ve kir akıyor.
* Yerler su ve çamur içinde.
* Sabunluklarda elinizi yıkayacak bir gram sabun yok.
* Kullanılan kağıt havlular da çöpler de yerde, temizlenmemiş.
* Tuvalet ve kat tabelaları da yerinde çıktığı için kalorifer peteğinin üzerinde ya da yangın alarm butonlarının üzerinde, duvara asılmayı bekliyor.
* Pisliğin boyutu, tuvalet temizlik kontrol formunda da tescillenmiş. Her saat başı temizlik yapılması gereken Acil Servis’in tuvaletinde 16.00’dan sonra hiç temizlik yapılmadığı açıkça görülüyor.
Öte yandan...

ASANSÖRLERDEN BİRİ ARIZALI

* Hastaneye adı da verilen Mustafa Kemal Atatürk’ün, hastane bahçesindeki büstünü çevreleyen mermerler kırık-dökük. Atatürk’ün adı ise büstten silinmek üzere.
* Hasta giriş kapılarının iki yanında bulunan iki ‘sedye kapı’sından biri arızalı olduğu için önüne zincir çekilip, kapatılmış. Sedye ile hastaneye gelen hastaların giriş-çıkışı tek kapıdan yapılıyor.
* Bodrum hariç üç katlı olan hastanedeki asansörlerden biri arızalı. Vatandaş üç katı yürüyerek inip çıkıyor.
OKURDAN NOT: Gün içinde binlerce insanın tedavi olmak için geldiği hastane dökülüyor. Hastanenin hem tadilata hem de doğru düzgün temizliğe ihtiyacı var.

AĞAÇLARI İŞ MAKİNESİ ÖLDÜRÜYOR

Başkent Ankara’nın, ‘Cumhuriyet’ yapılanmasında bazı kuralları vardı:
* Geniş caddeler
* Meydanlar
* Düzgün eksişen cadde ve sokaklar
* Bahçeli evler
* Kaldırımlara dikilen ağaçlar
Bu özellikler, -bilinçli olarak- aşamalı bir şekilde yok edildi. 50 yıllık ağaçlar, alt geçit ve inşaat çalışmaları gibi bahanelerle kurutuldu. Son örneği de Büyükşehir Belediyesi’nin 2 aydır çalışma yaptığı Tunalı ve Esat’ta yaşanıyor. Kaldırımlardaki ağaçlar, çalışma sırasında iş makinesi operatörleri tarafından yaralandı. Bu taşeron firma çalışanlarının başında bir tane belediye görevlisi görmedim. Ayrıca, yeni yapılan kaldırımlara daha sonra ağaç dikmek amacıyla bir tane çukur açılmadı, aksine kaldırım taşlarının altına komple beton döküldü. İşin özeti:
* Bu yılki sıcakları gördünüz, ileriki yıllarda gölgesinde yürüyecek ağaç bulamayacağız. Bu kadar mı cahilsiniz ey belediyeciler.
Mehmet Emin BALİBEYOĞLU

SÖZ YETKİLİDE

ÇANKAYA BELEDİYESİ'NDEN ÇÖP TOPLAMA SAATİNE TRAFİK YOĞUNLUĞU AYARI

Burada Okur Yazar’da geçen hafta, Ayrancı’daki bir apartmanda kapıcılık yapan Ali Arıcı’nın ‘çöp saati’ isyanına yer vermemin ardından, Çankaya Belediyesi’nden yanıt geldi. Açıklama özetle şöyle:
“Çankaya’da çöplerin saat 21.00’de dışarı çıkarılması uygulamasının bazı apartman görevlisi vatandaşlarımız tarafından olumsuz karşılanması kendi açılarından anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, Çankaya Belediyesi olarak, çöplerin dışarı çıkarılması için trafik yoğunluğun nispeten azaldığı saat olan 21.00’in, daha büyük sıkıntıların oluşmasının önüne geçmek amacıyla belirlendiğini bilgilerinize sunarız. Kısa bir süre önce pilot bölge olarak belirlenen Oran’da hayata geçirdiğimiz ‘yeni sistem çöp konteyneri’ uygulamamızı 240 noktaya yerleştirdiğimiz konteynerlerle başlattık. Bu yeni sistemin yaygınlaşması ile apartman görevlisi vatandaşlarımızı rahatsız edebilecek uygulamalar tamamen ortadan kalkacaktır. ‘Çöpler 21.00’de dışarı’ uygulamasına vatandaşlarımızın verdiği desteğe ayrıca teşekkür ederiz.”

X