"Fatih Çekirge" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Çekirge" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Çekirge

Nevin’e destek için var mısınız?

6 Mart’ta İstanbul’da yeniden koşacak...Barajı geçerse...

Amerika’da dünya şampiyonluğuna gidiyor. Bir doping olayı nedeniyle suçlandı, linç oldu, evinden çıkamaz hale geldi...

 Nevin’e destek için var mısınız

Şimdi küllerinden doğmaya çalışıyor...İki gündür yazıyorum.Kiminiz suçluyorsunuz, kiminiz destekliyorsunuz. Kariyerinde 10 altın madalya olan 3 kez Avrupa şampiyonu olmuş altın kızımız Nevin Yanıt...Dün Nevin’le konuşuyorum...Konuşuyor ama neredeyse hıçkırıyor...

Konuşuyor ama neredeyse ağlayacak...“Biliyor musunuz ki mahvoldum. İnsan içine çıkamaz hale geldim. Eve kapandım.Sporu da bırakmak istedim.Allah’ım dedim, ben Türkiye’ye ne kötülük yaptım?...Hangi gazeteyi açsam linç oluyorum.”

Olimpiyat başarısından sonra hayatına bir kramp gibi giren o doping olayı... Sordum: “Nevin, bunca başarı dopingle olabilir mi?” Nevin o kadar duyguluydu ki, neredeyse tıkanarak anlattı her şeyi:“Yazınızı okudum, bunca acıdan sonra ilk kez mutlu oldum. Elbette bunca başarı dopingle olmaz. Ben zaten doping kullandığımı nasıl bilebilirim.

Ben madalyaları aldıkça antrenörüm bana hep şöyle diyordu: ‘Medya ile konuşurken benden de bahset, ben hep geri planda kalıyorum. ’Ben de gazetelere, televizyonlara ‘Bu, iki kişilik bir başarıdır’ diyordum. Sonra antrenörüme, sürekli olarak ‘Hocam bak, doping havuz listesine girdik, çok kontroller oluyor, aman dikkat edelim’ diyi uyarıda bulundum. O da bana hep ‘Sen karışma, işine bak’ dedi.

Ben aldığımız vitaminleri tek tek bilmiyordum. Ve sonunda bu olayı yaşadık.Kendisine ‘Ne olacak şimdi, gerçeği söyler misin’ dedim. O da bana ‘Benim kariyerim var, konuşamam’ dedi. Böylece ben yandım.”İşte altın kızımız Nevin’in cevabı...  

Dahası var: “Antrenörüme güvenerek büyük bir hata yaptım” diyor.

 

BORÇ ÖDEMEK İÇİN KREDİ ÇEKTİM

Nevin şu anda 6 Mart’ta dünya şampiyonası için baraj koşusu yapmaya hazırlanıyor...Ve şöyle diyor: “Hazırlanabilmek için, borç ödeyebilmek için kredi kullandım."

 

Ayrıca Allah razı olsun, Mersin’den Doğuş Hastanesi sponsorum oldu.Ve bir de bütün bu dönemde bana psikolojik destek veren Dr. Kunter Kurt var. Hepsinden Allah razı olsun. Onların sayesinde ayakta kaldım...

 

”Doğuş Hastanesi’nin sahiplerini ve psikolog Kurt’u kutluyorum...Sonuçta Nevin mart ayında eğer barajı geçerse, dünya şampiyonasına gidiyor. Büyük bir fedakârlıkla hazırlanıyor. Tek amacı var! Bu başarıları dopingle değil, bileğinin hakkıyla aldığını ispat etmek.Şu anda maddi sıkıntı içerisinde kendi olanaklarıyla çalışıyor...

 

Nevin’e şöyle dedim: “Sevgili Nevin, 3 kez Avrupa şampiyonluğu öyle kolay bir şey değil. Olimpiyatlarda o derecelere ulaşmak her sporcuya nasip olmaz.Ben senin içindeki sporcu ruha ve ahlaka güveniyorum. Umarım maddi sorunlarını aşacak sponsorları bulursun.”

 

Ve umarım bu ülkede, hayatından ders çıkarabilecek ve başarıya destek olacak nice iyi yürekli insan vardır.Kızanlara bir sözüm yok. Ama güvenenler için soruyorum- Olan oldu. Haklı haksız, o ceza doldu... Şimdi Nevin’e destek olmaya var mısınız?

 

- Bir sporcunun küllerinden doğmasına destek olmaya var mısınız?

- Ay-yıldızlı bayrağımızı bir kez daha zirveye çekmek için var mısınız?Haydi Nevin, geç şu barajı, Amerika’da dünya şampiyonası için seni alkışlayalım.

X