"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Donduran kart formatı

Ankara’da hava sıcaklığı gibi Başkentgaz’ın hizmeti de eksi (-) değerleri gördü.

Donduran kart formatı

Tir tir titrediğimiz şu günlerde kartlı sayaçlarda yaşanan sorunlar nedeniyle benim gibi yüzlercee kişi evinde donma tehlikesi geçirdi. 7 Ocak Çarşamba günü PTT’den doğalgaz kartıma gaz yüklettim. Ancak eve gelip kartı sayaca taktığımda ‘geçersiz kart’ ibaresiyle karşılaştım. Akşam Başkentgaz’a gidip sorunu aktardığımda ‘Kartınız arızalanmış ancak elimizde kart yok. Yarın tekrar gelin’ cevabını aldım. Ertesi gün yeniden Başkentgaz’a gittiğimde aynı sorundan muzdarip yüzlerce kişi sırada bekliyordu. Kuyruktaki diğer vatandaşlar gibi bana da ‘Halen elimizde kart yok’ şeklinde cevap verildi. Öğleden sonra yeniden gittim ancak manzarada hiçbir değişiklik yoktu. En sonunda, şu an kullanılan kartlı sayaçlar için kart üretimi yapan firmanın yeni kart üretmediğini, bu yüzden de Başkentgaz’ın elinde arızalı kartları değiştirecek yeni kartlar olmadığı için bu sorunun yaşandığını öğrendim. Arızalı kartları ise kartlı sayaçtan faturalı sayaca geçen abonelerin eski kartlarını formatlayarak değiştiriyorlar. Sayacımıza doğalgaz yükleyemediğimiz için o gece resmen titredik. İhmalkârlık yüzünden battaniyelere mahkum edildik. Çevremdeki birçok insanın da aynı sorunu yaşadığı ve doğalgaz yükleyemediği için eşi, dostu ve akrabasına taşındığını da biliyorum. Başkentgaz’ın kış mevsimi öncesinde böyle bir soruna karşı tedbir alması gerekmez miydi?
Ç.S.

Ödemeyene ceza, ödeyene çile var

4 SAATTA ‘ASFALT’ TAHSİLATI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bilkent semtindeki bir daire için 4 bin 151 lira tutarında, 4 taksitle ödenmesi istenen ‘asfalt bedeli’ tahakkuk makbuzu gönderdi. Ailemize ait iki daire var. Biri, 88 yaşındaki emekli öğretmen annemin. İstenilen asfalt bedelinin bir taksidi, neredeyse bir aylık emekli maaşına denk geliyor.
Sorduk soruşturduk... Asfalt katılım bedelini kanuna koyarak hazırlamışlar. Sanki gayrimenkul satın alıyormuşçasına bir oranlama ile tam da yüzde 2 oranı, -çok yüksek bedeller tahakkuk ettirmek kanuni ama- hukuksuz, adaletsiz, insafsız bir uygulama.
Tahakkuk makbuzunun altına bir de, ‘30 gün içinde öderseniz yüzde 25 indirim’ diye yazmışlar. Yol ve asfalt yapmak öncelikli işlerinden biri olan belediyenin, ödemediğiniz durumda tapunuza şerh koyması, vatandaşı bir nevi tehdit etmek anlamına geliyor. Haliyle baskı altında kalan vatandaş -emekli öğretmen- yüzde 25’ten, gelecek faiz ve icra masraflarından korunmak için bu kışta, kıyamette Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yolunu tutuyor.
Maalesef tahsilat aşamaması da tıpkı ‘asfalt hizmet bedeli’ makbuzu gibi fiyasko.
İçeri girdik, mahşer yeri gibi. Asfalt bedelini ödemek isteyen yüzlerce insan için iki vezne çalışıyordu. Tam 4 saatte ödeyerek çıkabildik. Tahsilat aşaması da bu kış şartlarında yaşlıya, hastaya, emekliye yapılmış insanca olmayan bir davranış.
Evet, ödedik ama isteyerek vermedik bu parayı. Ve gereken haklı bir ödeme olduğuna da hiç mi hiç inanmadan, zorla ödedik. Üstelik eziyet çektik.
Hülya ÖZDEMİR

TIKA BASA ‘KURTULUŞ’

Çayyolu metrosunda yaşanan aksaklıklara önceki yazımda yer vermemin ardından okur Rahmi Şahin, Ankaray’da da işlerin rayında gitmediğini iletisinde şöyle aktarıyor:
“Fatih Bey merhaba. Yazılarınızı takip ediyorum. Bugün de (cuma) eskiden olduğu gibi Çayyolu metrosunu konu etmişsiniz. Bu tür sorunları dile getirmeniz güzel. Yalnız, nedense 7 aydır sıkıntı çektiğimiz Ankaray konusu hiç dile getirilmemektedir. Kurtuluş istasyonundan biniyorum, 7 aydır anlaşılmaz bir sıkıntı mevcut. Tren seferleri önceki gibi sık değil. Dikimevi’nden tıka basa gelen trene binmek neredeyse imkansız. Kurtuluş ikinci istasyon olmasına rağmen binemiyoruz, Kolej istasyonundakileri düşünün artık.

Donduran kart formatı
Okur Rahmi Şahin’in perşembe günü fotoğrafladığı Ankaray’ın Kurtuluş istasyonun hali, objektife böyle yansıdı.

-17 derecede elektriksiz gece

Ankara’da hava sıcaklığının -17 dereceyi gördüğü perşembe gecesi ve bir gün sonrasının sabahı, kentin göbeğinde yer alan Kavaklıdere Mahallesi’ne elektrik verilmedi.
Haliyle kombilerimiz çalışmadı. Resmen buz kafesinde bir gece geçirdik. Çocuklu aileler nasıl idare etti kim bilir. Sabah da tıraşımızı olamadık, duşumuzu alamadık, berbat bir şekilde işimize gittik. Başkent Elektrik Çağrı Merkezi’ni her arayışımda, ‘1 saate kadar gelecek’ denildi... Ama elektrikler gelmedi. Üstelik şirketin internet sitesindeki arıza listesinde de Kavaklıdere hiç görünmedi. 2015 yılının buz kesen kış ayının ortasında, Ortaçağı yaşadık adeta. İnşallah şirketin teknisyenleri akşam ya da gece ‘soğuk’ diye üşenip, arızaya müdahaleyi sabaha bırakmamıştır. Ve umarım bu durumdan okuyucularınızı haberdar edersiniz.
Murat DURAN

KISA... KISA...

BU HATTA DİKKAT
* Eskişehir Yolun’dan başlayıp, Beytepe Mahallesi’ne kadar uzanan yol baştan sona berbat halde. Atatürk Hastanesi’nin önü ve ODTÜ Kavşağı’nda her sabah trafik kilit. Daha yukarı çıktığınızda Bilkent Plaza’ya dönen kavşakta hergün kaza yaşanıyor. Yetkililer harekete geçip, önlem almalı.
Gürcan ARSLAN

TÜRKÇE KATLEDİLİYOR
*
Ankara’da ardı ardına AVM’ler, bulvar ve caddelere yol boyunca mağazalar açılıyor. Hem AVM’lerde, ham da sokaklarda açılan bu mağazalara verilen isimlerde Türkçe katlediliyor. Artık dilimize sahip çıkmalı ve bu katliama ‘dur’ demeliyiz. Türkçemize sahip çıkmak dileğiyle.
Harun DUMAN

X