"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

ÖHO’lara Ankarakart ve cep terminali konusunda vatandaş beklemede

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, nisan ayında Twitter hesabından Ankaralıların ulaşımla ilgili sorularını yanıtlamış...

Merakla/sabırsızlıkla beklenen ‘özel halk otobüslerinde Ankarakart kullanımı’ ve ‘cep terminali’ konularında şöyle demişti:
* Cep terminalleri konusunda çalışma sürüyor. Haklısınız. Aklın yolu bir. Umarım bunu da başaracağız.
* Özel Halk Otobüsçüleri Odası ile de anlaşmaya vardık. Ankarakart’ın yaygınlaştırılması çalışmalarımız sürüyor.
*
Şimdi okurlar...
Bu iki meselenin akıbetini soruyor, açıklama bekliyor.
*
Misal.
Balgat’tan okurumuz Doğan Aslan, bakın ne diyor:

SÖZ VERDİ, HALEN GEÇİLMEDİ

“Mavi renkli özel halk otobüslerinin Ankarakart sistemine geçmesi unutuldu galiba. İkinci sınıf vatandaşmışız gibi muamele görüyoruz, torunumuz yaşımızdaki muavinlerle uğraşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, söz verdi, halen geçilmedi. Özel Halk Otobüsçüleri Odası’nı arıyorum ‘Böyle bir faaliyet yok’ diyorlar.”
*
Cep terminali konusuna gelince...
Beklenti de, okurumuz Zeki Koçver’in iletisi de gayet net.
O da şöyle:

EN UFAK BİR GELİŞME YOK

“Sayın Başkan Mustafa Tuna, cep terminali yapılması konusunda söz verdi. Ancak, vatandaşa aktarılan en ufak bir gelişme yok.”
*
Son durum bu.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne duyurulur.

65 YAŞTAN ÇAĞRI VAR

OKURUMUZ İlhan Gürtekin, 65 yaş ve üzeri vatandaşların kent içi toplu taşıma araçlarını ‘ücretsiz’ kullanma hakları olmasına rağmen, bazı özel halk otobüslerinde “Beleşçiler” denilerek, horlandıklarını söylüyor. Okurumuz, “Yaşlı vatandaşlar olarak dileğimiz, ilgili odanın uyarılması” çağrısında bulunuyor.

 SORUM VAR-1

Vatandaşa yazık değil mi?

Dikmen’de oturan/yaşayan 65 yaş üstü Sabri Kocabay adlı okurumuz diyor ki:
“Özel halk otobüslerinin ‘Keklik Pınarı’ ve ‘Atatürk Sitesi’ seferlerini yapan araçları, bizleri (65 yaş üstü) otobüslere almıyorlar. Halbuki, bu otobüslere yapılan bin TL’lik destek ödemesi bin 300 TL’ye yükseltildi.
SORUYORUM:
* Dakikalarca EGO otobüslerini beklemek zorunda kalan biz vatandaşlara yazık değil mi?

SORUM VAR-2

Taksiyle yakın bir mesafeye gitmek suç mu?

Okurumuz Mehmet Ak’ın şikâyeti, kentteki taksi(ci)’lerle ilgili.
Mevzu, yine kısa mesafe.
*
Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın dikkate alması gereken bu konuda, okurumuz Mehmet Ak’ın aktardıkları aynen şöyle:
“Esenboğa Havalimanı’ndan gelen otobüsten kardeşimle birlikte Kızılay’da inip, bir taksiye yöneldik. Bir valiz ve bir el çantamızı bagaja yerleştiren taksici, Bestekâr Sokak’a gideceğimizi duyar duymaz homurdanmaya başladı. İnerken 10 lira olan ücreti aldı ve bagajdaki eşyalarımızı indirmemize yardımcı olmak yerine bagajı açmakla yetindi.
SORUYORUM: Şehrin merkezine yakın bir yerde oturmak, taksiyle yakın bir mesafeye gitmek suç mu?
SORUYORUM: Uber konusunda mağdur olduğunu söyleyen taksici esnafı, ‘Acaba biz yolcuya kaliteli hizmet veriyor muyuz?’ sorusunu kendilerine soruyor mu?

ÖNERİM VAR

ANKARAKART’A GAZ MODELİ UYGULANSIN

Okurumuz Cafer Seçilmiş, çok haklı/mantıklı bir öneride bulunmuş.
İşte öneri:
“Biliyorsunuz. Başkentgaz’ın kartlı sayaçlarında kredi sıfırlanınca, ödünç kredi veriliyor. Bir sonraki gaz alımında bu ödünç verilen bedel karttan düşülüyor. Aynı uygulama Ankarakartlarda da olsa çok iyi olur.
ÇÜNKÜ: Bazen otobüse biniyoruz, başkalarından kart istiyoruz ancak bozuk para olmuyor.
ÇÜNKÜ: Bazen otobüse biniyoruz, başkalarından kart istiyoruz ancak kimse kart vermiyor.
ÖNERİM ŞUDUR:
Bakiyesi sıfırlanan karta iki kredilik yükleme yapılsa ve diğer alımda bakiye düşülse çok iyi olur.”

SÖZ YETKİLİDE

LEVHA KONULACAK AYDINLATMA YAPILACAK ASFALT ATILACAK

Okurumuz Emre Çetiner, geçen hafta bu köşeden, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Bilkent’te yaptığı yol çalışmasında ‘uyarı levhası’ ve ‘aydınlatma’ olmamasını eleştirmişti.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, bu konuyla ilgili okurumuza yanıt vermiş.
Şimdi söz, yetkilide:
“Uyarı levhaları için kontroller yapılarak, gereği yapılacaktır. Aydınlatma için gerekli altyapı çalışmalarının bitmesine müteakip, kalıcı aydınlatma EnerjiSA tarafından yapılacaktır. Beytepe Köyü Yolu’nun komple asfaltlanması, 2018 yılı programımızda bulunmaktadır.”

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI