"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

4 lira 50 kuruşluk kayıp hesap

Kentin otopark sorunu kadar, ‘caddelerin bir bir ücretli otoparka dönüştürülmesi’ ve ‘alınan park ücretleri’ de Ankaralıların şikayet konuları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

4 lira 50 kuruşluk kayıp hesap

Zaman zaman siyasiler arasında tartışmaların yaşandığı ‘otopark’ konusunda, okur Erdoğan Kotan, 5 lira ücret ödediği otopark için karşılığında aldığı 0.50 kuruşluk fişle ilgili tepkisini şöyle aktarıyor:

‘ALENEN VERGİ KAÇIRMA’

“Gençlik Parkı otoparkında (Opera binası arkası), otopark ücreti olarak 5 lira alınıyor. Ancak, almış olduğunuz hizmeti gösteren fişe göre ise otopark ücreti 0.50 kuruş. KDV’si de 0.08 kuruş. Yani 4.50 liranın hesabı kayıp. Bunun adı alenen vergi kaçırma. Eee burası Türkiye...”

408 VATANDAŞA ‘YOKUŞ’ YAPTI

Büyükşehir Belediyesi, Güneşevler-Subay Lojmanları arasında çalışan 408 no’lu hattın, Koza Sokak ve Uğur Mumcu Caddesi güzergâhını kaldırdı.
Bu otobüs artık; Çankaya’ya çıktıktan sonra Çankaya Caddesi’ne girip, Atatürk Bulvarı’ndan Kızılay’a doğru gidecek. Bu durumda, Koza Sokak ve civarındaki sokaklarda oturanlar -ki buralarda kalabalık siteler vardır- sadece Uğur Mumcu Caddesi’nden geçen 114 no’lu otobüse mahkum olacaklar. (Bu arada bu cadden geçmekte olan 112 numaralı otobüs de hafta içi ve cumartesi günleri sadece 06.00-09.00 saatleri arasında çalışacak)
Uğur Mumcu Caddesi’nden Koza Sokak’a doğru yollar dik yokuştur. Kışın şartlar iyice zorlaşır. Ayrıca Koza Sokak’ta Milli Piyango Anadolu Lisesi vardır ve öğrenciler bu otobüsle gelir-giderler. Bu otobüs hiçbir zaman boş gelip, gitmez. Unutulmasın ki bu sokakta yaşayanların hepsi o yokuşlu yolları rahatça inip çıkacak kadar genç değil. Herkesin özel aracı da yok.
Yetkililere duyurulur.
İlter K. AKBUĞ

Öğle saatinde de müze gezilebilmeli

Ankara’da, Devlet Resim ve Heykel Müzemiz var. Geçenlerde bir pazar günü (pazarları açık olduğunu öğrendikten sonra) orada açılan bir sergiyi gezmeye gittim. Meğerse sergi ve müze öğle saatlerinde kapanıyormuş. Müzeyi veya sergiyi gezmekte olanlar varsa saat 12.00’de dışarı çıkarılıyormuş. Biz de mecburen soğukta saatin 13.00 olmasını bekledik. Müze ve serginin aydınlık yüzlü görevlileri de bizimle birlikte çok üzüldüler ama talimata uymak zorundaydılar. Böyle bir uygulama mı olur? Buna bir çare bulunamaz mı? Öğle tatilini bir sergiyi, bir müzeyi gezerek değerlendirmek isteyen çalışan, işçi ve memur yurttaşalar düşünülmez mi?
Diğer bir husus da bu müze yıllardır hep aynı resimleri sergiliyor. Stoğunda başka birçok resim daha olduğunu biliyoruz. Neden arada bir resimler değiştirilmez ki... Ne zaman sorsam ‘sayım var’ diyorlar. Sayım bitmiyor, bitince yenisi başlıyor.
Necdet ERSOY


SÖZ YETKİLİDE

YÜZME KURSLARI DEVAM EDİYOR

* Okur Okan Saykun’un, “Mamak Belediyesi’nin, Türközü Mamak Yüzme Havuzu’ndaki kursların, Spor Koordinatörü Serkan Akçataş’ın yanlış yönetimi sonucu iptal edildiği” yönündeki şikayetine yer vermiştim.
Serkan Akçataş, yazının yayımlanmasının ardından gönderdiği iletisi özetle şöyle:
“Öncelikle yüzme kursları Mamak Yüzme Havuzu’nda devam etmekte olup, 5 Ocak 2015 tarihi itibariyle askıya alınan yüzme takımı antrenmanlarıdır. Yaklaşık 3 ay öncesinde kulüp hocalarımızın ani ayrılışları neticesinde antrenmanların aksamaması için geçici süreyle stajyer olarak aramıza katılan antrenörlerimiz 3 aya yakın süre yüzme takımı çalışmalarını sürdürmekteydiler. Antrenörlerimizin stajlarının tamamlanması sonrası kulüpte yaşanan antrenör sıkıntısı sebebiyle, kulüp antrenmanları geçici süreyle durdurulmuştur. Her takımın dönem dönem yaşayabileceği bu türden bir durum keyfi olarak değerlendirilemez. Resmi sporcumuz olmayan ve eksik bilgiyle yapılan vatandaşlarımızın yorumları gerçeği yansıtmamaktadır.”

‘HALK’TAN ANKARAKART YANITI

* Kent içi toplu taşımada kullanılan Ankarakart’ın Ankaray, metro ve belediye otobüsüyle sınırlı kalmasını, paralı otobüslerde kullanılamamasını eleştiren okurumuzun iletisine yer vermemin ardından, Ankara Mavi Halk Obüsleri Esnaf Odası şu açıklamayı yaptı:
“Ankarakart’ın halk otobüslerinde uygulanması için birtakım teknik ve idari düzenlemeler devam etmektedir. EGO araçları ile tarife farkı, ücretsiz taşınan yolcular (60-65 yaş arası vatandaşlarımız ÖHA’lara ücretsiz binememektedir) aktarma ücretleri ve ücret dağılımı ile ilgili kurumsal görüşmeler devam etmektedir. Sisteme geçildikten sonra aksaklık yaşanmaması için detaylı çalışma yürütülmektedir.”

X