"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Ankaralının durak çilesi

Başkent’in öncelikli sorunlarından biri de otobüs durakları.

Sincan ve Çayyolu metro hatlarında başlayan ‘ring’ seferleriyle, otobüs duraklarının fiziki yapısı ve kentlilere sağladığı konforun önemi, daha da arttı.
Okurumuz D.A., kentteki otobüs duraklarının mevcut haliyle ilgili bazı eleştirilerde ve önerilerde bulunuyor:

* * *

SORUNLAR

* Özellikle de içinde bulunduğumuz sıcak yaz aylarında neredeyse tamamı cam kaplı olan otobüs duraklarında nefes almak bile imkansız hale geliyor.

* Koca durakta tek oturak var. Üç kişi sıkışsa anca sığıyor.

* Duraklar bazı noktalarda ana yola çok yakın, bazı noktalar da ise kaldırımın tam ortasında.

ÖNERİLER

* Büyükşehir Belediyesi, otobüs duraklarına aldığı ilan ve reklamlardan elde ettiği gelirle, durakları yenileyebilir.

* Cam yerine ısıyı daha az tutan malzeme tercih edilebilir.

* Durak içi dizaynı daha iyi yapılabilir ve özellikle yaşlıların ağırlıklı kullandığı bölgelerdeki oturaklar artırılabilir.

* En önemlisi kente yeni inşa edilen otobüs durakları gelişigüzel değil, araç yolu ve yaya kaldırımları hesaplanıp, uygun bir noktaya konulabilir.

Gecekonduya hasret kaldık

Çinçin Gültepe Mahallesi’ndeki arsa karşılığında, Altındağ Belediyesi’nin yaptırdığı Gültepe 4. Etap TOKİ konutlarından bir ev aldık, ancak:

* Doğalgaz bağlanmadı.

* Asansörler çalışmıyor.

* Çevre düzenlemesi yapılmadı.

* Çevre aydınlatması yok.

* Ortalık çöplükten geçilmiyor, binaların içi ve dışı çöp yığını halinde.

Uzun lafın kısası insanlar kerpiçten yapılmış gecekondularına hasret kaldı.

M.C.

6 ayda 4 kez evim soyuldu

HIRSIZ VAR!

Çankaya’ya bağlı Ahlatlıbel Mahallesi’nde, son 6 ayda hırsızlık olayları arttı. 6 ayda evimize 4 kez hırsız girdi. Mahallemiz, Anayasa Mahkemesi’ne 500 metre mesafede. Yine mahallemizde 3 okul ve jandarma mevcut.
Ancak ardı ardına yaşanan hırsızlık olayları sonrası can ve mal emniyetinden endişe etmekteyiz.
C. Uğur KUTAY

SORUM VAR

DEPOZİTOLAR ÖDENECEK Mİ?

Büyükşehir Belediyesi, kent içi toplu ulaşımda kullanılan ve yaşlılara verilen ‘serbest kart’ın kapsamını daralttı. 75 TL depozito ödeyerek kartlarını satın alan yaşlıların elinden, ‘metroya ücretsiz binme’ hakları alındı. Sadece ring seferlerinden yararlanır oldular. Yani seçim öncesi kapsamı genişleyen uygulama, seçimin ardından daraltılmış oldu. Yıllık abone bedelini ödeyen 60-65 yaş arası Ankaralılar, ‘Şimdi ne olacak, depozitolar geri ödenecek mi’ diye soruyor.
Metin ALTAY

Üyeler kurslarını istiyor

Yıllardır Ümitköy’de hizmet veren TODAM’ın 74 üyeli Türk Sanat Müziği Korosu, Çankaya Belediyesi’nce kapatıldı. Ümitköy Semt Birimi’ndeki kurslar da kapatıldı. Bu durum, kurslara katılan insanlara karşı yapılmış ‘olumsuz’ bir tavırdır.
Ümit Mahallesi Muhtarı Ayşe ÇALIŞKAN

X