"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Duran tehlike 'otobüs durağı'

Büyükşehir Belediyesi, kentin bazı noktalarındaki otobüs duraklarının yerini belirlerken büyük hatalar yapıp, hem trafikteki sürücülerin hem de yayaların canlarını tehlikeye atıyor.

Duran tehlike otobüs durağı

Şöyle ki:
* Eryaman Selçuklular Caddesi’nden, Eryaman 1-2 metro durağına çıkan bir yol ayrımı var. Ana caddeden, metronun da yer aldığı bu sokağa dönme noktasında ise otobüs durağı yer alıyor.
* Trafik kurallarına göre sokak giriş ve çıkışlarının 50 metrelik mesafelerinde durma ya da park etme olmaması lazım.
* Ancak belediyemiz bunu dikkate almadan sokağa dönüş yerindeki ana caddeye durak koymuş.
* Bu da dönüşleri engelliyor ve kazalara sebebiyet veriyor.
* Kentin birçok yerinde (ana arterler de buna dahil) otobüs durakları ana yola çok yakın ya da kaldırımın tam ortasında.
Konuyu 153 Mavi Masa’ya ilettim, “talebin incelemeye alındığı ve uygun görülmesi halinde gerekli müdahalelerin yapılacağı” ifade edildi. Henüz sonuç yok.
NOT: Her an can kaybı yaşanabilir. Önlem alınmalı.
Nihat ÇAYLAK

YAZIN YAKIYOR KIŞIN DONDURUYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda uygulamaya koyduğu ‘ring’ seferlerinin ardından, kentteki otobüs duraklarının fiziki yapısı ve vatandaşlara sağladığı konfor daha da önem kazandı. Bir okur, duraklarla ilgili şikayetini şöyle aktarıyor:
“Hürriyet Gazetesi’ne ve size çok teşekkür ederim, umarım sizlerin sayesinde yetkililer sesimizi duyar. İsmimin verilmemesini rica ederek, çoğu Ankaralı’nın yaşadığını düşündüğüm bir sorunu iletmek istiyorum.
* Hem daha hızlı, hem de toplu taşıma aracı olması dolayısıyla toplu taşıma aracı olarak metroyu kullanıyorum.
* Metrodan Macunköy istasyonunda iniyorum ve 214 no’lu aktarma otobüsüne biniyorum.
* EGO’nun ‘Durakta beklemeye son’ sloganı var ama her durakta yüzlerce insan bekliyor.
* Cam duraklar yaz aylarında durak içinde bekleyenleri terletiriyor.
* Kapısı olmayan, iki tarafı açık duraklar ise kışın buz gibi havada otobüs bekleyenleri donduruyor.
* Ayrıca tek bir oturak var, 3 kişi yan yana zor oturuyor.

SÖZ YETKİLİDE

Asansör skandalına Bakanlık’tan açıklama

Duran tehlike otobüs durağı

Numune Hastanesi’nde, yoğun bakımın da yer aldığı C Blok’un çalışan durumdaki tek asansöründe yemek, tıbbi atık ve çöp taşınmasına, yine aynı asansörün sedyede yatan hastalar için kullanılmasına yer vermemin ardından, Sağlık Bakanlığı şu savunmayı yaptı:
“Bakanlığımız, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin C bloğunda biri yük, ikisi hasta taşıma hizmetinde kullanılmak üzere üç asansör bulunmaktadır. Hasta hizmetinde kullanılmakta olan asansörlerden biri arızalanmış, söz konusu asansörün yenilenmesi için ilgili proje hazırlatılması ve satın alma işlemleri yapılmış olup, yasal mevzuatlar kapsamında mümkün olan en hızlı şekilde yapım ihale süreci devam etmektedir. Ayrıca, hastanemizin fiziki yapısının iyileştirilmesi için son 4 yıl içerisinde mevcut asansörlerin bakım, onarım, yenileme işlemleri dışında 5 yeni asansör yaptırılarak hasta hizmetine alınmıştır. Bilgilerinize sunulur.”

Ankara Hürriyet, Numune’de yaşanan asansör skandalını ‘Hastalar yük oldu’ başlığıyla manşete taşımıştı.

Virajda mühendislik hatası

Duran tehlike otobüs durağı

Çayyolu Ankaralılar Caddesi Gökkuşağı İlköğretim Okulu kavşağında her yıl 15-20 trafik kazası oluyor. Yani bu virajda mühendislik hatası, yol hatası var. Kaç defa ilgililere yazdık ancak bir sonuç alamadık. Bu sabah (dün) yine aynı kör noktada kaza yaşandı. Can kaybı yaşanmadan önlem alınmalı.
Mehmet GÜRER

Yanmayan lambalar hırsıza yaradı

Küçükesat Mahallesi Bardacık Sokak’ta oturan bir yurttaşım. Sokağımızın lambaları yaklaşık 1 haftadır yanmıyor ve Başkent Elektrik Dağıtım. AŞ.’ye defalarca durumu anlatmaya çalıştım. Gerek sabit telefonla, gerekse cep telefonumla Alo 186’yı aramama rağmen bir müşteri temsilcisine ulaşamadım. E-posta yoluyla durumu ilettim; ancak sadece, “Talebiniz alınmıştır, en kısa zamanda size bilgi verilecektir” türünden otomatik mesajlar aldım. Bir haftadır bana herhangi bir geri dönüş olmadı. Hala sokağın büyük bölümünde lambalar yanmıyor. Bu kış gününde akşamları sokak lambalarının yanmamasının nasıl bir sorun olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Ayrıca hırsızlar ortalıkta kol geziyor. Bardacık Sokak, Ankara’nın çok sayıda hırsızlık olaylarının görüldüğü yerlerden. İlgililerin ilgisizliği can sıkıcı olmaktan çıktı, sinir bozukluğuna yol açmaya başladı. Sokağımızın yaşlıları var, akşam işten dönen çalışanları, okuldan evlerine gelen çocuklar var...
Oğuz Erhan KESKİN

X